ÇARŞI’ya KUMPASIN ARDINDAKİ “LOKMAN” POLİS ÇIKTI

Saygı Öztürk
saygi@sozcum.com
8 Ekim 2014
Sözcü

“Çarşı”ya polisli kumpas izi

Beşiktaş’ın ünlü taraftar grubu “Çarşı” üzerinde büyük oyunlar var. Ancak, günün birinde Çarşı grubunun önde gelenlerinin “hükümeti yıkmaya teşebbüsten” haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenebileceği her halde kimsenin aklına gelmezdi. Hükümeti tankla topla değil, 7.65 çaplı bir tabancayla yıkacaklarmış. Şimdi, 35 kişi bu davanın sanığı olarak mahkemeye çıkacak.

Çarşı grubuna olan sevgiyi yok etmek, önderlerini itibarsızlaştırmak için bir şeyler yapılması gerekiyordu. Kulüpte açılan bilet yolsuzluğuyla, bu dava yan yana getirilecek. Hani, Gezi Parkı eylemleri sırasında grup liderlerinden Cem Yakışkan’ın “yürümek için 25 bin lira aldığı” iddiasıyla bu olaylar birlikte anılıp, Çarşı grubun bir menfaat grubu olduğu imajı yerleştirilecek.

Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alınanlardan birisi de Çarşı Grubunun liderlerinden Cem Yakışkan’dı. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgucu 13 Haziran 2013 günü saat 17.16’da Volkan Eroğlu ile Nazmi Furuncu arasında yapılan telefon konuşmasının bant çözümünü okuyor:

Nazmi: Çarşı grubu 25 milyar liraya yürümüş Taksim’e.
Volkan: 200 milyon diyorlar abi.
Nazmi: 200 değil, ben Lokman abiye sordum şimdi, o 25 milyar liraya yürüdüklerini, parayı da Cem Yakışkan ile Ayhan Güner aldığını söyledi.
Volkan: Ben sana dedim Nazmi abi.
Nazmi: Oğlum biz bilmiyor muyuz insanların ne olduğunu.
Volkan: Bunlar para alıyor, parasız iş yapmazlar.
Nazmi: 15 milyarını CHP İstanbul İl Teşkilatı, 10 milyarını Beşiktaş Belediyesi vermiş.
Lokman abi diyor ki, ‘paraların verilişinin görüntüsü bile var.’
Cem Yakışkan, bu konuşmayı sorguda öğrendi. Cevabı ise “Ben kesinlikle kimseden bir lira para temin etmedim. Şahıslar tamamen yalan söylüyorlar” oldu. Ancak, bu itibarsızlaştırma adımı onu ve arkadaşlarını çok üzdü, bunun peşini bırakmama kararı aldı.

“Lokman abi”, polis çıktı

Cem Yakışkan ve arkadaşları serbest bırakıldıktan sonra bu konuşmayı yapan kişilere ulaştılar. O konuşmalarda para verildiğine ilişkin görüntülerin bile bulunduğunu belirttiğini öne sürülen Lokman’ın, Emniyet Müdürlüğü Spor Asayiş Şubesinde görevli Beşiktaş taraftar grubundan sorumlu polis memuru Lokman Y. olduğu anlaşıldı.

Polis memurunun “para aldılar” sözlerinin aydınlatılması için namuslu her yurttaşın yapması gerekeni, Cem Yakışkan da Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak yaptı. Telefon konuşmasını yapanlardan Nazmi Furuncu ifadesinde Cumhuriyet Savcısına şunları söyledi:

“Polis memuru Lokman Y. ile maçlara gittiğim için tribünde tanışmıştık. Gezi olaylarının devam ettiği günlerde Lokman Y. beni aradı, ‘Cem Yakışkan ve Ayhan Güner, Taksim’e yürümek için 25 bin lira almışlar, haberin var mı?’ diye sordu. Nereden duyduğunu sorduğumda ‘duydum’ demekle yetindi. İnternetlerde bazı kişilerin yürümek için 200’er lira aldıklarını okuduğum için Volkan Eroğlu ile konuşurken, para lafının geçtiğini, bunu polis Lokman’ın söylediğini belirttim. Benim bildiğim bu kadar“

Cem Yakışkan, bu işin peşini bırakmamaya kararlı. Avukatı İnan Kaya, ilgili makamlara şikayet dilekçeleri veriyor, müvekkili Cem Yakışkan’ın 4 gün gözaltında tutulmasına bu beyanların neden olduğunu öne sürüyor, bu iddianın aydınlatılmasını istiyordu. Sonunda, polis memuru Lokman Y.’nin de ifadesi alındı. Okuyalım:

“Ben, Cem Yakışkan’ı Beşiktaş tribün lideri olması nedeniyle tanıyorum. Şikayet dilekçesinde adı geçen Volkan Eroğlu ve Nazmi Furuncu’yu da Beşiktaş tribünündeki gençler olarak biliyorum. Tapede geçen konuşmayla benim herhangi bir bilgim yoktur. Ben mesleğim gereği zaten bu tür bilgileri herhangi bir kişiyle paylaşmam. Tapede geçen ‘Lokman abi’ isimli şahsın ben olmadığımı düşünüyorum.”

“Lokman abi”ye dava

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Dr. Ayhan Bozlak, iddiaları araştırdı, tanıkları dinledi ve 18 Eylül 2014 tarihli şu iddianameyi hazırladı:

“Suç tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Spor Asayiş Masasında polis memuru olarak görev yapan şüphelinin, kamuoyunda ‘Gezi Olayları’ olarak bilinen eylemler sırasında, kendilerini Beşiktaş taraftarı olarak tanıdığı ve bu eylemlere katıldığı iddia edilen şikayetçi hakkında, tanıklardan Nazmi Furuncu ile yaptığı telefon görüşmesinin olayımızı ilgilendiren bölümünde ‘Cem Yakışkan yürümek için 25 milyar lira almış haberin var mı?’ şeklinde beyanda bulunmuştur.

Tanık Nazmi Furuncu’nun, bilahere bu konuşmayı aynı gün diğer tanık Volkan Eroğlu’na telefonla görüşmede aktardığı her iki tanık tarafından doğrulanmıştır.

Şüpheli polis memuru Lokman Y.’nin, atılı suçu kabul etmediği görülmüşse de, tanık beyanları ve evrak kapsamına göre savunmasının inkara yönelik olduğu ve eylemi mağdura iletmek üzere gerçekleştirdiğinin değerlendirilmesi nedeniyle atılı suçu işlediği yazılı delillerden anlaşılmakla, yargılanıp cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur.”

İstanbul 61. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi 25 Eylül’de kabul etti. Çarşı grubu liderini zan altında bırakan “para aldılar” iddiasını ortaya atan polis memuru Lokman Y. sanık olarak 20 Ocak 2015 günü saat 09.50’de ilk duruşmaya çıkacak. Böylece, Beşiktaş’ın efsane grubu Çarşı’ya kurulan kumpas izi de aydınlatılacak.

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, FAŞİZM, HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *