YENİ

Suay Karaman
15 Eylül 2014

YENİ

Bugün siyaset sahnesinde en sık duyduğumuz kelimelerden birisi ‘yeni’ sözcüğüdür. Siyaset sahnesindeki yeni sözcüğü ile eskiyi yok etmek, silmek, yeni bir durum yaratılmak amaçlanmaktadır. Ancak eskinin özünü anlayamayanlar, yeni olduklarını sanarak sürekli komik ve acınası durumlara düştüklerinin farkında değillerdir.

22 Aralık 1994 tarihinde Bilderberg Grubu Türkiye üyesi olan Cem Boyner başkanlığında kurulan Yeni Demokrasi Hareketi, aralarında birçok işadamı, siyasetçi, akademisyenin bulunmasına ve çok iyi pazarlanmasına karşın 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde %0.48 oy alarak büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı.

Serbest piyasa, çoğulculuk, özgürlük ve açık toplum gibi liberal değerleri savunan Yeni Demokrasi Hareketi medyadan büyük destek görmüştü. Ancak toplumda karşılığı olmayınca, 2 Kasım 1997 tarihinde parti kapatıldı ve başka bir partiye katıldı. Dünyaca ünlü para oyuncusu George Soros’un ‘Açık Toplum’ hedefi, Yeni Demokrasi Hareketi adı verilen bu siyasi partinin de hedefi durumundaydı. Ana muhalefet partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu hareket içinde yer almıştır.

22-23 Mayıs 2010 tarihinde yapılan CHP Kurultayı’nda genel başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, kısa sürede kendisine olan güveni sarstı ve kökleri Kuvayi Milliye’ye giden, Atatürk’ün kurduğu CHP için, ‘Yeni CHP’ demeye başladı. Yeni CHP söylemi ile, 90 yıllık CHP eleştirilmeye başlandı. BOP’un eş başkanına, emperyalist projelerde destek verilmeye başlandı.

Yeni CHP söylemi ile yurtseverlik bırakıldı, bölücülük yapılmaya başlandı. TR 705 ve benzeri ajanlara, tarikatçı, numaracı cumhuriyetçi, altı oku benimsemeyen, Atatürk’e hakaret eden ve hatta “kefere” diyenlere kapılar açıldı. Yeni CHP’nin yurtseverlikle, Atatürk ilke ve devrimleriyle ilgisi olmadığı anlaşıldı. Dersimli Kemal ile sahte muhalefet adayı görünümlü Yalova Kaymakamı’nın yarıştığı son kurultay da, beklentileri karşılamadığı gibi, daha da ağırlaştırdı.

Yeni CHP, ülkemizin toprak bütünlüğüne ihanet yasası olan ‘Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun’un iptali için Anayasa Mahkemesine gitmemektedir. Yasanın Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren başlayan 60 günlük başvuru süresi, 17 Eylül 2014 tarihinde sona erecektir ama ne Yeni CHP yönetiminden, ne de Yeni CHP milletvekillerinden ses çıkmamaktadır. Kemalizm’in özünü ve CHP’nin altı okunun anlamını kavrayamayan milletvekillerine gerekli uyarı seçmenler tarafından sürekli olarak yapılmaktadır. CHP’ye oy veren seçmenler bu ihaneti unutmayacaktır.

CHP, yenileştirilerek istenen kıvama getirildikten sonra, şimdi ortaya ‘Yeni Türkiye’ söylemleri atılmaya başlandı. 55.692.841 seçmenden, 21.000.143 oy alarak %37.7 oy oranıyla cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan, ‘Yeni Türkiye’nin 1. Cumhurbaşkanı’ olarak yansıtılmaktadır. Tayyip Erdoğan’dan önce ülkemizde hiçbir şey yapılmadığını, ülkenin kalkınmadığını söyleyen yandaşların Yeni Türkiye söyleminin ardında, Osmanlıcılık vardır, geriye dönüş beklentileri vardır.

Durduk yere ‘yeni’ diyerek, eskiyle bağlarını kopartmak isteyenlere gereken yanıtı toplum verecektir. Eskinin özünü yitirmeden yenileşerek, çağdaş uygarlık seviyesini yakalamayı büyük liderimiz Atatürk bize öğretmişti. Kuvayi Milliye şehitlerinin kazandıkları bu topraklara ve kurdukları laik ve demokratik cumhuriyete ihanet edenlere karşı, yeniden emperyalizme karşı savaşarak, zafere ulaşacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Büyük önderimiz Atatürk, bunların nasıl yapılacağını Gençliğe Hitabe ve Bursa Nutku’nda söylemişti. Yeniden okuyalım, okutalım ve gereğini yapalım

15 Eylül 2014
İlk Kurşun Gazetesi,
http://www.ilk-kursun.com/haber/198586/suay-karaman-yeni/

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *