(m)HP ,M’sinden vazgeçsin…*** Meclis tezkere kararını verdi

HABEREyorum

…. “Bakın, burada, Ankara Ulucanlar’da, Sosyal Güvenlik Kurumunda bir şahıs bütün yazışmalara IŞİD’in logosunu koyarak… Efendim, neymiş? Peygamber Efendimizin mührüymüş. Yani şimdiye kadar Peygamber Efendimizin mührünü bütün resmî belgelere mi koyuyorlardı?” ” …..

***

(m)HP ,M’sinden vazgeçsin

UCU AÇIK VE YETKİ SINIRLARI BELLİ OLMAYAN GOP AYAKLI
TEZKERE MHP’NİN DESTEĞİYLE KABUL EDİLDİ.

MHP yine MHP’liliğini yaptı.AKP’nin ne zaman başı sıkışsa Bahçeli ve partisi yanındadır.Bahçeli’nin anlaşılması güç desteğiyle Abdullah Gül’ün nasıl Cumhurbaşkanı seçildiğini ibretle izlemiştik .MHP can simidi ve payanda olmak görevine halen devam etmektedir.

Evet,
Tezkere geçmelidir.
Ama yetki sınırları belli olmalıdır.

Tezkere Suriye’ye saldırmak ve işgal amaçlı olmamalıdır.Öncelikle radikal islami Terör örgütlerine destek verilmemeli,Sınırlar güven altına ve ülkemizde bulunan uzantıları denetim altına alınmalı,radikal islami teröre destek verenler hakkında gereken adli işlemler yapılmalıdır. Türk toprakları yabancı askerin konaklamasına açılmamalıdır.Şayet yabancı askere gerek varsa, askerin aidiyeti , kısıtlandırılmış sayısı ve kalma zamanı açıkça belirtilmelidir.

Bu tezkerenin geçmesiyle BOP eşgüdüm başkanına verilen görevin bir bölümü daha yerine getirildi. Adında Milli kelimesi olan MHP ise gayri milli olduğunu yine AKP’nin dümen suyuna girerek gösterdi. Milli olan ,Emperyalist küresel politikanın iş birlikçisi olur mu ?

Bugüne kadar Işid dahil Suriye’de savaşan kiralık teröristlere destek veren AKP’nin amacı bu tezkere ile Işid’e karşı eylemde bulunmak değildir.Işid’e yaklaşık 2 bin tırla silah ve cephane gönderen , ülkesinde barındıran , hastahanelerinde kafa kesen teröristleri öncelikli tedavi eden bir hükümet neden Işid’e karşı olsun ki. ?

Suriye’de savaşan tüm radikal İslamcı teröristler AKP hükümeti tarafından ülkemizde barındırılmış , hastahanelerde , devlet kurumlarında , otellerde misafir edilerek zamanı geldiğinde Suriye’ye gönderilmişlerdir. Acıbadem hastanesinde yatılı kalan sağlam arap gençlerini ben bizzat gördüm . Suriye’ye gönderilecekleri günü bekliyorlardı.

Tezkere Suriye’yi işgalin ilk adımıdır.Suriye’yi bölerek parçalamak,yönetimi değiştirmek ve kurulacak olan Kürt Devletine alt yapı hazırlamak amaçlıdır.Cumbaşbakan ve adamlarının yolsuzluklarını gözden kaçırmak amaçlıdır.

Daha kısa bir zaman önce Ülkemizi savaşa sokmak için tuzak kurmaktan bahseden MİT müsteşarı , dışişleri bakanı ve Gen.Kur.2. başkanının bize ait Süleyman şah türbesine birkaç füze atarak savaş başlatmak konuşmaları gündeme düşmedi mi ? Ülkesini savaşa sokmak için bunları düşünen ve konuşanlara güven duyulur mu ?

AKP ve MHP Türkiye’ye kurulan Ortadoğu bataklığı tuzağına Türkiye’yi sürüklemektedirler..Bu savaşta birçok gencimizi kaybedeceğiz.Birçokocağa ateş düşecek Suriye’de bir çok arap vatandaşın kanı elimize bulaşacak.Sadece Suriye değil Türkiye de parçalanacak.Güneydoğuda başlatılan kargaşa , Devlet otoritesine baş kaldırma ve devlete isyan daha da büyüyecektir.Bunun sonu ülkemizin de bölünmesidir.Tüm bunların vebali CUMbaşbakan Erdoğan başta olmak üzere AKP ile mHP’nin üzerinde olacaktır.

Bu tezkerenin bir başka ve tehlikeli yönü ise Türkiye’de tanımı ve sayısı belirtilmeyen YABANCI ASKERİN barındırılmasına izin veriyor olmasıdır. Türkiye yabancı askerlerin işgaline açılacaktır.Böylece 1 Mart tezkeresi hortlatılmıştır. Meclis 1 Martta olduğu gibi dik duramamıştır.

PKK’nın daha da palazlanmasına ve Irak’ın parçalanarak kuzeyinde bir Kürt devletinin kurulmasına giden yolu kim açmıştır ;

El cevap ; şimdi olduğu gibi (1991-1996 arasında Huzur Harekatı-2 (Operation Provide Comfort) adıyla Güneydoğumuzda konuşlandırılan ve devamı olarak da “Poised Hammer” (Kalkık Horoz) veya “Çekiç Güç” adıyla anılan ve 1997-2003 yılları arasında ülkemizde kalarak PKK’ya ve bölücü Kürt eylemlerine alt yapı hazırlamış olan yabancı askeri operasyonlar unutulmamalıdır.

AKP’nin misyonu bellidir.
“Arkadaşını söyle,
sana kim olduğunu söyleyeyim ”
GOP’un eşgüdüm başkanı olan ile,
Küresel düzenin işbirlikçisiyle yoldaş olan MHP’ye
MİLLİ kelimesi ağır gelmekte ve taşıyamamaktadır.

Daha karanlık günler geliyor…

Not : Tezkere ile ilgili detaylı haber aşağıdadır

03.Ekim.2014
Naci Kaptan

cumhuriyet.com.tr
02 Ekim 2014 Perşembe

Meclis tezkere kararını verdi

Irak ve Suriye’den Türkiye’ye yönelik terör tehdidine karşı TSK’nın yurt dışına gönderilmesi için hükümete izin verilmesini içeren Başbakanlık tezkeresi 298 oy ile kabul edildi. Oylamada 98 red oyu kullanıldı.

Tezkereye ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından, CHP milletvekillerinin oylamanın açık oylama yöntemiyle yapılmasına ilişkin öngergesi iktidar ve muhalefet milletvekillerince kabul edildi. Daha sonra elektronik cihaz ile yapılan açık oylamaya 396 milletvekili katıldı. Irak ve Suriye tezkeresi, 98 ret oyuna karşı 298 oyla kabul edildi.

TEZKERE GÖRÜŞMELERİNDE TARTIŞMALAR YAŞANDI>

TBMM Genel Kurulu, Irak ve Suriye tezkerelerini görüşmek üzere Ayşe Nur Bahçekapılı başkanlığında toplandı. Milletvekillerinin gündem dışı konuşmaları sonrası Irak ve Suriye tezkerelerinin görüşülmesine başlandı.MHP, tezkereye ‘evet’ oyu vereceğini açıklarken, CHP ve HDP ‘hayır’ oyu verilecek. Tezkerenin kabulü için salt çoğunluk aranacak.

Tezkere oylamasının ardından bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında ‘Güvenlik Zirvesi’nin toplanması bekleniyor.Tezkere görüşmesinin öncesinde gündem dışı konuşmalar yapıldı.

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz şu konuşmayı yaptı:

İş birliği ve dayanışma ortada iken IŞİD ile mücadele edeceğim diye önümüze tezkere getiriyor. Adana ve Reyhanlı’da durdurulan TIR’larda nasıl füze ve bombaların gönderildiğine ilişkin hazırlanan iddianamede bununla ilgili mahkeme kayıtlarını inceleyen oldu mu?

TIR’larla ilgili hazırlanan iddianamede ilgili tarafların beyanlarını okuyun. Bu TIR’larda füzelerin taşındığı açıkça mahkeme kayıtlarına girmiştir.

ZOZANİ: TÜRKİYE BU ÇETENİN PALAZLANMASINDA PAY SAHİBİDİR

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Adil Zozani, TBMM Genel Kurulu’nda Irak ve Suriye tezkerelerinin görüşülmeye başlamasından önce bir konuşma yaptı. Türkiye’nin bu çetenin palazlanmasında pay sahibi olduğunu savunan Zozani, “Tezkereyle tekrar bunların bir süre daha devam etmesini mi sağlamaya çalışacaksınız? Orada bir insanlık kıyımı var. İnsanlar güpegündüz evlerinde katlediliyor. Bu tezkereyle bir şey daha yapıyorsunuz: Kendini savunan, meşru savunma hâlinde olan insanlar ile sivil halk ile IŞİD çetelerini bir tutan bir tezkereyi karşımıza çıkarıyorsunuz. Kobani halkını IŞİD çeteleriyle, bu insanlık düşmanı vahşet çetesiyle bir tutan bir tutumu ortaya koyuyorsunuz. Sonra da çıkıp diyorsunuz ki: “Efendim, ya tezkereye evet diyeceksiniz ya da IŞİD çeteleriyle dirsek teması içerisinde olduğunuzu ifade etmiş olacağız.” Yok öyle bir yağma.Sizin üzerine atılı ve tespit edilmiş, sabit olan suçu başkasına yamayamayacaksınız. Çıplak gerçeklik ortadadır. Türkiye, bu çetenin, bu vahşet örgütünün palazlanmasında pay sahibidir ve günahını ortadan kaldırması için yapabileceği şey bu değildir” dedi.

HALAÇOĞLU: EFENDİM NEYMİŞ, PEYGAMBER EFENDİMİZİN MÜHRÜYMÜŞ…

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda Irak ve Suriye tezkerelerinin görüşülmesine başlanmadan önce bir konuşma yaptı. Halaçoğlu, “Türkiye’de eğer IŞİD’le mücadele edecekseniz, önce Türkiye’dekilerle mücadele edin. Bakın, burada, Ankara Ulucanlar’da, Sosyal Güvenlik Kurumunda bir şahıs bütün yazışmalara IŞİD’in logosunu koyarak… Efendim, neymiş? Peygamber Efendimizin mührüymüş. Yani şimdiye kadar Peygamber Efendimizin mührünü bütün resmî belgelere mi koyuyorlardı?” diye konuştu.

“ÖNCE KENDİ BÜNYENİZDE, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KENDİ TOPRAKLARI ÜZERİNDE EMNİYETİ SAĞLAYACAKSINIZ”

Halaçoğlu, “Tezkerede tabii ki önemli birtakım hususlar söz konusu. Bunların başında, PKK terör unsurlarının varlığını sürdürdüğü… “Özellikle Irak’ın kuzey bölgesinde silahlı PKK terör unsurları varlığını sürdürmektedir.” diyor ama Türkiye’dekilerden bahsetmiyor, sanki Türkiye’de PKK terör unsurları veya silahlı gruplar yokmuş gibi. Dolayısıyla öncelikle buradan başlamak istiyorum. Yani, siz ulusal güvenliği sağlamak istiyorsanız, önce kendi bünyenizde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi toprakları üzerinde emniyeti sağlayacaksınız, ulusal güvenliği sağlayacaksınız ki ondan sonra dışarıyla daha iyi mücadele edesiniz. Burada bunu yazarken diğer taraftan PKK terör örgütüyle masaya oturuyorsunuz “çözüm süreci” adı altında ama diyorsunuz ki: “Kürt sorununu çözüyoruz.” PKK’nın Kürtleri temsil edip etmediği konusunda da sizlerin ciddi tenakuza düştüğünüzü görüyoruz. Dolayısıyla, böyle bir anlamda ortaya çıkıyorsunuz, getiriyorsunuz” dedi.

HAMZAÇEBİ: TEZKEREDE IŞİD SADECE BİR YERDE GEÇİYOR AMA DÜNYADA IŞİD TERÖRÜNDEN BAHSEDİLİYOR

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu’nda Irak ve Suriye tezkerelerinin görüşülmesine başlanmadan önce bir konuşma yaptı. Hamzaçebi, ” Tezkerede IŞİD sadece bir yerde geçiyor. Bir yerde bir kelimeyle PKK geçiyor, bir kelimeyle de IŞİD geçiyor. Sokağa çıkalım, bütün dünyayı dolaşalım, televizyonlara bakalım, her yerde IŞİD teröründen bahsediliyor. IŞİD’in kafa kesen, vahşi, insanlık dışı uygulamalarından herkes rahatsız, bütün kamuoyu rahatsız. Buna gerçekten “Dur.” demek gerekiyor. Türkiye’nin uluslararası koalisyonda yer alarak IŞİD’in bu terörüne son vermesi lazım, bertaraf etmesi lazım” dedi.

‘ŞAM YÖNETİMİNİN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASI ERDOĞAN’IN VE DAVUTOĞLU’NUN HEDEFİDİR’

Hamzaçebi, “Şunu ifade etmeliyim ki Türkiye’nin komşularıyla, özellikle de Suriye’yle yaşamış olduğu sorunlarda, Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin yürütmekte olduğu “Komşularla sıfır sorun” politikasının çok büyük rolü vardır. Maalesef, bu politika Türkiye’yi bugün komşusuz bırakmıştır ve dış politikada bir açmazın içine sürüklemiştir. Dış politikada, Avrupa Birliğine tam üye, demokratik ve özgürlükçü bir Türkiye hedefi yerine, mezhepsel bir anlayışla İslam dünyasının liderliğine oynama ve bu anlayış çerçevesinde komşu ülkelerin yönetimlerine müdahale etme, onları devirme çabası, Türkiye’yi çok büyük sorunların içine sokmuştur. Bugün görüşeceğimiz tezkerenin gerisinde yatan temel neden budur. AKP’nin komşu ülkelere, Suriye’ye yönelik olarak bu ülkenin yönetimine müdahale etme, onu devirme çabasıdır. Bunu dün Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın bu kürsüden Başbakan sıfatıyla yaptığı konuşmada kullanmış olduğu bir cümle çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Erdoğan’ın dün kullandığı cümle şudur: “Şam yönetiminin derhâl uzaklaştırılması önceliğimiz olmaya devam edecektir.” Tezkerenin özeti buradadır. Şam yönetiminin derhâl görevden uzaklaştırılması Erdoğan’ın ve Davutoğlu’nun öncelikli hedefidir. Hiç kimse başka bir şey aramasın. Tezkere metni burada” dedi.

‘TEZKEREDE IŞİD SADECE BİR YERDE GEÇİYOR’

Hamzaçebi, “2007 yılından bu yana her yıl Irak’ın için getirilen bir tezkere vardır burada, her seferinde yenilendi; 2012 yılından bu yana da Suriye ile ilgili gelen bir tezkere vardır, 2013’te yenilendi, şimdi iki tezkere birleştirildi, her iki ülkeden Türkiye’ye yönelen tehdit aynıdır gerekçesiyle birleştirildi ve tek bir metne dönüştürüldü. Tezkere metni burada. Toplam 12 paragraftan oluşuyor. İlk 2 paragraf genel değerlendirme, son paragraf Türkiye Büyük Millet Meclisinden istenen yetkiyi tarif ediyor. Geri kalan 9 paragrafın 1 paragrafı Irak’ın toprak bütünlüğüne vurgu yapıyor, Irak’ın toprak bütünlüğü, onun millî birliğinin korunması, istikranın korunması Türkiye’nin öncelikli hedefidir değerlendirilmesi yapılıyor. Kalan 8 paragrafın 7’sinde Suriye’deki Esad rejimi eleştiriliyor. Hedef Esad, Esad yönetimi. Esad’la Cumhuriyet Halk Partisinin bir alıp veremediği yok. Esad, demokratik olmayan, halkına baskı uygulayan, zulüm uygulayan bir devlet başkanıdır. Tezkerede IŞİD sadece bir yerde geçiyor. Bir yerde bir kelimeyle PKK geçiyor, bir kelimeyle de IŞİD geçiyor. Sokağa çıkalım, bütün dünyayı dolaşalım, televizyonlara bakalım, her yerde IŞİD teröründen bahsediliyor. IŞİD’in kafa kesen, vahşi, insanlık dışı uygulamalarından herkes rahatsız, bütün kamuoyu rahatsız. Buna gerçekten “Dur.” demek gerekiyor. Türkiye’nin uluslararası koalisyonda yer alarak IŞİD’in bu terörüne son vermesi lazım, bertaraf etmesi lazım. Modern dünyadaki bu koalisyonda elbette Türkiye Cumhuriyeti de yer almak zorundadır ama Sayın Erdoğan’ın dün ifade ettiği “Şam yönetiminin derhal uzaklaştırılması bizim öncelikli hedefimizdir.” cümlesi doğrultusunda hazırlanmış olan bu tezkere IŞİD’le mücadeleyi değil, emperyal yayılmacı hedeflerle, Suriye’de Türkiye’nin işgalci bir politikasının olacağını bize anlatmaktadır. Bunun gerçeği budur. Hiç kimse başka bir şey aramasın değerli arkadaşlar” diye konuştu.

‘HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZLARI KILINMAKTADIR’

Hamzaçebi, “IŞİD neden bu duruma geldi? Türkiye Suriye’nin iç işlerine müdahale etmiştir, Suriye’de açıkça taraf olmuştur, Suriye’deki rejim muhaliflerinin yanında yer almıştır, onları silah, mühimmat ve lojistik yönden desteklemiştir. Suriye’deki rejim karşıtı örgütlerin, oluşumların, silahlı güçlerin Türkiye’de kampları vardır. Bu insanlar, bu birlikler, kuvvetler Türkiye’de eğitilmekte, Suriye’ye gidip savaşmakta, geri gelmektedir. Türkiye bunlara silah desteği yapmıştır, mühimmat desteği yapmıştır. Oraya giden silah dolu tırlar yakalanmıştır, bu tırların aranması engellenmiştir ve Türkiye’nin vermiş olduğu silahlar IŞİD’in eline geçmiştir. Bu iddianın aksi bugüne kadar Hükûmet tarafından kanıtlanabilmiş değildir. Şimdi, Hükûmet IŞİD’den şikâyet ediyor görünüyor. IŞİD’e asker sevkiyatı Türkiye üzerinden yapılıyor. Daha bir hafta önce beni Trabzon’dan bir büyüğüm aradı, tanımadığım bir ağabeyim. “Benim torunum Almanya’dan Trabzon’a uçakla geldi, onu buradan aldılar, daha evine bile uğramadan Suriye’ye, IŞİD’e götürdüler.” dedi. İstanbul’da camilerde, IŞİD’in hedefi doğrultusunda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazları kılınmaktadır.”

‘TÜRKİYE’Yİ ATEŞE SÜRÜKLEMESİNE İZİN VERMEK İSTEMİYORUZ’

Hamzaçebi, “Sayın Davutoğlu dün diyor ki: “Sayın Kılıçdaroğlu bugün sınavdan geçecek.” Sayın Davutoğlu, siz IŞİD için demiyor muydunuz ki: “Bunlar öfkeli, dışlanmış gruplardır. Yani, öfkeli ve dışlanmış gruba ne yapmak lazım? Bunlara anlayışla yaklaşmak lazım.” Siz bu anlayışı ortaya koydunuz; bizim sınava gireceğimizden söz ediyorsunuz. Biz bu sınavın bir benzerini 1 Mart 2003 tarihinde burada onurla verdik, alnımızın akıyla verdik bu sınavı. Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin tutumu yine tarihe onurla geçecektir. Biz bu mücadeleyle, bu tutumumuzla onur duyacağız. Sayın Davutoğlu’nun, Davutoğlu-Erdoğan ikilisinin emperyal, yayılmacı, İslam dünyasının liderliğine oynama uğruna Türkiye’yi ateşe sürüklemesine izin vermek istemiyoruz. Niyet tamamen budur, tamamen budur. Erdoğan suçüstü yakalanmıştır. Dünkü konuşmasıyla “Şam yönetiminin derhâl uzaklaştırılması bizim hedefimizdir.” diyor. Nerede bu tezkerede IŞİD, nerede? Suriye’deki rejimin meşruiyetini kaybettiğini tartışıyorsunuz. “Irak’ın toprak bütünlüğü, ulusal bütünlüğü, istikrarı bizim için önemlidir.” diyorsunuz, aynı cümleyi Suriye için söyleyemiyorsunuz. Suriye’nin toprak bütünlüğü, istikrarı, ulusal bütünlüğü Türkiye için önemli değil mi arkadaşlar? “Kitlesel göç.” diyorsunuz gerekçeye. Elbette göç önemli. Peki, bugüne kadar Suriye’den Türkiye’ye 1,5 milyon insan geldi; bu neden bir müdahale nedeni olmadı o zaman, madem “Şimdi.” diyorsunuz?”

‘BU, TEZKERENİN GEREKÇESİ OLAMAZ, KİMSEYİ KANDIRAMAZSINIZ’

Hamzaçebi, “Süleyman Şah Karakolu’na, oradaki Saygı Karakolu’na yapılacak saldırı.” diyerek millî duygulara oynayamazsınız; bunu kimse yutmayacak. Sayın Arınç öyle söyledi, dedi ki: “Süleyman Şah’a saldırı yakınlaştı, tehlike var.” Sayın Erdoğan dün akşam Türkiye Büyük Millet Meclisinde dedi ki: “Nereden çıktı? Yok böyle bir şey.” Esasen Süleyman Şah’ı buraya niye yazıyorsunuz? Orası Türkiye Cumhuriyeti toprağıdır. Oraya bir saldırı vukuunda hiç tezkereye gerek yok, Türk Silahlı Kuvvetleri gider, oraya müdahale eder. Genelkurmay Başkanı Sayın Necdet Özel bugün bunu söyledi. Bu, tezkerenin gerekçesi olamaz, kimseyi kandıramazsınız. Samimiyseniz, getirin, IŞİD terörünü hedef alan gerekçenizi buraya koyun, bununla sınırlayın. Bakın, o reddedilen 1 Mart tezkeresinde bile o zamanki Hükûmet daha onurlu bir duruş sergilemişti, demişti ki: “Şu kadar -62 bin- Amerikan askeri, şu kadar uçak, şu kadar helikopter ve Irak’ın kuzeyinde olacak.” Burada bölge ayrımı yok, silah ayrımı yok, yabancı silahlı kuvvet ayrımı yok. Yabancı silahlı kuvvetler Türkiye’ye gelecek, konuşlanacak, gidecek. Türkiye’nin nerede duracağı belli değil. Türkiye’yi maceraya sürüklemeye, Mehmetçik’in kanı üzerinden bu ülkeyi felakete sürüklemeye hakkınız yoktur” dedi.

KÜRKÇÜ’DEN ‘PROMPTER’ TALEBİ

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü,tezkere görüşmeleri sırasında söz alarak kürsüye çıktı ve konuşmasını yapmak için ‘prompter’ istedi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ise gülerek, “Daha önce talep etseydiniz yerine getirirdik” yanıtı verdi

TBMM Genel Kurulu’nda ‘Suriye ve Irak’taki tehdit ve riskler nedeniyle yurt dışına asker gönderilmesine izin verilmesine dair Başbakanlık Tezkeresinin’ görüşülmesi sırasında HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, söz alarak kürsüye çıktı. Kürkçü’nün sesi kısık çıkınca TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, “Bir rahatsızlığınız varsa mikrofonun sesini açabiliriz” dedi. Bunun üzerine Kürkçü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yasama yılı açılış konuşmasını prompter’den yapmasına gönderme yaparak, “Prompter istiyorum” dedi. Bunun üzerine Bahçekapılı gülerek, “Daha önce talep etseydiniz yerine getirirdik” yanıtı verdi.

KÜRKÇÜ: ORTA DOĞU’NUN GELECEĞİ KOBANE DİRENİŞİNDEDİR

HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Biz bugün burada bu tezkere hakkında konuşurken Kobane’de on binlerce insan çevrelerini kuşatmış olan IŞİD canilerine karşı, cellatlarına karşı haklarını, hayatlarını, onurlarını, namuslarını korumak üzere mücadele hâlindeler. Buradan Halkların Demokratik Partisi adına Kobane’de haklarını, onurlarını, hepimizin insanlığını savunanlara bin kere selam söylüyorum. Ama ne yazık ki elimizdeki tezkere, Başbakanın bu tezkereyi savunmakla IŞİD’e karşı olmayı özdeşleştirdiği kadar Kobane’deki halkın hakkını ve hayatını savunmuyor. Savunmaktan uzak ama bize, bu tezkereye oy verebilmemiz için, vermeye bizi davet etmek için IŞİD’le mücadele, Kobane halkıyla dayanışma için bunun bir imkân olduğu safsatası söyleniyor. Tezkereyi adım adım inceleyeceğiz ve göreceğiz ki her bir unsuruyla uluslararası hukuka aykırı, Anayasa’ya aykırı, bölgede ortaya çıkmış olan demokratik ihtiyaçlara aykırı, sadece ve sadece bir bölgesel egemenlik, bölgesel güç gösterisi için asker kullanma yetkisini bizden isteyen bir tezkeredir. Bunun için de IŞİD belası bir vesile olarak ortaya konmaktadır” dedi.

‘ABD BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİNİ HAREKETE GEÇİRİNCE MIRILDANMAYA BAŞLADINIZ’

Ertuğrul Kürkçü, “Hükûmetin gerçekte IŞİD diye bir meselesi, bir davası Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama sesini çıkarıncaya kadar yoktu. Hükûmet şimdi darda kalınca “Bizim böyle bir meselemiz vardı.” diye 2013 tarihli bir Bakanlar Kurulu kararına müracaat ediyor. Bu Bakanlar Kurulu kararı El Kaide bileşenleri arasında sayılmakta olan Irak ve Şam İslam Devletinin banka hesaplarının dondurulmasına ilişkin yüzlerce kurum, kuruluş ve bağlantı arasında sayılan bir addan ibarettir. Ne 2013 tezkeresinde IŞİD’in adı sayılmıştır ne de devletin, Hükûmetin herhangi bir belgesinde “IŞİD” diye bir tehditten söz edilmektedir. O nedenle, Hükûmet şimdi bize boşuna bunları söylemeye çalışmasın. Siz IŞİD’e karşı herhangi bir önlem almıyordunuz, IŞİD’e karşı herhangi bir güvenlik önlemi sürdürmüyordunuz; IŞİD’le beraberdiniz, onların sınırlarımızdan geçip Suriye’de Kürtlere karşı, Türkmenlere karşı, Araplara karşı giriştikleri katliamları seyrediyordunuz ve onların Türkiye’de asker toplamasına sessiz sedasız seyirci kalıyordunuz. Şimdi, Amerika Birleşik Devletleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini harekete geçirince mırıldanmaya başladınız “‘IŞİD’ diye bir şey var.” diye ama hem Güvenlik Konseyinin kararına aykırı olarak hem bugün Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesinin aldığı karara aykırı olarak, bütün meseleyi IŞİD üzerinde somutlayan, uluslararası harekâtı katbekat aşan gerekçelerle bu tezkereyi buraya getirdiniz. Diyorsunuz ki: “Tezkeremizin gerekçesinde Şam rejimi var.” Diyorsunuz ki: “Tezkeremizin gerekçesinde PKK var.” Diyorsunuz ki: “Tezkeremizin gerekçesinde El Nusra var, El Kaide var.” Diyorsunuz ki: “Tezkeremizin gerekçesinde PYD ve YPG var yani Kobane’deki direnişi örgütleyenler, bunun için mücadele edenler var.” Nihayet, tenezzülen IŞİD’e de lafı getiriyorsunuz” diye konuştu

‘IŞİD’LE BERABER HAREKET ETTİNİZ BUGÜNE KADAR, BUNU SAKLAYAMAZSINIZ’

Ertuğrul Kürkçü, “Siz aslında IŞİD’e karşı bir mücadele başlatmak arzusu ve niyetinde değilsiniz, böyle bir amacınız ve hedefiniz yok. Bu tezkereyi bizim önümüze getiriyorsunuz, Kobane’deki direnişi terörizme mal ediyorsunuz ama kokteyllerde diyorsunuz ki: “Halkların Demokratik Partisi bu tezkereye onay vermez ise IŞİD’e destek vermiş olur.” IŞİD’e desteği siz verdiniz, IŞİD’e hâlâ destek vermeye bu tezkereyle bile devam ediyorsunuz. Niye mi? Uluslararası harekâtın, koalisyonun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının gerekçesinde IŞİD’den başka hiçbir şey sayılmıyor. Siz bu tezkerenin meşruiyetini bu karara dayandırıyorsunuz. Okuyayım mı? Buna gerek yok. Sadece ve sadece IŞİD’i, onunla bağlantılı olan unsurları, El Kaide’yi, El Nusra’yı sayıyor. Bakanı burada dinledik, bu kararı şöyle yorumluyor: “Bu, terörizme karşı bir genel mücadele kararıdır. O yüzden biz her türlü terörizme buna dayanarak mücadele açıyoruz.” Öyle bir şey yok, bu kararın gerekçesinde sadece IŞİD var, hedef olarak tespit edilen güç sadece IŞİD’dir. Siz, mücadelenin, müdahalenin hedeflerini dörde, beşe dağıtarak aslında IŞİD üzerindeki baskının beşte 1’ini ancak uygulamaya talip olduğunuzu söylemiş oluyorsunuz. O nedenle samimi değilsiniz, ciddi değilsiniz, üstelik bir de Kürt halkının haklarını savunanlara, Türkmenlerin, Arapların haklarını savunanlara, “Ya, bu işin bu meseleyle alakası yok.” diyenlere de şantaj yapıyorsunuz “IŞİD’cisiniz.” diye. Sizsiniz IŞİD’ci. IŞİD’le beraber hareket ettiniz bugüne kadar, bunu saklayamazsınız, saklamanız mümkün değildir, binlerce kanıtı var” dedi.

‘TÜRKİYE’DE BARINDIRILACAK ASKERÎ GÜÇ NEYİN GÜCÜDÜR?’

Ertuğrul Kürkçü, “Daha dün ulusal ölçekte yayın yapan bir televizyon, İMC televizyonu, IŞİD unsurlarının silahla Suruç’tan Kobani’ye geçtiğinin videosunu çekti ve yayınladı, gıkınız çıkmadı. Başbakan bunu araştıracakmış, araştırın Sayın Başbakan, inşallah bulursunuz; sağa sola bakmanıza çok gerek yok, IŞİD mührüyle evrak damgalayan memurlarınız arasında aramaya başlayın önce IŞİD’i. Aslında bu tezkereyle amaçlanan şey, tezkerenin mahiyetine baktığımız zaman çok iyi görülüyor ki bu bir bölgesel egemenlik, bölgede pazı gösterme, kendini bir bölge devleti olarak ilan etmek için şimdi uluslararası ve yerel hassasiyetlerin biriktiği bir anda durumu bir fırsata çevirmek ihtiyacıyla ortaya konulmuş bir askerî harekât planıdır. Bakın, bizden artık ülkesi tanımlanmış bir biçimde asker gönderme yetkisi istenmiyor. Yabancı ülkelere yani bu tezkerenin buradan geçtiği günden başlayarak Hükûmet nereye isterse oraya bu tezkereye dayanarak asker gönderebilir; Lübnan’a gönderebilir, Ürdün’e gönderebilir, Kıbrıs’a gönderebilir. Diyeceksiniz ki: “Bir de prensip kararı var.” Ama tezkere prensip kararını içeren bir karar değil. Biz, bu tezkereyi çıkarıyoruz. Bu kadar belirsiz bir kararı niçin vereceğiz ve Türkiye’de barındırılacak askerî güç neyin gücüdür? O da belirsiz. Hangi devletin askeri, hangi yabancı ülkenin askeri, hangi uluslararası kapsamda bir güç olarak Türkiye’de konuşlanacak? Ama bu tezkereden ayrı olarak, Başbakana yakın gazetecilerin, medya kaynaklarının yayınladıkları bilgilere bakacak olursak Türkiye aynı zamanda Suriye’deki ihtilafa, Suriye’deki muhalif güçlerin bir bölümünü eğitip donatmak üzere de dâhil olmak azmindedir. Şimdi, “milletlerarası hukuk” diye bir şey var mı yok mu? Siz savaş ilan etmediğiniz, milletlerarası hukuka göre hâlâ Birleşmiş Milletler üyesi olmaya devam eden, bütün ihtilaflara, içerideki bütün vahim insan hakları ihlallerine rağmen milletlerarası hukukun bir parçası olmaya devam eden bir komşunuza karşı Türkiye’de ordu eğiteceksiniz, öyle mi? Sonra bunu oraya göndereceksiniz, savaştıracaksınız ve sonra diyeceksiniz ki: “Bu tezkere milletlerarası hukuka göre çıkmıştır.” Hayır arkadaşlar. O açıdan, Anayasa’nın 92’nci maddesine aykırıdır, milletlerarası hukukun meşru gördüğü bir hâl değildir burada olmakta olan” diye konuştu.

‘KARA HAREKÂTI ESASI YOKTUR, SADECE HAVA SALDIRILARI VARDIR’

Ertuğrul Kürkçü, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin aldığı kararda bir kara harekâtı esası yoktur, sadece hava saldırıları vardır; amacı bellidir, hedefi bellidir, kapsamı bellidir. Bunun dışındaki bütün her şey politik kararlara bağlanmak üzeredir. Oysa siz politik bir meseleyi askerî yolla çözmeye çalışıyorsunuz. Aslında dediğimin doğru olduğunu ispat etmeme gerek bile yok. Sayın Cumhurbaşkanının dün Mecliste yaptığı konuşmada söylediği sözlere dikkatinizi çekmek isterim. Merhum Turgut Özal 1 Eylül 1990’da bir konuşma yapmış Meclisin açılışında, ona atıfta bulunuyor Cumhurbaşkanı: “Körfez bunalımında çekingen, kararsız, başkalarının karar vermesini bekleyen bir tutum ittihaz etmemiz düşünülemez. Aksi takdirde, Türkiye’nin ali menfaatlerinin söz konusu olduğu bir meselede tesirli bir ülke olmanın imkânını büyük ölçüde kaybedeceğimiz aşikârdır.” Yani, Özal’ın “1 koy, 3 al.” stratejisinin aslında doğru olduğunu Cumhurbaşkanı söylüyor. Hatırlayalım, aslında 3 koymuş 1 bile alamamıştı Özal. Şimdi büyük devlet adamı buymuş. Şimdi, büyük devlet adamı hakkında 30 Ocak 1991’de Sayın Tayyip Erdoğan’ın ne söylediğini merak ediyor musunuz? Ben size okuyayım: Gayesinden saptırılan bir savaş için Türkiye’nin Birleşmiş Milletler kararına uyduğunu ifade ederek “ABD’ye yardımcı olması milleti aldatmaktır. Özal’ın milletin çoğunluğunu karşısına alıp Anayasa ve kanunları sürekli çiğneyerek Türkiye’yi savaşa sokmak istemesi vahim bir olaydır. Türkiye’deki üslerin NATO maksatları dışında kullanılamayacağı, yasaların hükmüdür. Bu üslerin sadece komünist ülkelerden gelecek saldırılara karşı savunma amacıyla kullanılması gerekir fakat bugünkü uygulamada bu üsler NATO’ya değil, ABD’nin emrine verilmiştir. Irak’ı ezmek…” vesaire diye devam ediyor. Şimdi hangisine inanalım? 1991’deki tutum mu uluslararası anlamda Sayın Erdoğan’ın görüşünü ifade ediyor yoksa bugün söylediği mi? O günkü Özal’ı bugün başka türlü görüyorsa hiç değilse Özal’ın hatırasına hürmeten “pardon” demesi beklenir. Ama bir insan on iki yıl içerisinde bu kadar hızlı bir pozisyon değiştiriyorsa, aslında gerçekten Özal hakkında dediği şeyi kendisi yapıyor demektir. Evet, büyük devletlerin çizgisinde ama onlarla rekabet hâlinde Orta Doğu’da bir yer kapma savaşıyla ilgilidir” dedi.

‘IŞİD’E YÖNELİK BÜTÜN DESTEK VE MANEVİ HİMAYE TEDBİRLERİNİN TAMAMINA SON VERİLMELİDİR’

Ertuğrul Kürkçü, “Sayın Davutoğlu’nun ve Sayın Erdoğan’ın aslında bu tezkereyle yetki aldıktan sonra yapmak istedikleri şey, “restorasyon” dedikleri hamlenin tamamlanması bakımından askerî araçları, askerî imkânları da kullanmakla ilgilidir. Yani kasıt şudur: Restorasyon, sadece ve sadece devletin kimi işlevlerinin yeniden eskisi gibi işler hâle getirilmesiyle ilgili değildir. Restorasyonun siyasi tarihteki karşılığı bir devrimden önceki duruma iade olmaktır yani Osmanlı Devleti’nin eski hinterlandına Türkiye’yi iade etmek, burada hâkimiyet ve nüfuz alanları aramak, burada bayrak göstermek, buraya asker sokmak. Ve bunu niçin yapmak? Bunu aslında dar, gerçekle ilgisi olmayan, toplumun, milletin çıkarıyla ilgisi olmayan bir genişleme hedefiyle yapmak. Türkiye böyle bir maceraya girmemelidir; bu tezkere bunun başlangıcıdır, IŞİD bunun sadece vesilesidir. Kobane’ye destek bunun ufkunda bile yoktur Kobane savunmasını düşman ilan ettikten, terörist ilan ettikten sonra. O nedenle, sevgili arkadaşlar, bu tezkere gerçekte Davutoğlu, Erdoğan’ın dış politikasını, dünya politikasını, dünyaya dair davranışlarını ve hedeflerini ifade eden bir ibret belgesi niteliğindedir.

Peki, o zaman hiçbir şey yapılmasın mı, hiçbir şey yapmayalım mı, olan biteni seyredelim mi? Tabii ki seyretmeyelim. Tabii ki seyretmekle kalmayacağız. Her şeyden önce ve her şeyden önce Irak ve Suriye halklarına siyaseten destek olmak durumundayız. Türkiye Büyük Millet Meclisi demokrasi için, özgürlük için, eşit haklar için, kadınların hakları için, laik bir eğitim için, insan haklarına dayalı bir yeni rejim için mücadele edenlere manevi desteğini açmalıdır. Partiden partiye ilişkiler kurmak pekâlâ mümkündür, mutlaka ve mutlaka asker kullanma zorunluğu yoktur. Ama denecek ki Kobane’de kriz var ve siz diyorsunuz ki aslında buraya müdahale gerekir. Evet, doğru, müdahale gerekir ama biz müdahalenin şöyle olmasını talep ediyoruz: Birincisi, IŞİD’e yönelik bütün destek ve manevi himaye tedbirlerinin tamamına son verilmelidir. Türkiye’nin IŞİD’e güç gösteren, mücahit devşiren bir istasyon ülke olmasına, cephe gerisi olmasına son verilmelidir. İkincisi, sınırlar derhâl kontrol altına alınmalıdır. Göç eden yoksul insanları denetlemek için değil, göçle alakası olmayan, bu göçlere bizzat yol açmış olan saldırgan, şiddet dolu bir saldırganlık içerisinde halkları taciz eden, yerinden yurdundan edenlerin lojistik ve personel geçişlerinin önlenmesi için sınırlar kontrol altına alınmalıdır. Kobane’yle dayanışma son derece önemlidir çünkü Hükûmetin çözüm stratejisi bakımından Kobane’nin teşkil ettiği yeri Hükûmetin kendisi itiraf etmesi gerekirken bunu kendisine anlatmak bize düşmüştür. Size bugünden söylüyorum: Eğer Kobane düşecek olursa, burada bir katliamla karşı karşıya kalacak olursak, Türkiye’nin Kürtleri de, Irak’ın Kürtleri de, İran’ın Kürtleri de ayağa kalkacaktır. Siz şöyle bir şey yapabilir misiniz: Bir yandan burada kendileriyle çözüm için müzakere ettiğiniz bir gücü öte yandan terörist olarak ilan edeceksiniz; burada hakları için yeni tedbirler almaya çalıştığınızı söylediğiniz bir halkın sınırın öte tarafındaki evladının katledilmesine seyirci kalacaksınız, onlar katledildikten sonra da “Aslında Türkiye’de çözüm istiyorduk fakat ne yazık ki tezkeremiz olmadığı için sınırın öbür tarafında hiçbir şey yapamadık.” diyeceksiniz ve Kürtler buna inanacak, “Ne güzel Hükûmetimizle el ele yürüyoruz.” diyecekler. Arkadaşlar, bundan eğer böyle bir hayal görüyorsanız ümidinizi kesin” dedi.

ÖCALAN’IN MESAJINI OKUDU

Ertuğrul Kürkçü, “Eğer okumadıysanız, dün heyetimizle görüşen Abdullah Öcalan’ın Kobane’yle-müzakere süreci arasındaki ilişki bakımından söylediklerini hızlıca aktarmak isterim: “Ciddiyetle ve büyük fedakârlıklarla bu noktaya getirmeyi başardığımız sürecin geleceği ve selameti atılacak adımların hızı ve ciddiyetiyle doğrudan bağlantılı hâle gelmiştir. Nitekim Orta Doğu’nun JİTEM’i olarak da ifade edebileceğimiz IŞİD gibi vahşi bir örgütün neler yapabileceğine bütün dünya tanıklık ediyor. Kobane kuşatması sıradan bir kent kuşatması olmanın çok ötesinde, sadece Kürt halkının demokratik kazanımlarını hedeflemekle kalmayıp Türkiye’yi de yeni bir darbe sürecine sokacaktır. Bu katliam girişimi amacına ulaşırsa hem süreci sonlandıracak hem de yeni ve uzun sürecek bir darbenin temellerini atacaktır. Kobane ve Rojava meselesini doğru anlamak isteyen herkes bu gerçekliği iyi kavramalıdır. Türkiye’de sürecin ve demokrasi yolculuğunun çökmesini istemeyen herkesi Kobane’ye gereken ciddiyet ve sorumlulukla sahip çıkmaya çağırıyorum. Devlet içinde de hâlen çözüm odaklı davrananlarla imha sığlığından medet umanlar arasında bir gelgit yaşandığı gözlenmektedir. Çözümden yana olanların sürece ve sorunlara zamanında ve aktif müdahaleler geliştirmesi hayati önemdedir. Bu itibarla Kobane gerçekliği ile sürecin ayrılmaz bir bütün olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatarak, herkesi büyük bedellere mal olan bu demokratik yolculuğumuz ve insanlık mücadelemizi sahiplenmeye çağırıyorum.” O yüzden sevgili arkadaşlar, sakın ola ki “Tezkeremizin geçmesi Kobane’yi görmemizin biricik imkânıdır. Tezkere geçmezse Kobane’yi görmeyiz.” diye bize yönelmeyin, bize böyle şeyler söylemeye yeltenmeyin. Kimseden bir şey dileniyor değiliz. Adaletin, hakkın, demokrasinin, halkların özgürlüğünün ve kendi kendilerini yönetme, kendi kaderlerini tayin hakkının gereği olarak bir şeyi ya yaparsınız ya yapmazsınız. Kimse, diz çökecek, yalvaracak, haklarından vazgeçecek, Anayasa’ya, uluslararası anlaşmalara, insan haklarına ve teamüllere aykırı bir tezkerenin geçmesi için el kaldırmaya razı olmayacaktır. Böyle bir onursuzca seçimi biz yapacak değiliz. Kobane halkı kendi kaderini tayin edecektir” diye konuştu.

Ertuğrul Kürkçü, “Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri bayramı Kobane halkının yanında geçireceklerdir. Aynı kaderi onlarla paylaşmaya razıyız, hazırız ama asla ve asla zorbalık karşısında, ikiyüzlülük karşısında, şiddet karşısında boyun eğmeyeceğiz, asla ve asla kendi özgürlük hedeflerimizden, birlikte yaşama azmimizden, Türkiye’nin tamamı için bir gelecek anlamına gelen demokratik cumhuriyet ve demokratik özerklik çağrımızdan vazgeçecek değiliz. Türkiye’nin bütün öteki halkları da bu macerada hiçbir faydaya sahip değildir. Türkiye’nin bütün halklarına, oğulları asker yaşında olan bütün herkese buradan sesleniyorum: Oğullarınızın kanı üzerinden, onların hayatları üzerinden girişilecek bir fütuhat macerasına “evet” demeyiniz, destek vermeyiniz. Halklarımızın geleceği, dünyanın geleceği, Orta Doğu’nun geleceği Kobane direnişindedir. Kobane’yi sahiplenin, Kobane’yi omuzlayın, kendinize yapacağınız en büyük iyiliği, çocuklarınıza en büyük iyiliği yapacaksınızdır mutlaka. Yaşasın halkların kardeşliği! Yaşasın Kobane’nin kurtuluşu” dedi.

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH, TERÖR, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *