YİYİN BEYLER YİYİN , BU HAN-I İŞTİHA SİZİN *** 137 okul yerine bir saray: Sadece merdiveni 4 milyon

Fırat Kozok/Cumhuriyet
04 Kasım 2014 Salı

137 okul yerine bir saray: Sadece merdiveni 4 milyon

Erdoğan’ın 29 Ekim’de önünde poz verdiği merdivenlerin maliyeti bile servet değerinde. Sarayın maliyeti 1 milyar 370 milyon lira olarak açıklanırken, merdivenlerin maliyetinin de 4 milyon lira olduğu belirtildi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın makam olarak kullanacağı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetinin 1 milyar 370 milyon lira olduğunu açıkladı. Şimşek, Erdoğan’ın yeni makam uçağı Ana için ise toplam maliyetin 185 milyon dolar olduğunu söyledi. Erdoğan’ın 29 Ekim törenlerinde önünde durduğu merdivenlerin maliyetinin ise yaklaşık 4 milyon TL olduğu öğrenildi.

Bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı, Erdoğan’ın makam uçağı Ana’yı THY’nin aldığını belirterek uçağa henüz bütçeden bir ödeme yapılmadığını söyledi. Ödemenin bu yıl içinde Başbakanlık’tan yapılacağını ifade eden Bakan Şimşek, “Satın alma bedeli ile toplam maliyeti 185 milyon dolardır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın toplam maliyeti ve maliyetin hangi bütçeden karşılanacağı sorusunu da yanıtlayan Şimşek, yeni hizmet binasının proje bedelinin toplam 1 milyar 370 milyon lira olduğunu, bu zamana kadar tümü Başbakanlık bütçesinden olmak üzere 963.4 milyon lirasının harcandığını, 2015 yılında tamamlanmasının planlanması nedeniyle söz konusu yıla ilişkin bütçeye 300 milyon lira ödenek ayrıldığını bildirdi.

Kamuoyunda “örtülü ödenek” olarak bilinen gizli hizmet giderleri hakkında da konuşan Şimşek, bunun genel bütçe başlangıç ödeneklerinin toplamının binde 5’ini geçemeyeceğini söyledi.

Şimşek, bu kapsamda geçen yıl 990.3 milyon lira, 2014 yılının başından bu yana da 874.9 milyon lira harcandığını dile getirerek, bütün harcamaların yasalar çerçevesinde gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

This entry was posted in Gundem, Haber, Politika ve Gundem, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *