DOĞA-ÇEVRE-EKOLOJİ *** ÇED’lerde talan kolaylaştırılıyor *** AKP, ÇED değişikliğiyle projelerin önünü açıyor

Sinem Gülcan / Ankara
Cumartesi, 06 Eylül 2014
AYDINLIK

AKP, ÇED değişikliğiyle projelerin önünü açıyor

AKP Çevre Etki Denetleme (ÇED) yönetmeliğinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Taslak halindeki yeni yönetmelik, golf tesislerini, toplu konutları, AVM’ler gibi projeleri ÇED sürecinden muaf tutacak

Şehirlerde gerçekleştirilen projelerin, çevre üzerindeki etkilerinin belirlenmesi için hazırlanan Çevre Etki Denetleme (ÇED) yönetmeliği değiştiriliyor. Taslak halinde bulunan yeni yönetmelik yasalaşırsa toplu konut projeleri, 500 yatak ve üzeri kapasiteli hastaneler, golf tesisleri ve AVM’ler ÇED sürecinden muaf tutulacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Çevre Etki Denetleme (ÇED) yönetmeliği taslağında esnekliğe gidildi. 2 bin konutun üzerindeki toplu konut projeleri için uygulanan ÇED süreci esnetilirken, 500 konutun üzerindeki toplu konut projeleri için sadece proje tanıtım dosyası sunulması yeterli olacak.

‘Ben yaptım oldu anlayışı’

200 ve üzerindeki toplu konut projeleri için geçerli olan proje tanıtım dosyası, yeni yönetmelik taslağına 500 ve üzerindeki toplu konut projeleri için geçerli yapılınca 200 konut ve üzeri projeler ÇED’den muaf sayılmış olacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, “Türkiye’nin sanayisi, ticareti birçok alanda tartışıldığı gibi inşaat sektörü üzerine kurulmuştur. Bu inşaat sektörünü daha da hızlandırmaları gerekiyor. Bunu hızlandırmak içinde ÇED sürecinden kaçınıyorlar. Halkın fikirlerinin alınmasını ve toplumun tartışmasını engellemeye çalışıyorlar. Bu durum ‘Ben yaptım oldu’ anlayışının da ayrı bir yansımasıdır. Ben istediğimi yaparım, herhangi bir planlama sürecine gerek yok, benim bürokratlarım, uzmanlarım sizden daha iyi bilir. Halka bu konuda bilgi verme ihtiyacı duymuyorum yaklaşımı söz konusudur” diye konuştu.

Santrallerin tanımı değişti

Yeni yönetmelik taslağında, yürürlükteki ÇED yönetmeliğinde yer alan “500 yatak ve üzeri kapasiteli hastaneler” ifadesi de yer almadı. Bozoğlu, uygulamanın 22 ilde farklı kapasitelerde 30 Sağlık Kampüsü kurma projesi kapsamında yapılacak hastanelerin önünü açmak için yapıldığı görüşünü savundu. Rüzgâr Enerji Santralleri tanımında da değişikliğe gidilen yeni yönetmelik taslağına göre daha önce türbin sayısı 20 ve üzeri olan rüzgâr enerji santralleriyle ilgili tanımın kurulu gücünün 50 MW ve üzeri olan rüzgâr enerji santralleri olarak uygulanması öngörülüyor.

This entry was posted in DOĞA - ÇEVRE, Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *