Köşk’ün ‘Kaç-Ak Saray’ savunmasına jet yanıt: Erdoğan’ın sarayı hâlâ kaçak

cumhuriyet.com.tr
14 Kasım 2014 Cuma

Köşk’ün ‘Kaç-Ak Saray’ savunmasına jet yanıt: Erdoğan’ın sarayı hâlâ kaçak

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan ‘Kaç-Ak Saray’ açıklamasına Mimarlar Odası’ndan yanıt geldi.

MİMARLAR Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için yapılan ‘Kaç-Ak Saray’a ilişkin yaptığı açıklamada, “Kamuoyuna gerçek bilgileri vermiyorlar, 5’inci İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı devam ediyor. ‘Kaçak Saray’ın usulüne uygun yapıldığı iddiaları gerçek dışıdır. Kaçak Saray halen kaçaktır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Metin Kıratlı’nın, ‘Kaç-Ak Saray’ ile ilgili “Gerek yapılmış ve bitmiş olan inşaat gerekse devam etmekte olan inşaatımızla ilgili tüm yasal süreç tamamlanmıştır. Usulüne uygun olarak yapılmıştır. Binamıza ilişkin inşaat iznini teşkil eden ruhsatımız, ayrıca 8 Ekim 2014 tarihli yapı kullanma izin belgemiz mevcuttur. Dolayısıyla idari açıdan herhangi bir şekilde bir sıkıntı söz konusu değildir” açıklamasının ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yeni bir açıklama geldi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, davaların devam ettiğini belirterek, “Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı tarafından basına verilen bilgiler eksiktir. Yasal süreçte Atatürk Orman Çiftliği alanında 33 adet davamız devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri dayanağı hukuken durdurulmuş bir imar planı yokmuş gibi hareket etmektedir, belediye de bu durumu görmezden gelip iskan belgesi verdiyse bu yaptığı suçtur. Verilen o iskan da kaçaktır. 34’ncü davamız da bu olacaktır. Kaçak Saray’ın usulüne uygun yapıldığı iddiaları gerçek dışıdır. Kaçak Saray halen kaçaktır. İdari işlemler zincirinin esası olan imar planının yürütmesi durdurulmuştur. Yürütmeyi durdurmaya mahkemeye itiraz ettiler, itirazları kabul edilmedi. Anayasa Mahkemesi’nde de hala bekleyen bir başvurumuz var. Yöneticileri üstlendikleri sorumluluklarıyla birlikte gerçekleri kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

This entry was posted in Gundem, Haber, Politika ve Gundem, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *