YOLSUZLUKLARDA DEVLET MALLARININ TALANI *** YAĞIYOR ELHAMDÜLLİLAH

Aykut Küçükkaya/Cumhuriyet
08 Ağustos 2014 Cuma

Bilal için sıfırlamışlar

Fatih Belediyesi’nin, TÜRGEV’e bedelsiz verdiği arsanın tapudaki satış bedeli ‘0 TL’ görünüyor.

AKP’li Fatih Belediyesi’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’e (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) 25 yıllığına bedelsiz verdiği Mevlanakapı Kız Öğrenci Yurdu’nun arsası tapuda sıfırlanmış.

Cumhuriyet’in ulaştığı tapu kaydında satış bedeli “0 TL” olarak gözükürken 7 bin 927 metrekarelik bostan niteliğindeki arsa için “vesayet altındaki kişilerin mallarının tasarrufu işleminden” notu düşülmüş. Sit alanında inşaata başlayan Fatih Belediyesi öğrenci yurdu inşa etmiş; yurt 2013 yılında inşaat halinde iken TÜRGEV’e devredilmişti. Başbakan Erdoğan TÜRGEV’e bedelsiz devredilen yurtta geçen ay iftar programına katılmış; oğluna ve vakfa sahip çıkmıştı.

Cumhuriyet, 17 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında Türkiye’nin gündeminden düşmeyen Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ve kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde bulunduğu TÜRGEV’e bedelsiz devredilen Mevlanakapı Kız Öğrenci Yurdu’nun arsasıyla ilgili önemli bir ayrıntıya ulaştı.

Haziran 2012 tarihli tapu kaydına göre arsanın sahibi Fatih Belediyesi; satış bedeli “0 TL” gözüküyor. Niteliği için “bir evi olan bostan” olarak gözüken 7 bin 927 metrekarelik arsayla ilgili “35/1152 pay Özlem Bostancı: Zeki kızı adına kayıtlı iken Fatih Belediyesi (İstanbul) adına vesayet altındaki kişilerin mallarının tasarrufu işleminden” notu düşülmüş.

Arsanın belediye üzerine geçirilmesinin ardından ise 17 Aralık yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınan AKP’li Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir yönetimindeki belediye hızlı bir şekilde hareket eder. Ekim 2012’de sit alanında imar değişikliği yapılarak yurt inşaatına başlanır. Fatih Belediyesi inşaatı sürdürürken yurdun adını Silivrikapı Kız Öğrenci Yurdu olarak duyurur.

TÜRGEV ise yurt binası kendisine resmi olarak verilmeden aylar öncesinden yurdu kendi malıymış gibi internet sitesinden duyurmaya başlar. Bu duyuruda yurdun maket resimlerine yer verilir; belediyenin koyduğu isim “Mevlanakapı Kız Öğrenci Yurdu” olarak değiştirilir. Bu gelişmelerin tamamı gazetemiz tarafından 10 Eylül 2013 tarihinde belgeleriyle kamuoyuna duyurulmuştu.

Fırat Kozok/Cumhuriyet
01 Ağustos 2014 Cuma
Cumhuriyet

Hamdolsun arsa yağıyor

Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu TÜRGEV’e arsa yağıyor. Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin iki arsayı bedelsiz devrinin ardından yine aynı kentin Şehitkamil Belediyesi’nin de 3 bin 331 metrekarelik arsayı vakfa verdiği ortaya çıktı.

Yönetiminde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın da bulunduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) verilen bedava arsalara her gün bir yenisi ekleniyor. Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin 23 bin 500 metrekarelik iki arsayı 25 yıllığına bedelsiz devrinin ardından yine aynı kentin Şehitkamil Belediyesi’nin de 3 bin 331 metrekarelik arsayı vakfa verdiği ortaya çıktı.

Bakanlar Kurulu’nun 26 Eylül 2011 tarihli kararı ile vergi muafiyet statüsü kazanan vakıf, “bağış” adı altında rüşvet iddiaları nedeniyle özellikle 25 Aralık operasyonunun odağındaydı. Belediyeler ve Milli Emlak’ın, vakfa bedelsiz ya da çok düşük bedelle arazi tahsislerinde bulunduğu saptanmıştı. 17 Aralık operasyonunda adı geçen İranlı işadamı Reza Zarrab’ın da TÜRGEV’in “bağışçıları” arasında bulunduğu belirlenmişti.

Cumhuriyet, vakfa devredilen arsalarla ilgili haberleri kamuoyunun gündemine taşımıştı. Bu çerçevede son olarak Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin 23 bin 500 metrekarelik iki arsayı 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis etmesiyle ilgili haber tartışmalara neden olmuştu.

Gaziantep’ten gelen yeni belgeler, kentte TÜRGEV’e bedava arsa veren tek belediyenin Şahinbey Belediyesi olmadığını ortaya koydu. Buna göre Gaziantep Şehitkamil Belediye Meclisi “04.07.2013”tarih ve “127” sayılı kararıyla vakfa 3 bin 331 metrekarelik bir arsayı 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis etti. 8 meclis üyesinin karşı oylarıyla ve oy çokluğu ile alınan kararda şöyle denildi:

“Mülkiyeti belediyemize ait, imar planında yurt alanına isabet eden tapunun Şehigösteren Mah. Pafta 22J-2C, ada 4774, parsel 5’de kayıtlı 3.331,23 m2’lik taşınmazın imar planındaki amacına uygun olarak kullanılmak üzere Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) adına bedelsiz olarak tahsisi konusu ile ilgili Bütçe Komisyon Raporu, belediye meclisinin 2013 yılı temmuz ayı toplantısının 2. birleşiminin 1. oturumunda müzakere edildi. Yapılan müzakerelerden sonra (…) taşınmazın imar planındaki amacına uygun olarak kullanılmak üzere kamu yararına hizmet gören ve vergi muafiyeti olan TÜRGEV adına 5393 S.Y. 75/d maddesi uyarınca bedelsiz olarak 25 yıl süre ile tahsisine; oy çokluğuyla kabulüne karar verildi.”

Erdoğan ‘hamdolsun rahatsız ediyor’ demişti

Başbakan Erdoğan, ramazan ayında TÜRGEV’in İstanbul’da düzenlediği iftara katılmıştı. Mevlanakapı Kız Öğrenci Yurdu’nda verilen iftara Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan’ın ile çok sayıda AKP’li bakan ve milletvekili de katılmıştı. İftardaki konuşmasında vakfa övgüler sıralayan Erdoğan, şöyle konuşmuştu:

“TÜRGEV’in son dönemlerde kirli dillerde hafıza kayıtları kilitli olan tipler tarafından çokça telaffuz edilmesinin nedeni kaydettiği bu başarıdan kaynaklanıyor. Hamdolsun TÜRGEV birilerini rahatsız ediyor. Benim için burada bir şey çok önemli. Kimler rahatsız oluyor? Rahatsız olanın kimliği TÜRGEV’in istikametinin ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Özgür zihinlerin yetişmesinde katkı sağlayarak kendisine kayıtsız şartsız iman edilmesini isteyen örgütleri rahatsız ediyor. TÜRGEV milli ve manevi değerlerine sahip gençlik yetiştirmek için gayretle çalışıyor. Bu birilerini rahatsız ediyor. TÜRGEV başkanı ve yönetim kurulundan bir ricam var. Lütfen bu birilerini rahatsız etmeye devam edin. Daha çok çalışın, daha çok hizmet verin ve sizden rahatsız olanları daha da çok rahatsız edin.”

Mustafa Çakır/Cumhuriyet
26 Temmuz 2014 Cumartesi
Cumartesi

TÜRGEV’e daire fiyatına Fatih’te arsa

TÜRGEV’in İstanbul Fatih’te otel yapmak için aldığı iddia edilen taşınmazın bedeli ortaya çıktı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlunun yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV), otel yapılacağı iddialarıyla gündeme gelen İstanbul Fatih’teki araziyi 780 bin 460 liraya aldığı ortaya çıktı. TÜRGEV’in bu araziyi ve çevresindeki yerleri otel yapmak için aldığı iddialarının soruşturma dosyalarında yer aldığı basına yansımış, TBMM’de de soru önergesine konu olmuştu.

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’te verdiği soru önergesinde, “TÜRGEV hakkında hazırlanan soruşturma dosyasında yer aldığı belirtilen ve Hazine’ye ait taşınmazların kiralama, bağış ya da hibe yoluyla usulsüzlük yapılarak anılan vakfa kazandırıldığı yönündeki iddia ve haberlere” dikkat çekti. Işık, “Bu kapsamda otel yapmak için İstanbul Fatih ilçe sınırları içerisinde 668 ada 37-38 parsel olarak geçen Şehzadebaşı arazisinin çevresiyle birlikte tehditle ele geçirildiği” iddialarını gündeme getirerek 10 soru yönelttti. Bu sorulardan bazıları şöyle:

“Anılan taşınmazın adı geçen vakıf tarafından tehditle ele geçirildiği iddiaları doğru mudur? Anılan taşınmazın adı geçen vakfın üzerine geçirilmesi için kim ya da kimler ne zaman hangi gerekçelerle nereye talepte bulunmuşlardır? Anılan taşınmaz kaç yıl süreyle hangi bedel üzerinden, ne amaçla adı geçen vakfın üzerine geçirilmiştir? Hükümetinizin konuya ilişkin görüşü ve benzeri işlemlerin engellenmesine yönelik olarak şimdiye kadar aldığı önlemler nasıldır?”

Arınç: TÜRGEV satın aldı

Önergeye kısa bir yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, birçok soruyu da yanıtsız bıraktı. Arınç yanıtında, “İstanbul ili Fatih ilçesi 668 ada, 38 parselde kayıtlı taşınmaz 780 bin 460 lira bedelle anılan soru önergesinde ismi geçen vakıf tarafından 23 Aralık 2010 tarihinde satın alınmış olup, söz konusu taşınmazın satın alındığı bilgisi yasal süresi içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bildirilmiştir. Genel müdürlük kayıtlarında yapılan incelemede, önergede belirtilen diğer konularla ilgili herhangi bir bilgiye rastlanılmamıştır” dedi.

This entry was posted in SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *