Masal Masal matitas *** Çamlıca ve Validabağ camilerinden sonra sıra Küba’ya cami yapmaya geldi * Kolomb Camii Şerifi

“Dönemin filosof ve dini adamlarından biri olan Bartolomé de las Casas’ın Kolomb ile ilgili yazdığı bir hikayede Küba için “ Bir dağ gördüm dağın üzerinde zarif bir camiye benzeyen ufak bir tepecik var” sözleri etmektedir. Ancak bu sözler sadece bir dini adamın kurgulayarak yazdığı masaldan ibarettir gerçeği yansıtmamaktadır”

“Kuyrukluyıldıza uzay aracı yerleştiren bir dünyada, zamanında Müslümanlar Amerika’yı keşfetti diye böbürlenmekse güçlü görünmeye çalışırken derin bir kompleksin ifşasıdır. Vaziyet tiye alınamayacak kadar acıklı”

6 Aralık 1492 günü Hispaniola adasına çıkıp Taynolarla karşılaşan
Kristof Kolomb, 1594 yılında yapılan bir gravür

cumhuriyet.com.tr
15 Kasım 2014 Cumartesi

Erdoğan: Amerika’yı Kristof Kolomb değil, Müslümanlar keşfetti

Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Amerika’yı Kolomb değil 1178’de Müslümanlar keşfetti” dedi.

Erdoğan’ın sözleri şöyle:

Latin Amerika’nın İslam’la tanışması 12. yüzyıla kadar dayanır. Amerika’yı Kolomb değil, 1178’de Müslümanlar keşfetti. 1178’te Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmıştı. Kristof Kolomb anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahseder. Ben şimdi Küba’lı kardeşimle konuşurum. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır. Yeter ki izin versinler, olur desinler. Yani Kolomb daha Amerika kıtasını keşfetmeden İslam dini kıtada inkişaf etmiş, yayılmıştı.

BU AÇIKLAMAYA İSPANYOL’LAR ŞÖYLE CEVAP VERDİ

cumhuriyet.com.tr
16 Kasım 2014 Pazar

İspanyol medyasından Erdoğan’a tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “1’inci Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi”nde yaptığı, Amerika kıtasını Kristof Kolomb’dan önce Müslümanlar keşfetti açıklaması İspanyolları kızdırdı.dönemin filosof ve dini adamlarından biri olan Bartolomé de las Casas’ın Kolomb ile ilgili yazdığı bir hikayede Küba için “ Bir dağ gördüm dağın üzerinde zarif bir camiye benzeyen ufak bir tepecik var” sözleri etmektedir. Ancak bu sözler sadece bir dini adamın kurgulayarak yazdığı masaldan ibarettir gerçeği yansıtmamaktadır”

İspanyol medyasında geniş yer bulan sözlere belgelerle cevap verilerek: “Kolomb’un günlüğünde asla Küba’da dağın tepesinde görülen bir camiden bahsetmediğini ve açıklaması yapıldı.

El Pais gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği Amerika kıtasını 1178 yılında Müslüman denizciler keşfetti tezinin yeni olmadığını İslami yazarların bir Çin belgesine dayandırarak bu iddayı daha önce de gündeme getirdiklerini belirtti. Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ispata davet ederek Amerika kıtasında yapılan kazılarda Kolomb öncesi herhangi bir cami kalıntısına rastlanmadığını şayet var ise de bunun belgelenmesini istedi. Erdoğan’ı gerçeklerden uzak bir lider olarak da tanımlayan gazete, Cumhurbaşkanı’nın Finlandiya’ya yaptığı bir ziyarette Başbakan Jyrki Katainen’a aynen Türklere söylediği gibi Finlilerin de 3 veya daha fazla çocuk sahibi olması tavsiyesinde bulunduğunu hatırlattı.

Bu arada Erdoğan’ın Kolomb ile ilgili söylediği sözler İspanya’da sosyal medyada en fazla tartışılan konuların başında geldi. İspanyollar Erdoğan’ın sözlerini ciddiye almadıkları yönünde paylaşımlarda bulundular. Amerika’yı kim keşfetti iddası Güney Amerikalıların da ilgisini çekti. Arjantin’den, Meksika’ya, Brezilya’dan Venezüela’ya kadar çok sayıda gazete Erdoğan’ın sözlerine geniş bir şekilde yer verdi.

CUMHURİYET GAZETESİNDE İSE
ÖZGÜR MUMCU GEÇMİŞİN ÖYKÜSÜNÜ YAZDI

Özgür Mumcu
17 Kasım 2014 Pazartesi
Cumhuriyet

Kolomb Camii Şerifi

Cumhurbaşkanı, I. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Konferansı’nda konuşunca mevzunun Latin Amerika hakkında olmasından tabii bir şey olamaz.

Erdoğan, Brezilya’ya giden Abdurrahman Efendi’den bahsetti. Haklıydı. İsabetli bir tercihti. Abdurrahman El Bağdadi, Iraklı bir din adamıydı. Kaptan-ı Derya Ateş Mehmet Paşa’nın gözüne girmişti, Osmanlı donanmasında imamlık yapıyordu. Henüz Süveyş Kanalı açılmamıştı. Ateş Mehmet Paşa, Bursa ve İzmir adlı gemileri Afrika’yı dolaşarak Basra’ya ulaştırmak üzere gönderdi. Abdurrahman Efendi Bursa gemisindeydi. Cadiz’de fırtınaya tutuldular. Garip bir yolculuk sonunda iki gemi kendisini Rio de Janeiro’da buldu. Abdurrahman Efendi Brezilya’da en az üç ramazan geçirdi. Orada yaşadıklarını kaleme aldı.

Neredeyse aynı yıllarda Güney Afrika’daki Müslümanlar arasındaki dinin yorumlanmasından kaynaklanan gerginlikleri çözmek için İngiltere’nin talebiyle, Ebubekir Efendi de Cape Town’da bulunmaktaydı. Hatıraları pek keyiflidir, tavsiye ederim.

Gelelim Erdoğan’ın Amerika kıtasını Müslümanların Kristof Kolomb’dan önce keşfettiği iddiasına. Cumhurbaşkanı bu keşfin 1178’de gerçekleştiğini söylüyor. Herhalde söylemek istediği, Zhou Qu- Fei’nin yazdığı “Ling-wai tai-ta” eseri. Bu Çin kaynaklı belgede Müslüman denizcilerin Mu-Lan-Pi adında bir diyar keşfettiğinden söz ediliyor. Metinde bahsedilenin İspanya olduğu genel kabul görse de Mu-Lan-Pi’nin Amerika olduğunu ileri sürenler de var.

Müslüman Mali İmparatorluğu’nun 1300’lerde Amerika’ya ulaştığı iddiası da mevcut. Belirsiz Çin belgesine nazaran daha tutarlı görünüyor. En azından zamanının Mali imparatoru kendinden önceki imparatorun okyanusa açılıp gelmediğini anlatmış. Bir Arap tarihçi de 14. yüzyılda bunu nakletmiş.

Dünyayı keşfe çıkan dev bir Çin donanmasının Amerika’yı 1421’de keşfettiği hikâyesi de 2002’de yayımlanan bir kitap sebebiyle bir dönem çok konuşulmuştu. Bir teselli olacaksa donanmanın amirali Müslüman bir Çinli. Amerika’ya gitmiş olma ihtimali düşük gözükse de o donanmanın maceraları çok eğlencelidir, fırsatını bulursanız okumakta fayda var.

Vikinglerin Kolomb’dan önce Kanada’da ufak bir ticaret kolonisi kurduğu artık genel olarak kabul görüyor. Zaten Grönland’dan Kanada bir taş atımı mesafede. Japonların ya da Polinezyalıların da Kolomb’dan evvel kıtayla az da olsa teması olduğunu tahmin etmek çok akıl dışı olmaz.

Peki Erdoğan’ın Kolomb’un günlüklerinde Küba’da bir tepede cami olduğunu yazdığını söylemesine ne demeli? Herhalde kitaplarla arası çok hoş olmayan sayın cumhurbaşkanı boş zamanlarında Kolomb’un günlüklerini okumuyor. Bir danışmanı internette hızlıca sörf etmek suretiyle yalan yanlış bilgi vermiş ve kendisini zor durumda bırakmış.

Kolomb, ilk defa rastladığı Küba’nın doğusuna tipik kireçtaşı teraslarından oluşan bir tepenin “güzel bir camiyi” andırdığından bahsediyor. Teşbih yapıyor yani.

Neticede Erdoğan kendisiyle dalga geçmek isteyenlere al da at dercesine bir pas verdi. Ancak düşene vurulmaz. Belli ki Latin Amerika’da İslamın gücünü arttırarak Türkiye’ye de İslamın abisi rolünü iyice biçmeye kararlı. Ancak bunu yapmak için önce okuduğunu anlayan, sonra da bunları teorik bir çerçeveye oturtabilecek danışmanlara ihtiyacı var. İslam bilimi ve tarihi uzmanı Profesör Fuat Sezgin, haritalar üzerine yaptığı araştırmalar neticesinde Müslüman denizcilerin Amerika’ya ulaşmış olabileceğini öne süren makaleler yazmıştır.

Mümkündür de. Ama ispata muhtaçtır. Uluslararası bir toplantıda konu hakkında yetkinliği bulunmayan bir siyasetçinin işi değildir. Ayrıca bunlar Kolomb’un yazdıklarını anlamayarak ya da bir Çin belgesindeki muğlak ifadeye dayanarak da ispatlanamaz.

Kuyrukluyıldıza uzay aracı yerleştiren bir dünyada, zamanında Müslümanlar Amerika’yı keşfetti diye böbürlenmekse güçlü görünmeye çalışırken derin bir kompleksin ifşasıdır. Vaziyet tiye alınamayacak kadar acıklı

This entry was posted in DENİZ VE DENİZCİLİK, DİN-İNANÇ, EDEBİYAT - ANI - ÖYKÜ - ŞİİR, Genel Kultur, Gundem, Haber. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *