Türkiye IŞİD’e ve silah geçişine izin verdi

Ehlibeyt (a.s) Haber Ajansı ABNA-
2014, 26 August

New York Times:
“Türkiye IŞİD’e ve silah geçişine izin verdi”

“IŞİD (kurucusu olan ABD ve İsrail’den sonra), Kuveyt ve Katar’daki bağışçılardan finansal destek aldı. Suudi Arabistan Suriyeli muhaliflere adeta silah yağdırdı ve IŞİD’e gidip gitmediğini hiç umursamadı. Türkiye, IŞİD’li militanlara ve sınırlarından silahların geçişine müsaade etti.”

ABD’nin New York Times gazetesinin başyazısında Türkiye’yi (ABD ve İsrail’in kurduğu) terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) destek vermekle suçladı. Yazıda, “Türkiye, IŞİD’li militanlara ve sınırlarından silahların geçişine müsaade etti. Bunların hepsi durmalı” denildi.

Türkiye durmalı

New York Times, gazetesinde yer alan başyazıda IŞİD’in bugüne kadar, (ABD ve İsrail’in emriyle) bölgedeki birçok Müslüman ülkeden beslenerek gücünü artırdığı ifade edildi. Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin dolaylı yoldan IŞİD’e destek olmakla suçlandığı başyazıda, “IŞİD (kurucusu olan ABD ve İsrail’inde içinde bulunduğu), Kuveyt ve Katar’daki bağışçılardan finansal destek aldı. Suudi Arabistan Suriyeli muhaliflere adeta silah yağdırdı ve IŞİD’e gidip gitmediğini hiç umursamadı. Türkiye, IŞİD’li militanlara ve sınırlarından silahların geçişine müsaade etti. Bunların hepsi durmalı” ifadelerine yer verildi.

Başyazıda, Savunma Bakanı Chuck Hagel’in IŞİD’e yönelik “Daha önce gördüklerimizin çok ötesinde…” açıklaması hatırlatılarak, bunun sebebinin, IŞİD’in (ABD ve İsrail ve işbirlikçilerinin destekmesi), çok yönlülüğü, maddi gücü ve taktiksel yetenekleri olduğu kaydedildi. Hatta bazı analistlerin daha da öteye giderek IŞİD’i “(ABD ve İsrail) tarihin en başarılı selefi vahhabi örgütü” olarak tanımladığına da dikkat çekildi.

Bölgesel bir askeri güce ihtiyaç var

Çözüm adına bölgedeki Müslüman ülkelerin IŞİD’in durdurulması için adım atması gerektiğine vurgu yapan gazete, Türkiye ve Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi’nin desteklerini içeren bölgesel bir askeri gücün ihtiyaç olabileceğini kaydetti. Başyazıda, “Bu, kesinlikle para, istihbarat paylaşımı, diplomatik işbirliği ve IŞİD’e yönelik finansmanın kesilmesi ile ülkeler arasında IŞİD militanlarının dolaşımının engellenmesi için net bir plan gerektiriyor” ifadelerine yer verildi.

Başyazıda ayrıca, Müslüman ülkeleri içeren geniş katılımlı ülkeler koalisyonunda, IŞİD’e yönelik askeri tehdidin yanı sıra bölgedeki siyasi ve dini problemlerin de ele alınması gerektiğinin altı çizildi.

http://www.abna.ir/turkish/service/america/archive/2014/08/26/633618/story.html

This entry was posted in EMPERYALİZM, İrtica, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, RADİKAL İSLAM, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *