DÜNYA MEDYASI BASKIN OPERASYONLARINI NASIL GÖRDÜ ?

Dünya medyası operasyonu böyle gördü

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters, Zaman Gazetesi’ne yapılan polis baskınını ‘ACİL’ başlığıyla ‘son dakika’ olarak duyurdu. İşte operasyonla ilgili çıkan diğer haberler… Haberde, polis ekiplerinin bu sabah Zaman Gazetesi’ne baskın düzenlediği belirtilerek, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 gün önce söz konusu operasyona işaret ettiğine dikkat çekildi.

Reuters, hadisenin 3 bakanın istifasıyla sonuçlanan 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının yıldönümüne denk geldiğine de vurgu yaptı.

Dumanlı’nın bu sabah canlı yayında korkusuz bir şekilde polis ekiplerine kendisini tutuklama çağrısı yaptığı, bu sırada Zaman Gazetesi’ne gelenlerin “Özgür basın susturulamaz” diye slogan attığı ifade edildi.

Reuters, Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın gözaltına alındığı yönündeki haberlere de yer verdi.

Dünya medyasında çıkan diğer haberler şöyle:

NYT: Polis memurları ve medya çalışanları topluca gözaltına alındı

Dünyanın en büyük gazetelerinden New York Times, yapımcı ve senaristlere yönelik düzenlenen operasyonu, “Türk polis memurları ve medya çalışanları topluca gözaltına alındı” başlığıyla verdi.

İnsan Hakları Örgütü, Gazeteci Cengiz Çandar ve Gazeteciler Cemiyeti’nin açıklamalarına da yer verilen haberde, Türkiye’de Mart ayında sosyal medyanın da yasaklandığı vurgulandı.

İşte o haber:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, ‘Müslüman lider Fethullah Gülen’in hükümeti yıkmaya yönelik yeni çalışmalar yapılacağını söylemesinin’ hemen ardından, Türk polis 24 polis memur ve medya çalışanını Pazar sabah erken saatlerde tutuklandı.

Operasyon, Pazar günü Eskişehir’de bulunan bir yapımcı ve yönetmenin tutuklanmasıyla başladı. Van’da çekilen başka bir dizinin senaristinin tutuklanmasıyla da devam etti. Tutuklanan 3 kişi de Gülen’e yakın olan Samanyolu Yayın Grubu’na çalışan kişiler olarak biliniyor.

İstanbul’da polis görevlileri Zaman’ın Genel Yayın Yönetmenini tutuklamaya geldiler. Ancak Polisler ayrıldıktan sonra avukatlar ve gazete çalışanları destek için gazeteye geldi. İkinci gelişlerinde tutuklamayı gerçekleştirebildiler. Onlarca gazete çalışanı ve destekçisi “Özgür basın susturulamaz” diyerek polisin binaya girişini protesto etti. Samanyolu Yayın Grubu’nun Başkanı Hidayet Karaca, ‘Buradaki tutum sadece yurtiçindekileri değil uluslararası medya gruplarını, televizyonları, basın yayın organlarını, radyo istasyonlarını da etkiler. Bu utanç verici görüntü şimdi ülkemizin tarihine kara bir leke olarak işaretlendi.’

Cuma günü konuşan Erdoğan, paralel yapı diye adlandırdığı gruba ait olan kişileri bitireceğini, ve bunun için yeni bir operasyon düzenleneceğinin sinyallerini verdi. Öte yandan, geçen yıl gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonunda, Erdoğan’a yakın olan birçok kişi etkilendi ve bu operasyon Erdoğan’ın gücüne karşı yapılan en büyük tehdit olarak algınlandı.

Yüzlerce gazete çalışanı Genel yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’yı binadan çıkarken ‘Özgür medya susturulamaz’ sloganıyla uğurladı. Alkışlar eşliğinde binadan çıkan Dumanlı dışarıda, ellerinde bayraklarla kendini bekleyen insan seli ile karşılaştı. Türk bayrakları ve sloganlarla kendisini destekleyenler ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ diye bağırdı.”

Gözaltına alınmadan önce Ekrem Dumanlı’yla da görüşen gazete Dumanlı’nın şu demecine de haberde yer verdi: “Bunların hepsinin temelinde hükümetin keyfi uygulamaları var. Ülke içindeki muhalif basın da susturulmaya ve kontrol altına alınmaya çalışılıyor.”

Associated Press: Gazeteciler gözaltında

Dünyanın en yaygın haber ağına sahip şirketi Associated Press Ajansı, bugün yaşanan medya operasyonu
“Gazeteciler gözaltına alındı” başlığıyla verdi.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Devletin haber ajansının söylediğine göre, Türk polisi bugün 23 gazeteciyi, televizyon yapımcısını ve polisi modern islam liderine yakın olduğu gerekçesiyle gözaltına aldı. Hükümet, Gülen hareketine karşı bir süredir hükümete darbe girişiminden dolayı suçlamalarda bulunuyordu.

Zaman’ın İstanbul bürosunda “Özgür basın susturulamaz” protestoları atıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilerin tutuklanamayacağına yönelik bildiri yayımladı. Gülen grubuna yönelik yapılan son dalga operasyonundan önce birçok polis memuru tutuklanmıştı.

Türk hükümeti Gülen’in Amerika’dan iadesini talep ediyor. Birçok radikal kesim Gülen’in İslam’a ılımlı yaklaşımından dolayı ona karşı geliyor.”

WSJ: Erdoğan karşıtlarına toptan tutuklama

ABD’li Wall Street Journal Gazetesi, bugün gerçekleştirilen medya operasyonunu şu ifadelerle manşetine taşıdı.

“Türk Polisi, Tayyip Erdoğan karşıtlarına toptan bir tutuklama operasyonu düzenledi.

1 yıl kadar önce Erdoğan paralel yapıyı bitirmeye yemin etmişti. Yetkililer 13 şehirde 32 kişinin sabahın erken saatlerinde gözaltına alındığını açıkladı. Gerekçe olarak ise ‘örgüt kurarak ülkenin yönetimini ele geçirme’yi gösterdiler. Devletin resmi ajansı 37 kişinin tutuklandığını duyurdu. Zaman Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca geçtiğimiz yıl boyunca hükümete karşı muhalif tavır takınmıştı.

Ekrem Dumanlı ‘Paralel devlet söylemi dışında hiçbir suç yok. Bu medyaya karşı bir darbedir. Bu devlet eliyle özgürlüğe, özgür düşüneceye ve konuşma özgürlüğüne karşı yapılan bir darbedir.’ dedi. Protestolar sonucunda polisin gazete binasından ayrıldığını söyleyen Dumanlı, Olayın avukatlara yansıtıldığını belirtti.

Hidayet Karaca ise operasyonu, ‘Türk tarihinin utanç verici günü’ olarak değerlendirdi.”

Karşıt medya tutuklandı

İngiliz BBC yayın organı sabah saatlerinde düzenlenen operasyonu “Karşıt medya tutuklandı” şeklinde gördü.

BBC’nin internet sitesinde yer alan haberde şöyle denildi:

“ABD’de yaşayan İslami din alimi Fethullah Gülen’e yakın olan bir gazete ve televizyon kanalı polis tarafından basıldı. Türk medya kanallarından alınan bilgilere göre 14 kişi tutuklandı.

Gazeteciler, yapımcılar, senaristler ve polis şefleri tutuklandı. Polis ekipleri Zaman Gazetesi’ne günün erken saatlerinde baskın düzenledi. Kalabalık protesto gösterileri sonucu polis gözaltı yapamadan geri döndü.

Gazetenin çalışanları durumu olduğu gibi anlattı. Gazetenin Genel yayın Yönetmeni, ‘polis memurları geri döndü. Çünkü benim arkadaşlarımın demokratik gösterisi bunu gerektirdi. Buradayım ve polisleri tekrar bekliyorum’ açıklamasını yaptı. Dünya çapında milyonlarca destekçisi bulunan Gülen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bir süredir çekişme yaşanıyordu.”

TIME: Türkiye’de gazetecilere baskın!

TIME dergisi gazeteci, yapımcı ve televizyonculara yönelik operasyonu sitesine taşıdı.İşte “Türkiye’de gazetecilere baskın” başlığıyla verilen o haber:

“Türk Polisi Pazar günü ülkenin birçok şehrinde aralarında gazeteciler, televizyon yapımcıları ve polislerin de bulunduğu 24 kişiyi tutukladı. Bu kişiler, Amerika’da yaşayan, ılımlı İslamı savunan ve Erdoğan’a muhalif olan İslam liderine yakın olan kişiler olarak biliniyor. Bu Fethullah Gülen Hareketi’ne yapılan son operasyon. Hükümet yapıyı daha önce ‘paralel yapı’ şeklinde iddialarla gündeme getirmişti. Ayıca hükümet grubun takipçilerini, bir yıl önce yaşayan ve 4 bakanın istifa etmesine neden olan yolsuzluk operasyonlarından dolayı suçluyor. Kendi iradesiyle Pensilvanya’da sürgünde bulunan Gülen ise iddiaları reddediyor. Cumartesi günü Erdoğan, ‘bu yapıya haddini bildireceğiz’ demişti. Ülkenin resmi Ajansı Anadolu Ajansı, hareketle bağlantılı 32 kişinin yakalandığı 24 kişinin ise tutuklandığını söyledi. Onlardan birisi olan Zaman Gazetesi’nin editörü Ekrem Dumanlı gazetesinden canlı yayın düzenledi. Bunlardan bir diğeri olan Hidayet Karaca’da kendi televizyonundaki iki yapımcıyla birlikte tutuklandı.”

Le Monde: Gazeteci, yazar ve yönetmenler gözaltında

Fransız Le Monde Gazetesi bugün gerçekleştirilen operasyonu “Medyada tutuklama dalgası” bağlığıyla verdi.

Gazetenin internet sitesinde yer alan haberde şu ifadelere yer verildi:

“Türk terör polis, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ana rakibi olan dini lider Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen bazı medya gruplarına operasyon düzenledi. Günlük gazete Zaman ve ona yakın Samanyolu Televizyonu yöneticisi 23 kişi tutuklandı.

Samanyolu yayın grubunun başkanı bir TV yapımcısı, yönetmen ve yazarlarında aralarında bulunduğu bir grup tutuklandı. Zaman’ın İstanbul’daki binasında toplanan kalabalık Ekrem Dumanlı’yı tutuklamaya gelen polislere “Özgür basın susturulamaz” diye tezahüratta bulundu.

Al Arabiya: En büyük Türk gazetesinin editörü tutuklandı

Medya mensuplarına yönelik düzenlenen operasyon dünya basınında yankı bulmaya devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri Televizyonu Al Arabiya, düzenlenen operasyonu internet sitesinden “En büyük Türk gazetesinin editörü tutuklandı” başlığıyla duyurdu.

İşte o haber:

“Türk Polisi Pazar günü ülkedeki en büyük gazetenin genel yayın yönetmenini tutukladı. Tayyip Erdoğan’a muhalefet eden sürgündeki eski imam Fethullah Gülen’e karşı düzenlenen bazı operasyonlar sonucunda bu tutuklama gerçekleştirildi. Polisin Zaman Gazetesi’nin binasına ikinci kez gelmesinin ardından devasa kalabalığın protestoları eşliğinde Dumanlı tutuklandı. 13 şehirde 25 kişinin tutuklandığını Anadolu Ajansı haberleştirdi. Gülen’e karşı operasyonun sinyalini Erdoğan sadece iki gün önce verdi. Erdoğan, bir yıldır yolsuzluk operasyonunu anlatan bu gruba karşı kendi dar kadrosuyla gözdağı veriyordu.

Ülkenin en çok satan gazetesinin genel yayın yönetmeni 32 kişiyle birlikte tutuklandı. Devasa kalabalık İstanbul’daki gazete binasının önünde gazete çalışanlarıyla beraber Dumanlı’yı uğurladı. “Özgür basın susturulamaz” sloganları eşliğinde Ekrem Dumanlı polise, gelip kendisini alabileceklerini söyledi. Daha önceki tutuklamalarda olduğu gibi sır dolu twitter kullanıcısı ‘Fuatavni’ bu tutuklamayı da önceden bildi.Geçtiğimiz hafta Fuatavni, polisin aralarında 150 gazetecinin bulunduğu 400 kişiyi tutuklayacağını yazdı. Cumartesi günü ise içinde bugün tutuklananların da yer aldığı bu gazetecilerin listesini isim isim açıkladı. Hükümet birçok defa Fuatavni’nin hesabını kapatmayı denedi, ancak Avni hesabını başka adreslere taşıdı.

Erdoğan daha önce de binlerce polisin ve yargıçın yerini değiştirdi. Hukuku ve bazı hukuk sistemlerini kullanarak interneti kontrol altına aldı.”

Yunan medyası: Türkiye’de medyaya ‘pogrom’ uygulanıyor

Yunan basın-yayın organları, Türkiye’de Zaman Gazetesi ile Samanyolu televizyonun da arasında bulunduğu medyaya ‘pogrom’ uygulandığını duyurdu.

Yunanistan’ın en büyük medya grubu Lambrakis bünyesinde faaliyet gösteren en çok satan gazete Ta Nea ile saygın haber sitelerinden İn.gr; Zaman Gazetesi, Samanyolu televizyonu ve birçok gazetecinin pogroma (bir gruba karşı şiddet hareketi) maruz bırakıldığı yorumunda bulundu. Polisin sayıda gazeteci ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın gözaltına alındığını ve bazı evlerde de arama yapıldığı bildirdi.

Zaman Gazetesi binası dışında dayanışma amacıyla toplanan çok sayıda vatandaşın “Özgür basın susturulamaz” şeklinde slogan attıklarını aktaran basın-yayın organları, haberlerini baskına ilişkin fotoğraflarla destekledi.

32 kişinin gözaltına alınacağına dair bilgiyi paylaşan Ta Nea ve İn.gr, ilgili kişilerin hangi iddialarla suçlandığının ise bilinmediğini yazdı.

Zaman Gazetesi Genel Müdürü Ekrem Dumanlı’nın gazetede bir basın toplantısı düzenlediğini aktaran Yunan basını, hakkında gözaltı kararı bulunan Dumanlı’nın ‘polise gelin beni alın’ şeklinde çağrıda bulunduğunu da aktardı.

Fuat Avni adlı twitter kullanıcısının Cuma günü gazetecilere yönelik bir operasyon yapılacağı bilgisini paylaştığını yazan Yunan basını, AKP hükümetinin Gülen Hareketi’ne ve medyaya yönelik açtığı savaşa, hükümetin karıştığı rüşvet ve skandalların sebep olduğu değerlendirmesini yaptı.

Ülkenin saygın gazetelerinden Kathimerini de internet sitesindeki haberinde, Türkiye’de polisin medyaya operasyon yaptığını, şimdiye kadar 14 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Özgür basını susturma girişimi

Yunanistan’ın resmi Atina-Makedonya Haber Ajansı da abonelerine geçtiği haberde, sabah saatlerinde Türk polisinin Zaman Gazetesi’ne baskın yaptığını duyurdu. Kalabalık bir vatandaş grubunun gazete binası dışında toplandığını ve “özgür basın susturulamaz” şeklinde slogan attıklarını yazan Atina-Makedonya Haber Ajansı, Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın polise kendisini gözaltına almaları çağrısı yaptığını duyurdu.

Medyaya yapılan baskın ve gözaltı haberlerine yer veren yüzlerce Yunan haber sitesi de Türkiye’deki özgür basına müdahale ve susturma girişiminde bulunulduğunu okurlarıyla paylaştı.

Moskovski Komsomolets: Erdoğan basında muhaliflerini bastırmaya çalışıyor

Rusya’nın etkin gazetelerinden Moskovski Komsomolets, Zaman Gazetesi ve Samanyolu Yayın Grubu’na yönelik operasyonlarının Türkiye’deki yolsuzluklarla ilgili olup olmadığını sorguladı. Gazete, muhalefeti basın desteğinden mahrum etmek için gazetecilerin gözaltına alındığını savundu.

Haberde, “Ülkenin eski Başbakanı Erdoğan’a muhalefet eden ünlü Müslüman toplum önderi Fethullah Gülen’le irtibatlı basın kuruluşlarına sabah erken saatlerde baskın yapıldı.” denildi.

Türk basınına göre, 32 kişinin bulunduğu listeden şu ana kadar 23 kişi gözaltına alındı. Bunlardan ikisi eski polis müdürleri.

Haberde, gözaltına alınan gazeteciler arasında Samanyolu TV Yönetim Kurulu Başkanı, dizi yapımcıları, senarist ve yönetmenler bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Zaman Gazetesi önünde toplanan grubun “basın susturulamaz” sloganları atarken, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı polise “Lütfen gelin beni alın. Burada sizi bekliyorum.” açıklamasını yaptığı da gazetede yer aldı.

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DÜNYA ÜLKELERİ, FAŞİZM, Haber, HUKUK-YARGI-ADALET, TERÖR, YABANCI BASIN. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *