‘Barbarlar çocukların kütüphanesini yaktı’

cumhuriyet.com.tr
11 Ekim 2014 Cumartesi

‘Barbarlar çocukların kütüphanesini yaktı’

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden son dönemde yurt genelinde yaşanan olaylar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çelik, yayımladığı mesajlarda çıkan olaylar nedeni ile Siirt İl Halk Kütüphanesi, Varto Kültür Merkezi ve Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi’nin zarar gördüğünü kaydederek “Son olaylarda, Siirt İl Halk Kütüphanesi’nin zemin katında bulunan arşiv, çocuk bölümü ve engelliler bölümünde kitaplar, bilgisayarlar, mobilyalar atılan molotof kokteyli sonucu yanmış, kütüphane kullanılamaz hale gelmiştir.

Bünyesinde 190 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi salonu, atölyeler ile idari ve teknik mekanlar olan Varto Kültür Merkezi yakılarak kullanılamaz hale getirilmiştir. Diyarbakır Ziya Gökalp Müzesi’ne yapılan saldırı sonucunda müze binası tamamen tahrip edilmiş, müze envanterinde bulunan yaklaşık 20 eser çalınmış, çok sayıda kitap da yanmıştır. Barbarlar tarih boyunca olduğu gibi şimdi de kütüphaneye, müzeye ve kitaplara saldırdı.

Kendisine “siyasetçi” diyenlerin kışkırttığı barbarlar, çocukların kütüphanesini yaktılar. Kültür merkezini yıktılar” ifadelerini kullandı.Bakan Çelik, ayrıca zarar gördüğünü belirttiği yerlerin fotoğraflarını da Twitter’dan paylaştı

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, FAŞİZM, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem, SİYASİ TARİH, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *