F tipi polisler çözüldü: Talimatı Cemaat evinde aldık

Pazar, 24 Ağustos 2014
AYDINLIK

F tipi polisler çözüldü: Talimatı Cemaat evinde aldık

Emniyet’teki F Tipi örgüte yönelik İzmir merkezli soruşturmada 3 polisin ‘itirafçı’ olduğu iddia edildi. Usulsüz dinlemelerin amirlerin bilgisi dahilinde yapıldığını aktaran polisler, Cemaat’ten olmayanların baskı gördüğünü anlattı

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın avukatı Fidel Okan, Emniyet’teki F Tipi’ne yönelik İzmir merkezli yürütülen soruşturmaya ilişkin önemli iddialarda bulundu. Okan, ifadesi alınan 3 polis memurunun “Yasadışı dinleme” iddialarını doğruladığını söyledi. Okan’ın aktardığı polis ifadelerine göre, mesleğe yeni başlayan polisler Sadık Alp isimli şahıs tarafından organize edilen “Cemaat ev toplantılarına” götürüldü. Şubede olan yasadışı dinlemeler amirler Mustafa Edip Çakmak ve Talha Ülkümen ile Eski İzmir İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Taner Aydın’ın bilgisi dahilinde yapıldı.

‘USULSÜZ DİNLEMELERİ HABER YAPTILAR’

Sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Okan, İstanbul ve İzmir’de F tipi örgütün Emniyet’teki yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmaların “Usulsüz Dinleme” kapsamında işlenen suçlarla ilgili olduğunu belirtti. Okan “Bu soruşturmaların salt 17 Aralık veya Askeri Casusluk soruşturmalarını yürüten polislere yapıldığı iddiaları gerçek dışıdır” ifadelerini kullandı. Şüphelilerin Zaman gazetesinin bazı yazarlarını dinlediğini aktaran Okan “Bu süreçte bazı gazetecilerin ise usulsüz dinlemelerden elde edilen verilerle haberler yaptığı çok açık bir şekilde ortaya çıkartıldı” dedi.

‘BİLGİ NOTU HAZIRLAYANA ÖDÜL’

Okan, İzmir merkezli son operasyonda çözülmelerin başladığını, İzmir İstihbarat Şube’de görevli şüpheli polis memurlarından Erdinç Sezgin, Emrah Duru ve Mevlüt Çakar’ın usulsüz dinlemeleri ifşa ettiğini anlattı. Okan’ın iddialarına göre, Erdinç Sezgin ifadesinde “Şubeye yeni gelenlerin Cemaat ev toplantılarına götürüldüğünü, yasadışı dinlemelerin yeni polislere baskıyla yaptırıldığını, yeni polislere başka meslek grupları altında uydurma isimler kullanarak bilgi notları hazırlatıldığını, bir süre sonra ödüllendirdiklerini, Cemaat ev toplantılarını organize eden Sadık Alp isimli şahsın bazı polislere ‘konuşma lan, yapacaksın lan’ şeklinde baskı kurduğunu, bu kişilerin kendi fikirlerine yakın polisleri İstihbarata Karşı Koyma (İKK) şubeye aldıklarını sonrada amirlik sınavına sokarak eksiksiz komiser yaptıklarını” beyan etti.

‘GECE ŞUBEYE GELİP KAPILARINI KİLİTLİYORLARDI’

Erdinç Sezgin’in ifadesinde “Şubede olup biten işlerin Mustafa Edip Çakmak, Talha Ülkümen isimli amirlerle bunların üstünde Taner Aydın’ın bilgisi dahilinde olduğunu, İstihbarat Daire Başkanı değiştikten sonra her gece şubeye gelerek kapıları kilitlediklerini, içerde ne yaptıklarını bilmediğini, bu kişilerin yapı içerisinde birbirine çok bağlı, kendinden olmayana ise uzak durarak bunları iyi yerde çalıştırmadıklarını” aktardığı belirtildi.

‘HERKES BİLİYOR AMA SES ÇIKARAMIYORDU’

Okan, polis memuru Emrah Duru’nun da “İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde çalışan amir ve memurların Cemaatçi olduğunu herkesin bildiğini fakat kimsenin ses çıkaramadığını, sorumlu amir ve memurların önleme dinlemeleri ile ilgili kişilere ait numaralar girilecek demeleri üzerine, ‘Neye istinaden’ diye sorduğunu, kendisine ‘Sen işine bak, sen benim dediğimi yap, fazla karışma’ dendiğini ve kendilerinden olmayanlara baskı yaptıklarını, herkesin korktuğunu” anlattığını söyledi.

‘HEDEFTEKİ İSİMLERİN BİLGİLERİ DEĞİŞTİRİLİYORDU’

Okan, şüpheli Mevlüt Çakar’ın ifadesini ise şöyle aktardı: “Hazırladığı bilgi notunda şahısların gerçek meslek bilgisi ve açık kimliklerini belirtip notu büro amirine verdiğini, Büro Amiri Mustafa Edip Çakmak’ın kendisine; haklarında bilgi notu düzenlenen şahısların isimlerini ve iş bilgilerini değiştirmesini, bu talimat üzerine kendisinin farklı kimlik bilgileri ve İMEİ numaraları üzerinden teknik takip yapılacak şekilde hazırladığını, kendisine mobbing uygulanacağını bildiği ve şubeden çıkarılacağı için baskı sonucu bu bilgi notunu hazırladığını beyan etti.

Tecrübeli Cemaatçiler İKK’ya

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, şüpheli Erdinç Sezgin, amiri Mustafa Edip Çakmak’la uzun süre sorun yaşadığını ve bu nedenle, 2012’nin Kasım ayında A bürosuna gönderildiğini anlattı. Bunun kendisine gözdağı vermek için yapıldığını savunan Sezgin, “Ya bizim dediklerimizi yapacaksın ya da şubeden gönderileceksin şeklinde mesaj verildiğini, şahısları başka meslek grupları adı altında kendisinin dinlemediğini ancak şubeye yeni gelen arkadaşlarına bu şekilde bilgi notları hazırlatıldığını bildiğini, İstibarata Karşı Koyma (İKK) bürosunun işleyişi nedeniyle kesinlikle yeni memur çalıştırılamadığını, çalıştırılan herkesin bu yapıya yakın olan kişiler olduğunu” aktardığı öne sürüldü.

‘YASAL OLMAYAN İŞLEM YAPTIRILDI’

Şüpheli Mevlüt Çakar’ın ise ifadesinde, İzmir Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Trafik Düzenleme ve Denetleme Büro Amirliği’nde görevli polis memurları Zeki Babacan ve Yılmaz Çelik hakkındaki bir bilgi notunda şahısların gerçek meslek bilgisini ve açık kimliğini belirtip işlemi yaptığını belirttiği iddia edildi. Büro amiri Mustafa Edip Çakmak’ın ise “Bu isimlerini ve iş bilgilerini değiştir. Farklı kimlik bilgileri ve İMEİ numaraları üzerinden teknik takip yapılmasına olanak verecek şekilde bilgi notu hazırla” talimatı vererek dinlemeyi yasadışı hale getirdiği öne sürüldü.

Irmak Mete
http://aydinlikgazete.com/mansetler/49377-f-tipi-polisler-cozuldu-talimati-cemaat-evinde-aldik.html

This entry was posted in Fetullah Gülen. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *