KÜRESEL EKONOMİ *** Amerikan yaygarasının asıl nedeni Dolar!

Bülent ESİNOĞLU
bulentesinoglu@gmail.com
26.10.2014

Amerikan yaygarasının asıl nedeni Dolar!

Yüksek ovada şehit edilen üç askerimizin katili de, Amerikan dolarıdır. Amerika’dır. Onların burada ki maşalarıdır. Başımız sağ olsun.

Dünyanın tek kutupluluktan, çok kutupluluğa doğru evirilmesi, oldukça acılı bir süreç olacağa benzer.Öyle anlaşılıyor ki, gerek Petro Dolar, gerekse Dolar zora girdikçe, ABD yeni askeri zorlamalara girecek!

Amerika hegemonyasını kaybederken, dünyada belli kritik bölgeler oluşuyor. Şimdilik görünen dört bölgedir.

*Pasifik

*Ortadoğu

*Afrika’nın orta bölgeleri

*Avrupa Rusya arakesiti, Ukrayna

Pasifik bunların arasında en önemli olanıdır. Çin ve Hindistan bölgenin üretim üssü olması nedeniyle, ABD’nin elinde Japonya ve G. Kore’den başka devlet kalmamıştır.

Japonya ve ABD arasında alttan alta süren bir kur savaşı da hayati önemdedir.Japonya da, Rusya’ya Sakalin I ve Sakalin II enerji boru hatlarıyla, Aynı Avrupa’nın Rusya’ya bağımlılığı gibi bağımlılığı vardır.

Orta doğuya gelince, bölgenin ateş hattında olmasının en önemli nedeni, İsrail ve Dolar’dır. Alında dolar da, Amerika’daki İsraillilerin dolarıdır.ABD, rakipleri enerjiye ulaşamasınlar diye, bölgeyi saçma sapan yöntemlerle denetim altında tutmaya çalışıyor.İşin esasına bakacak olursak, Amerika bölgede çok şey kaybetmiştir.

Gerek Körfez Ülkeleri gerekse, bölgemiz, çok zor günler yaşıyor.Körfez ülkelerindeki istikrarsızlık, yönetimlerin Sünni azınlığın elinde, çoğunluğunsa, Şii olmasından kaynaklanıyor.Petro Dolar’ı tehdit eden asıl unsur, Arap ülkeleri arasındaki bu ayrışmadır.Körfez ülkelerindeki uyanış ve ayaklanmalar, Petro Doların en büyük düşmanıdır.

Avrupa/Rusya arakesitine gelince, bu bölgede de tıpkı Körfez ülkelerindekine benzer istikrarsızlıklar vardır.Letonya, Estonya ve Litvanya gibi ülkelerin yönetimleri Amerikancıdır. Halkların çoğunluğu Rus’tur.

Bu küçük ülkeler ilanihaye devlet olarak kalamazlar.Batı bu devletlere hem çıkar sağlamaz. Hem de Rusya’ya karşı kalkan olmalarını ister.Ukrayna, Bulgaristan, Letonya, Estonya ve Litvanya gibi ülkeler, yıllarca Rusya’nın sağladığı imkânlar ile yaşamışlardır.

Şimdi Batı bunlara Rusya’ya karşı kalkanlığın dışında bir şey vermiyor. Halklar huzursuz.Bu arakesitte, Ukrayna meselesi bir gün aniden öyle bir vaziyete gelecek ki, ip bir yerden kopacak.Çin, Rusya, Brezilya dünya ticaretinde ve rezerv döviz olarak doların varlığına karşı büyük bir savaş açmış durumdadırlar.

Döviz değişimi(Currency Swap) dedikleri bir sistemle, ABD dolarını aradan çıkarıyorlar.Merkez Bankası geçen hafta bir işlem yaptı.Bildiğiniz gibi, ABD, Hazine Tahvillerini satmakta zorlanıyor. ABD Tahvillerinin faizi, bu sebepten düşüyor.

Merkez Bankası 20,5 milyar dolarlık ABD Merkez Bankası Tahvili satın aldı.Çin’in iade ettiği Tahvilleri %3,5 faizle Türkiye Merkez Bankası aldı.Merkez Bankası doları alırken, %6’dan borçlanıyor. Bu nasıl ticaret? Bu kadar büyük zararına faizle Tahvil satın almak. Anlayacağımız bu fakir ülkenin paralarını, ABD Merkez Bankasını kurtarmakta kullanıyoruz.Zaten Merkez Bankasının rezerv paraları da, Amerikan Merkez Bankasındadır. Bu gayri ahlaki bir durumdur. Rezerv paraların %75 Amerika’da. Altınlar da dâhil.

Tahvil meselesini şunun için anlattım. Amerikan kâğıtları öyle eskisi gibi alıcı bulamıyor.Başta Çin ve Rusya elindeki kâğıtlardan kurtulmaya çalışıyor. Rusya Baltık çıkışlı enerjiyi, artık Ruble ile satıyor.

Anlayacağımız; borca dayalı para(dolar) yaratma sisteminin sonuna yaklaşıyoruz.Şimdi borçların ödenmesi zamanıdır.Ülkeler, şirketler, bankalar, bireyler borç kıskacındadır.

Amerika’yı da, üretimsiz bırakıp saldırganlaştıran bu finans terörüdür.Dolar basmak borçlanmak demektir. Şimdi o dolarlar karşılık bulsun, ülkeler daha çok dolar alsın diye, ABD’nin yürüttüğü baskılar, oradan buradan patlak veriyor.2014’ün sonu, 2015’in başı doların felaket yılı olacak diye, Nobel ödüllü iktisatçılar görüş bildiriyor.

This entry was posted in BÜLENT ESİNOĞLU YAZILARI, DÜNYA ÜLKELERİ, Ekonomi, EMPERYALİZM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *