Aile boyu mesai *** VIP hediyeleri Beyhan Bağış’tan

Arif Kızılyalın / Cumhuriyet
09 Aralık 2014 Salı

VIP hediyeleri Beyhan Bağış’tan

Büyük organizasyonlarda sporculara verilen armağanlar, eski Bakan’ın eşinin firmasından alınmış

Spor dünyası, 2011 Universiad ve 2013 Akdeniz Oyunları’ndaki usulsüzlük skandalları ile kaynarken Spor Bakanlığı ve birçok federasyonun, milyonlarca lira tutarındaki ‘hediyelik’ alımlarını 17-25 Aralık Operasyonu’nun kilit isimlerinden Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’a ait Anatoli adlı firma üzerinden aldığı ortaya çıktı. Özellikle Akdeniz Oyunları sırasında yabancı konuklarla sporculara verilen ‘Türk ve Osmanlı’ motiflerini taşıyan hediyeliklerin kabarık faturası, SGM teşkilatında huzursuzluğa neden olmuş, ancak hatırlı siyasilerin ‘ricası’ denilerek bu soruşturmalar başlamadan durdurulmuştu.

Spor Bakanlığı’nın yanı sıra, güreş ve boks başta olmak üzere birçok federasyonun da Beyhan Bağış’a ait şirketten promosyon ürünü aldığı biliniyor. Spor Bakanlığı’nın Anatoli ve bu firmanın ana kuruluşu olan Dekorname Ltd. Şti. üzerinden milyonlarca liraya yakın alım yaptığı, alınan ürünler arasında kahve fincan setleri, sedef kakmalı tavla takımları ve el işlemeli kutular içinde lokumların olduğu öğrenildi. Hediyelik eşya dünyasında ‘üst segment’ olarak adlandırılan VIP ürünlerin ise Universiad Kış Oyunları ve 17. Akdeniz Oyunları sırasında, konuk delegasyona sunulduğu iddia ediliyor. Yine iddiaya göre 2012 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları sırasında, Türk ekibinin, yabancı kafilelere verilmek üzere hazırlattığı bazı ürünler de Anatoli şirketi üzerinden alınmış.

BAKAN DEĞİŞTİ ALIMLAR DURDU!

Egemen Bağış’ın eşine ait şirketin spor dünyasında bu denli gözde hale gelmesinde Suat Kılıç’ın 2011- 14 dönemindeki danışmanlarından Erbil Yiğitbaş’ın rol oynadığı da iddia edililirken, Akif Çağatay Kılıç göreve geldikten sonra her türlü alım ve organizasyonu incelemeye aldı. Akif Çağatay Kılıç’ın Bakanlık görevini üstlendiği tarihten bu yana Gençlik Spor Bakanlığı ile ilgili kurumların Anatoli’den ürün almadığı öğrenildi.

Bakan’ın eşi ortak olunca Ticari kaydı 2000’li yılların ilk dönemine kadar dayanan Anatoli ile Dekorname’nin yıldızı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Nilser Bağış’ın 25.07.2011 tarihinde şirkete resmen ortak olması ile parlıyor. O tarihten sonra Devlet kademesinin aranan promosyon firması haline gelen Anatoli’nin perde arkasındaki bir diğer önemli ismi ise AKP İstanbul Teşkilatı’nın ağır toplarından Amrullah Alevcan. O dönem Gaziosmanpaşa meclis üyeliği de yapan Alevcan’ın çabası ile hızla büyüyen şirket, marka firmaların ürün segmentine girmeyi başarırken İstinye Park, Zorlu ve Ankara Armada AVM’lerde açtığı mağazalarla da perakende sektöründe boy gösterdi.

Alevcan’ın adı, 17-25 Aralık operasyonları kapsamındaki soruşturma dosyasında da yer aldı. Beyhan Nilser Bağış’a ait firma asıl büyümeyi ise spor organizasyonlarına ve Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı il müdürlükleri ile federasyonlara sattığı ürünlerle yaptı. Eski AKP Milletvekili Hamza Yerlikaya’nın Güreş Federasyonu ile Boks Federasyonu, bu firmanın hatırlı müşterileri arasına girdiler.

Spor dünyasındaki huzursuzluk üzerine, iki federasyonun yetkilileri, “Egemen Bakan indirim yaptırıyor, maliyetine satışlar söz konusu” türünde açıklama yapsalar da, 2011- 14 yılları arasında Dekorname’nin en fazla ürün sattığı sektör Gençlik Spor İl Müdürlükleri ile federasyonlar ve Bakanlık oldu.

This entry was posted in Gundem, Haber, Politika ve Gundem, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *