CUMbaşbakan Erdoğan’ın Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’den öğrenmesi gerekenler

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Sünni bir Müslüman olarak başkanı olduğu Nur Otan Partisi’nin 16.11.2012 tarihindeki Gençlik Kongresi’nde yaptığı konuşma din ve inancı siyaset ve çıkarlarına alet edenlere ders niteliğinde ;

GÖÇEBE-TÜRKİ HALKIZ

Bizim kızlarımız nasıl giyineceğini bilir, Araplardan öğrenecek değiliz… Biz İslam’ı resmi din olarak kabul ediyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Fakat Müslümanlığımızı konu ederek bir yerlere gelemeyiz.

Diğer Müslüman devletlere ve İslami yaşama biçimlerine saygımız sonsuz, fakat biz Arap değiliz. Biz göçebe ve Türki bir halkız, Araplar gibi kızlarımızı, dini, kültürel ve toplumsal baskılarla kapatıp, bunu Müslüman devlet imajı olarak kullanamayız. Onları çarşaflara bürüyerek, eve hapsetmek, bizim yolumuz değildir.

Tekrarlıyorum! Herkese saygımız sonsuz fakat, giyim kuşam insanların kendi özelindedir. Biz Kazak’ız, halkımız göçebe hayatı süresince, at üzerinde bugünlere kadar kadın-erkek ayrımı yapmadan geldi. Kadınlarımız, erlerinin yanında veya ardında değil, aksine önünde yürürdü.

İslam öncesi dönemlerde, kadınlarımız nasıl isterlerse öyle giyinirlerdi ve toplumu rahatsız etmek gibi bir amaçları hiç olmadı. Bugün ise bir sorun olması, bizim halkımız için mümkün değil. Müslüman ve Sünni bir halk olmamız, insanların hayatlarına karışmamız için sebep değildir.”

http://www.istanbulgercegi.com/nazarbayev-den-dersler-75291002.html#sthash.reEuVSkV.7YeKZrU1.dpuf

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DİN-İNANÇ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *