KONYA’LI GENÇLER IŞİD’E GİDİYOR *** CHP Milletvekili Atilla Kart’ın önemli basın açıklaması * “Konya’da yüzlerce genç IŞİD’e katıldı, çoğu öldü”

From: Atilla KART
Date: 08/29/14 14:48:59

IŞİD’in Türkiye’deki Hedefleri Ve Hükümetin Tavrı …
konulu Basın Toplantısı Metni

27 Ağustos 2014
Basın Toplantısı Metni ;
(Konuşmaya esas metin)

“IŞİD’İN Türkiye’deki Hedefleri” Ve Hükümetin Tavrı….

Değerli Basın Mensupları;

█▌ IŞİD yapılanmasının Konya’da ulaştığı boyutları; Devletin bu
yapıyı ve gelişmeleri bildiği halde görmezden geldiğine
dair, mağdur ailelerden Tarafımıza ulaşan bilgi, gözlem ve
değerlendirmeleri kamuoyuyla paylaşacağız;

Mağdur ailelerin ulaştırdığı bu bilgilerin, yedimizde mevcut olan bilgilerle ve süreçle örtüştüğünü ayrıca ifade ediyoruz. “Konya” fotoğrafının Türkiye gerçeği olduğunu vurgulayarak, tespit ve uyarılarımızı yapacağız;

(I) N…Kitapevinde; M…, U.B, İ.K, S.Y, B.M, isimli Hocalar gençleri toparlayıp “Cihadın” anlam ve önemini anlatıyorlar. Bu yolla kendilerine ulaşılan kişi sayısı Konya ve civarında 3 bin kişiye ulaşmış durumdadır. Cihanbeyli’den 17 kişi katılmış olup , 8’i ölmüştür. Hadim’den 12, Bozkır’dan 50 kişi IŞİD saflarındadır. Konya Çayırbağı’ndan 12 kişi katılmış, 6’sı ölmüştür. Karadiğin Köyünden katılanlardan 10 kişi ölmüş durumdadır.

Bu gençleri eğiten, “Cihad” adı altında yönlendiren Hoca’lar ismen Emniyet tarafından da bilinmektedir. İstanbul’da toplantılar tertipleyip, açık havada bayram namazı kılıp, “Cihada” diye bağıranlar ; Konya’da Hocacihan’da “Hicret’e gidin” diye gösteri yapıyorlar. Konya’da her Cumartesi akşamı “T….. Dergisi” nin sorumluluğunda toplantılar yapılmaktadır. Eğitim merkezinin Dershaneler Sokağında olduğu ifade edilmektedir.

Bu toplantılardan Emniyet’in haberi vardır. Altınapa Barajı civarında bayram namazı kılınmıştır. Siyah renkli 2 bayrak arasında bu namaz kılınmıştır. 29-30 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılan faaliyetlerden söz ediyorum.

Konya ağırlıklı olarak, Hoca’lar eliyle silah ticareti yapıldığı, toplanan paralar ve silahların IŞİD’e aktarıldığına dair daha evvelden de kamuoyuna yansıyan bilgilerin olduğu bilinmektedir.

Kilis üzerinden , bu gençler Suriye’ye geçirilmektedir. Yapılan propagandalarda; Kabe yıkılacak, İstanbul alınacak denilerek; Anıtkabir, Mevlana Müzesi ve Hacı Bektaş Veli Türbesi hedef alınarak; Türkiye’nin kafir memleket olduğu propagandası dile getirilmektedir.

*****

–Konyalı Aileler, evlatlarından korkar hale geldiklerini ifade etmektedirler.

18 ila 35 yaş arasındaki bu çocuklara 3-4 ay eğitim verilip, Suriye’ye savaşa gönderiliyorlar. Şu anda Gaziantep’te, Kilis’te, Urfa Ceylanpınar hastanelerinde 600’e yakın yaralı var.

Konya Emniyeti’nin bu süreci bildiği halde, icrai anlamda bir tedbiri almadığı görülmektedir.

Aileler; “….Hiçbir ata, evladını ateşe atmaz. Biz de evladımızı ateşe atmak istemiyoruz. Evlatlarımıza sahip çıkın …. Herkes kendinden korktuğu için konuşamıyor…..Bizim adımız geçmesin, bunlar Allah korkusu olmayan insanlar…” diyerek toplumu uyarmakta, Devletten yardım beklemektedirler.

*****

— Hükümetin silah ve mühimmat sevkiyatı konusundaki politikalarını, Suriye’deki çatışmalara dahlini bu aşamada tartışmıyoruz. Bunun ötesinde yaratılan bir iklimden söz ediyoruz. Bu iklim sonucundadır ki, gençlerimiz “Cihada” gidiyoruz duygusuyla, eğitilmekte ve silahlandırılmaktadır. Devlet ise, bu sürece müdahale etmemektedir.

Önleyici uygulamalar ve istihbari çalışmalar yapmak konusunda, Devletin zaafiyet ve ihmal içinde olduğu görülmektedir.

Türkiye’nin güvenliği ve toplumsal barışını tehdit eder hale gelen bu süreçteki kritik bir kaygıyı, şimdiden kamuoyuyla paylaşmak ve Hükümeti uyarmak ihtiyacını görüyoruz;

IŞİD terör örgütünün; terör ve sabotaj amacıyla Anıtkabir, Mevlana Müzesi ve Hacı Bektaş Veli Türbesini hedef alan saldırı hazırlıkları içinde olduğuna dair iddialar kamuoyunda dile getirilmektedir. Bazı televizyon programlarında bu yöndeki iddia ve bulgular somut olarak anlatılmıştır.

Bu açıklamalar ışığında, kamuoyu huzurunda 2 konuda
Hükümeti bir kez daha uyarma gereğini duyuyoruz;

(I) Bu 3 Merkezin; Türkiye’nin ulusal ve kurucu değerleri, moral ve inanç değerleri yönünden önemi ve vazgeçilmezliği açıktır. Bu alanlara yönelik olarak gerçekleştirilebilecek saldırıların toplumsal sonuçları ve yaratacağı tahribatı tasavvur etmek istemiyoruz. Hükümetin, ulusal ve toplumsal konulardaki duyarsızlığı bilinmektedir. Bunun çok örneği vardır. Bu sebeple, şimdiden başta sözü edilen 3 Merkez olmak üzere; Türkiye’nin tarihi, ulusal ve kültürel değerlerinin korunması konusunda, Hükümeti, gerekli önlemlerin alınması için şimdiden uyarıyoruz.

(II) Ayrıca, Konya’da IŞİD ağırlıklı bir yapılanmanın aleniyet kazanmış olmasına ve bu yapılanmanın 2 yıldan bu yana faaliyetini sürdürdüğü bilinmesine rağmen ; örgüte yönelik olarak, istihbari ve adli çalışmalar neden yapılmamaktadır.

Zafer SAMANCI / HT GAZETE
03 Eylül 2014 Çarşamba,
Habertürk

“Konya’da yüzlerce genç IŞİD’e katıldı, çoğu öldü”
Oğlunu IŞİD’den kurtaran eski imam konuştu

Oğlu IŞİD’e katılan imam, “Konya’dan yüzlerce genç IŞİD için savaşmaya gitti. Bunlardan birçoğu hayatını kaybetti. ” dedi .Konya’dan IŞİD’e katılan oğlunu 21 gün sonra Suriye’de bulup evine götüren ve emekli bir imam olan baba, “Konya’dan yüzlerce genç IŞİD için savaşmaya gitti. Bunlardan birçoğu hayatını kaybetti. Gençleri örgütleyen bir grup, örgüte katılanların borcunu ödeyip ailelerine para veriyor” iddiasında…

Konya’da adının açıklanmasını istemeyen, emekli imam baba, oğlunun Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden kendisi tarafından kurtarılışını HABERTÜRK’e anlattı. Evli ve çocuk sahibi olan oğlunun geçen yıl tanıştığı 2 genç tarafından kandırıldığını ileri süren baba, “Ramazan ayında oğlumun, Özcan Grubu denilen dini bir gruba dahil olduğunu ve toplantılarına katıldığını öğrendim. Toplantılara giden gençlere IŞİD propagandası yapılıyor ve gençlerin beyni yıkanıyordu. Kısa süre sonra bu grubun Suriye’deki IŞİD’e Konya’dan adam gönderdiğini öğrendim. IŞİD’e katılan gençlerin borçları bu grup tarafından ödeniyor. Geride kalan ailelerine de para yardımı yapılıyor” dedi.

‘KIRSALDA EV EV GEZİYORLAR’
IŞİD’e Konya’dan yüzlerce gencin katıldığını ve birçoğunun öldüğünü öne süren baba, şöyle devam etti: “Birden fazla grup IŞİD’e Konya’dan adam gönderiyor. Aralarında M.G. isimli bir kişi var. M.G.’nin grubu en aktif olan. Bu adam ‘Ebu Hanzala’ kod isimli H.B.’ye bağlı. 6 ay kadar önce Suriye’ye giden Mustafa isimli bir gencin cenazesi birkaç gün önce geldi. Özellikle kırsal bölgelerde neredeyse ev ev dolaşılıp gençlere IŞİD’e katılmaları konusunda telkinlerde bulunuluyor.” Konya’daki IŞİD yapılanmasıyla ilgili emniyete bilgi verdiğini belirten baba, “Yetkililer çalışma yaptıklarını söylüyor. Her gün Suriye’ye Konya’dan onlarca genç gidiyor” diye konuştu.

‘OĞLUMU İLAÇLA UYUTUYORUM’
Endişeli baba, oğlunu IŞİD’den nasıl kurtardığını da şöyle anlattı: “Geçen mayısta oğlum tatile gitmek istediğini söyledi. 19 Mayıs günü ben evde yokken annesinin elini öpüp helallik istemiş. Eve geldiğimde annesi ağlıyordu. Arkadaşları, ‘Artık onu unutun, o IŞİD’e katıldı’ demiş. Yaptığım araştırmalarda oğlumun Suriye’de IŞİD’e katıldığını öğrendim. Oradaki tanıdıklarım kanalıyla oğlumu 21 gün sonra geri getirdik. Şu an yanımızda ama aklı hep orada. Her gün bizden helallik isteyip ‘Kardeşlerim orada cihat ederken sizler beni göndermiyorsunuz. Helallik verin gideyim’ diyor. Ne eşi ve 2 çocuğu gözünde ne de biz. Çocuğumu eve hapsettim. İlaçla uyutuyorum.”

‘RAKAMLAR GERÇEK DIŞI’
Konya Emniyeti’nden yapılan açıklamadaysa, “Konya’dan adı geçen örgüte katılım sayısı diğer ülkelerdeki katılım sayılarıyla yaklaşık aynı seviyededir. Ölenlerin sayısı ise bir elin parmaklarını geçmez. İddialardaki rakamlar tamamen gerçek dışıdır” denildi.

This entry was posted in DİN-İNANÇ, ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *