Siyasi tarih : DARBELER ÜZERİNE *** Birahane darbesi

Darbe darbe diyerek asıl darbeyi karşı devrim üzerinden ve yasaları kendi amaçlarına uygun değiştirerek , yargıyı arka bahçe yaparak yaptılar.Yapılan bu karşı devrim ile Türkiye kuruluş felsefesinden uzaklaştırılarak aslında askeri darbelerden daha tehlikeli ve kalıcı bir darbeyi gerçekleştirdiler.

Yeşil darbeler Dini alanlarda tezgahlanırken,
Almanya’da totaliter rejime gidişte darbelerden birisi de birahanede yapılmıştı.

Naci Kaptan
28.10.2014

***

Birahane darbesi
(Almanca: Bürgerbräukellerputsch ya da Hitler-Ludendorff-Putsch)

Adolf Hitler’in Bavyera’nın yönetimini devralmak için, 8-9 Kasım 1923 tarihinde organize ettiği başarısız darbe girişimidir.

NAZİ PARTİSİ
Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Almanca: Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei), Weimar Cumhuriyeti Döneminde kurulmuş bir Alman siyasî partisiydi. Yirminci yüzyılın ilk yarısında Alman siyasetinde önemli bir yere sahip olmuş partinin programı ve ideolojisi (nasyonal sosyalizm) radikal antisemitizm ile birlikte etnik milliyetçiliğe dayanan anti-kapitalist ve anti-Marksist bir görüşteydi.

1921 senesinden itibaren parti başkanlığını sürdürmüş Adolf Hitler’in 1933 senesinde şansölye olmasının ardından 1945 senesine kadar Nasyonal Sosyalizm Döneminde Almanya’nın tek yasal partisi olmuştur. Kısaca Nazi Partisi olarak bilinir.

Biz yine daha önceki tarihlere ,henüz Nazi partisinin kuruluş dönemine gidelim ;

Nazi Partisi üye sayısını arttırmasına rağmen Bavyera dışında fazla tanınmıyordu. Hitler’in o zamanlar aklında, burada bulunan silahlı tüm Weimar Cumhuriyeti karşıtlarını kendi önderliği altında toplayarak, ordunun da (o zamanki adıyla Reichswehr) desteğiyle Bavyera hükümetini ele geçirip Berlin’e karşı yürüyüşe geçmek ve Weimar Cumhuriyeti’ni yıkmak vardı.


Bürgerbräukeller on 9 November 1936.

Bavyera’ya üçlü bir diktatör yönetimi hakimdi: Devlet komiseri Gustav von Kahr, Reichswehr komutanı General Otto von Lossow, devlet polisi başkanı Albay Hans von Seisser. Bu yönetim, merkezi yönetimin ilettiği her talimatı yerine getirmiyor. Özellikle Hitler’in yayın organının ve Nazilerin faaliyetlerinin durdurulmasına yöneliki emirler uygulanmıyordu.

8 Kasım 1923 akşamı Münih ticaret örgütlerinin, Bürgerbräukeller isimli bir birahanede düzenlediği gecede konuşma yapmakta olan von Kahr ve orada bulunan yönetim ekibi, Adolf Hitler ve ona bağlı 600 silahlı adamının müdahelesiyle rehin duruma düştüler.

Hitler bu üçlünün kendisiyle işbirliği yapmasını talep etti. Ancak üçü de bu konuda isteksizdiler. Bu aşamada Hitler’e Almanların I. Dünya Savaşı’ndaki efsanevi komutanı Erich Ludendorff yardımcı oldu ve görünüşte Hitler’e katıldılar.

Birahane çıkışında oluşan kargaşada bu üçlü görev yerlerine kaçmayı başarmış ve Hitler, Ludendorf’la başbaşa kalmıştır. Ertesi gün 9 Kasım sabahı Hitler ve Ludendorff bir hücum taburunun önünde Münih’in merkezine doğru yürüyüşe geçtiler. Şehrin merkezine giden yolları kapatan polis taburlarıyla çıkan çatışma Hitler için başarısızlıkla sonuçlanmış ve hücum taburu dağılmıştır. Olayda 16 Nazi ve 3 polis ölmüştür. Ludendorff olay yerinde tutuklanmış, Adolf Hitler ise oradan kaçmış ve iki gün sonra o da yakalanmıştır

Başarısız darbe girişimi sanıklarının davası 1924 yılının Şubat’ında başlamıştır. Hitler davayı, kendi görüşlerini kamuoyuna aktarmak ve propagandasını yapmak için uygun bir fırsat olarak kullanmıştır. Hitler mahkeme sonucunda 5 yıl hapis cezası almasına rağmen, 9 ay hapis yattıktan sonra Aralık 1924’te salıverildi. Ludendorff ise yaptığı hizmetler gözönüne alınarak ceza almamıştır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Birahane_darbesi

This entry was posted in FAŞİZM, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *