5000 bin ODALI OLDUĞU SÖYLENEN KAÇAK SARAYIN ALTIN VARAKLI BARDAKLARI bin TL

cumhuriyet.com.tr
04 Aralık 2014 Perşembe

Altın varaklı bardağın tanesi bin lira

Mimarlar Odası, bir saltanat örneği olan Ak Saray’ın maliyetinin 5 milyar lirayı aştığını açıkladı. Saraydaki altın varaklı bir bardağın tanesi bin lira olarak açıklandı.

Maliyeti 1,3 milyar TL olarak açıklanan Kaç- Ak Sarayı’na ilişkin “ekonomik çıkarlara zarar verir” diyerek gerçek maliyetini belirtmeyen TOKİ’ye, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden (TMMOB) cevap geldi.

Kamuoyunda Ak Saray olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın gerçek maliyetinin 5 milyar TL’yi aştığını belirten TMMOB Mimarlar Odası, sadece altın varaklı kadehlerin tek bir tanesinin bin TL olduğunu söyledi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın dekorasyon maliyeti ve asansör maliyeti ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Mimarlar Odası Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şu ifadeleri kullandı: “Hükümet Kaçak Saray’ın maliyetini açıklamamakta ısrarlı, açıklanmış olan 1 milyar 370 milyonluk maliyet gerçek maliyet değildir. Bizim hesaplarımıza göre bu maliyet 5 milyarı aşmak durumuyla karşı karşıyadır. Toki, bir ekonomik krize neden olabileceği kaygısı ile bizim istediğimiz maliyetler bize bilgi olarak verilmedi. Bu da gösteriyor ki Atatürk Orman Çiftliği’nde yasa dışı şekilde yapılan bu Kaçak Saray’ın maliyeti ekonomik krize neden olabilecek boyutta yüksek miktarda yani bizim 5 milyarlık tahminimiz 10 milyara çıkabilir, 100 milyara çıkabilir, çünkü ekonomik kriz demek borsaların alt üst olması anlamına gelen bir maliyet demek. Bu açıdan da bütün kamu kurumlarından özellikle toplumun bu konudaki meraklarının giderilmesi için kalem kalem başbakanlık hizmet binası namı diğer Cumhurbaşkanlık Sarayı’nın maliyetlerinin açıklanmasını istiyoruz.”

OSMANLI SERİSİ

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetlerine ilişkin detaylı bilgiler veren Candan, “Dün (önceki gün) itibariyle First Lady Emine Erdoğan kadınlarla ilgili çalışma yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine bir yemek organizasyonu verdi, bu da basına yansıdı. Basına yansıyan kareler arasında bizim dikkatimiz çeken şey o masada duran altın varaklı kadehlerdi.

O kadehlerin Osmanlı serisi olduğu, varakların altın olduğu ve maliyetinin bin TL civarında olduğu söylenebilir. Bir işçinin maaşını aşan derecede bir bardağın maliyeti ile karşı karşıyayız. Bunun Türkiye’deki yoksulluk ve Türkiye’deki şatafatın göstergesi olarak bütün o görselleri incelediğimizi söylemek isteriz” ifadelerini kullandı.

EN AZ İKİ BİN ODASI VAR

Sarayın çok büyük olduğunu belirten Candan, “Duyumlarımıza göre bir blokta her katta 180’e yakın oda olduğudur. Dört kat yapıyorsunuz bir blokta 750’ye yakın oda var demektir. Üç bloktan oluşan bu yapının sadece yer üstündeki oda sayısı iki bin civarındadır” dedi.

450 BİN METREKARELİK YERLEŞKE

Candan, şöyle devam etti: “Müteahhit firma, 300 bin metrekare olarak açıklanan bu yerleşkedeki inşaatın 450 bin metrekare civarında olduğunu açıklıyor, yani o zaman bizim maliyetlerimiz katlanarak devam edecek. Demek ki 450 bin metrekarelik bir maliyetle karşı karşıya kalacağız. Gerçekten bir ekonomik kriz çıkartan bir süreç.”

cumhuriyet.com.tr
19 Kasım 2014 Çarşamba

‘Kaç- Ak Saray’ için çarpıcı açıklama: Bin değil 5 bin oda

Yapıldığı günden beri tartışma konusu olan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı.Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yapıldığı günden beri tartışma konusu olan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile yeni iddialar ortaya attı.

Candan, “Kent izleme merkezinde ki uzman arkadaşlarımız kaçak saraya ulaşmak için yapılan yolun maliyetinin 45 milyon lira olduğunu bildirdi ve yapılan kavşaklarla toplam 60 milyon lira sadece bu kaçak saraya ulaşmak için harcandı” dedi.

TMMOB Ankara Şubesinde basın toplantısı düzenleyen başkan Candan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için bugüne kadar gündeme gelmediğini iddia ettiği görüşlerini şöyle açıkladı: “Mimarlar odası Ankara şubesinde peyzaj mimarları, makine mühendisleri, inşaat mühendisleri, ekonomistler, plancılar, hocalar, kamu yönetimi hocaları olmak üzere 40 kişilik bir kent izleme merkezimiz var. Bu kent izleme merkezimiz Atatürk Orman Çiftliğinde bulunan Kaçak Saray’ı masaya yatırdı ve çalışmalar devam ediyor.”

Kent izleme merkezimizin yaptığı çalışmalarda, PTT bir pul bastı. Cumhuriyetimizin 91. Yılı nedeniyle şuan ki Atatürk Orman Çiftliğinde ki kaçak sarayın görselini gündeme taşıyarak PTT bir pul bastı. Mimarlar odası Ankara Şubesi olarak PTT’ye bir yazı yazdık. Pulun nasıl verildiğini biliyoruz. Pul sürecinin nasıl işlediğini de biliyoruz. Çünkü biz aynı zamanda pul basan bir odayız. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti kanunları açısından yasa dışılığı, 5. İdari Mahkemesi tarafından kanıtlanmış olan Başbakanlık Hizmet Binasının Pulunun basılması yasa dışıdır. Basanları zan altında bırakır. Bu nedenle pulun tedavülden kaldırılmasını, toplatılmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini istedik. O pul tedavülden kalkmazsa bu konuyla ilgili hukuksal bir süreç başlatacağımızı da şimdiden söyleyelim.

ODA SAYISI 5 BİN’E ULAŞMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK

Kamuoyunda kaçak saray olarak bilinen yapının 1000 odalı olduğuna dair ilk açıklama Başbakanlık yönetimden geldi. Kent izleme merkezinin yaptığı çalışmalara göre bina 4 katlı yerin üstünde ve 4 kat yerin altında. Bütün ölçümleri yaptığımızda, yerin üstünde 1. blokta 750 oda, 2. blokta 750 oda, ana bina da 500 oda bulunuyor. Yani yerin üstünde 2 bin odası var. Yerin altında 4 kat bulunuyor. Bu 4 katta kaç bin oda vardır bunu siz tahmin edin. Dolayısıyla en az 2000 oda var. Bodrumla birlikte 5 bin odaya ulaşma ihtimali çok yüksek.

Bakanlığın söylediği maliyetin buz dağının görünen yüzü olduğunu söylemiştik. Buraya çok fazla bir peyzaj yatırımı yapıldığını ve sonrasında yol yapıldığını ifade etmiştik. Kent izleme merkezinde ki uzman arkadaşlarımız kaçak saraya ulaşmak için yapılan yolun maliyetinin 45 milyon lira olduğunu bildirdi ve yapılan kavşaklarla toplam 60 milyon lira sadece bu kaçak saraya ulaşmak için harcandı.”

This entry was posted in Gundem, Haber, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *