Economist’ten AKP’li bakanlar için şoke eden analiz: ‘Yaltaklanıyorlar’

cumhuriyet.com.tr
12 Eylül 2014 Cuma
Cumhuriyet

Economist’ten AKP’li bakanlar için şoke eden analiz: ‘Yaltaklanıyorlar’

İngiliz The Economist dergisi, Erdoğan Türkiye’sinde bakanların Kuran’dan ayetleri tweetleyip yaltaklanmaya çalıştığını öne sürdü.İngiliz The Economist, Türkiye’yle ilgil olay yaratacak bir yazı yayımladı. Haftalık derginin son sayısındaki yazının başlığı, “Laikler köşeye sıkıştı”.

Türkiye’nin muhafazakarlaştığı belirtilen yazıda “Sayın Erdoğan’ın Türkiye’sinde günde beş vakit namaz kılmak ve Ramazan’da dini vecibeleri yerine getirmek, artı değer. Bakanlar Kuran’dan ayetleri tweetleyip yaltaklanarak göze girmeye çalışmak için istekli” ifedelerine yer verildi.

Yazı okuyuculara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve “Yeni Bir Türkiye” sözü vererek geldiğini hatırlatarak başlıyor.

Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasından hemen sonra, derginin “Atatürk’ün sarayı” olarak nitelendirdiği Çankaya Köşkü’nden taşınacağını söylediği belirtiliyor.

GÜÇLERİ YETİYORSA YIKSINLAR

Ankara’da bir mahkemenin Şubat ayında, taşınılması planlanan “Ak Saray”ın arazisinin sit alanı olduğuna hükmettiğini anımsatmış Economist. Erdoğan’ın bunun üzerine mahkemeye hitaben söylediği şu sözleri de eklemiş:

“Güçleri yetiyorsa yıksınlar. Açılışını da yapacağım, içine de girip oturacağım.”

Economist’teki yazı şu satırlarla sürüyor:

İMAM HATİPLER İKİYE KATLANDI

“Türkiye’nin laikleri bu durumu daha çok, Sayın Erdoğan’ın Atatürk’ün cumhuriyetini İslamcı bir yönetimle değiştirmek istediğinin kanıtı olarak görüyor. Eğitimdeki değişimden de bahsediylar. İmam hatip okullarının sayısı son beş yılda ikiye katlandı. Yeni sınavda başarısız olup ilk tercihlerine giremeyen öğrenciler, İmam Hatip okullarına itildi.”

Economist’e konuşan Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül, “Son üç yıldır, eğitimde İslamın etkisini artırmaya yönelik bir değişim göze çarpıyor” yorumunu yapmış.

Dergideki yazıda şu satırlar da var:

BAKANLAR KURAN’DAN AYET TWEETLEYEREK YALTAKLANMAYA ÇALIŞIYOR

“Sayın Erdoğan’ın Türkiye’sinde günde beş vakit namaz kılmak ve Ramazan’da dini vecibeleri yerine getirmek, artı değer. Bakanlar Kuran’dan ayetleri tweetleyip yaltaklanarak göze girmeye çalışmak için istekli. Bazı kesimler Sayın Erdoğan’ın dindarlık takıntısının; kendisine, ailesine, onun siyaset ve iş dünyasından yakın dostlarına yönelik büyük yolsuzluk suçlamalarının üstünün kapatılmasına yardımcı olduğunu söylüyor.”

Economist, suçlamaların Fethullah Gülen’e yakın oldukları söylenen savcılardan geldiğini, Aralık ayından bu yana çok sayıda polisin gözaltına alındığını, Gülen Cemaati’ne mensup oldukları iddia edilen binlerce polis ve yargı mensubunun görev yerlerinin değiştirildiğini ya da görevden alındıklarını belirtmiş.

Dergi ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın da 1 Eylül’de yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu 96 kişi hakkında takipsizlik kararı verdiğini, bu kişileri soruşturanların da “darbe yapmaya çalıştıklarının” söylendiğini hatırlatmış

This entry was posted in Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *