ERDOĞAN’IN BAŞBAKANI * Ahmet Davutoğlu: Ortadoğu’nun ‘istenmeyen adamı’ * Wikileaks belgelerinde Ahmet Davutoğlu tehlikeli ve deli’

Ağustos 21, 2014
SÖZCÜ

Yeni başbakan Ahmet Davutoğlu

AKP MYK’sında yeni Başbakan belli oldu. Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu, Başbakan yaptığını açıkladı.

Ahmet Davutoğlu: Ortadoğu’nun ‘istenmeyen adamı’

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye’nin yeni başbakanı ilan edilen Ahmet Davutoğlu ile igili çarpıcı yorumlarda bulundu.Reuters Davutoğlu’nun ‘komşularla sıfır politikasına çöktüğüne’ dikkat çekiyor.Avrupalı bir diplomatın Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemlerde Ortadoğu’da ‘istenmeyen adam’ ilan edildiğine dikkat çekiyor.

‘İSTENMEYEN ADAM’

Reuters haber ajansına konuşan diplomat, Davutoğlu için uluslararası hukukta ‘istenmeyen adam’ anlamına gelen ‘persona non grata’ ifadesini kullanıyor.Diplomatik kaynak, Mısır gibi ülkelerin, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı ve Davutoğlu’nun Başbakanlığı’ndan hoşnut olmayacağının altını çiziyor.

‘ONU ERDOĞAN YARATTI’

Diplomat, başkanlık sistemine geçmek istediğini sık sık dile getiren Erdoğan’ın neden Davutoğlu’nu tercih ettiğini ise şu sözlerle ifade etti: “Davutoğlu’nun Erdoğan’ın kontrol edebileceği birisi olduğu açık. Onu Erdoğan yarattı. Seçilebilecek en yumuşak başlı başbakan o.”

‘ERDOĞAN’A BAĞIMLI OLACAK’

Teneo Intelligence (Teneo İstihbarat) isimki risk araştırma şirketinde uzman olarak görev alan Wolfango Piccoli ise, “Davutoğlu, Erdoğan’ın ateşleyeci hitabet yeteneğine ve AKP tabanında neredeyse fanatikçe bir kişisel adanmışlığa ilham verme becerisine sahip değil. Kendisini kabul ettirmek için mücadele etmesi gerekecek ve partide birliği sağlamak için Erdoğan’a bağımlı olacaktır” sözleriyle, Erdoğan’ın parti üzerindeki etkisinin süreceğini ima etti.

Ağustos 21, 2014 |
SÖZCÜ

‘Ahmet Davutoğlu tehlikeli ve deli’

Ahmet Davutoğlu, 2010 yılında yayınlanmaya başlayan Wikileaks belgelerinde adı geçen Türk siyasetçilerinden biriydi.

2010 yılında yayınlanmaya başlayan Wikileaks belgelerinde Türk siyasiler de yer aldı. Bu isimlerden biri de bugün başbakan olarak ismi duyurulan Ahmet Davutoğlu idi. ABD’li diplomatların ağzından çıkan sızıntılarda, Türkiye’nin o dönemdeki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için “Tehlikeli ve deli” ifadelerini kullanıldı. Belgede bugün Başbakan olarak ilan edilen Ahmet Davutoğlu’nun dışişleri politikası için “Türkiye’nin ekseni doğuya kayıyor. AB’ye üye olması zor” ifadelerine yer verildi.

Yine belgelerde Başbakan Erdoğan’ın danışmanları ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’nın ötesini gören bir perspektifleri olmadığı belirtilerek, Davutoğlu’nun Neo Osmanlı vizyonundan Amerika’nın kaygı duyduğu ifade edildi.

17 Kasım 2009 tarihli belgede, ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Philip Gordon ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında yapılan görüşmenin gizli belgesi de yer aldı. 12 Kasım 2009′da 40 dakika süren görüşmeyle ilgili ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin ismiyle yer alan belgede, Davutoğlu’nun ”İranlıların Türkiye’ye güveninin tam olduğunu ve Türkiye’nin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı İran hükümetindeki diğer kişilerden daha esnek gördüğünü söylediği” belirtildi.

Belgede ayrıca şu ifadeler yer aldı:

”Davutoğlu, İran’a yönelik yaptırımların ya da askeri güç kullanımının olumsuz sonuçları olacağını söyledi. Gordon ise İran’ın nükleer silah edinme ihtimalinin sonuçları konusunda ısrarcı oldu. Davutoğlu, bu sonuçları bildiklerini ve pek tabii riskin farkında olduklarını söyledi. Bu nedenle Türkiye, İranlılarla çok fazla çalışıyor.”

Guardian konuya ilişkin gizli belgeye, ”Bu görüşmede Gordon, Davutoğlu’nu, İran’ın nükleer programı konusunda Türkiye’nin arabuluculuğunun yardımcı olmayabileceği konusunda ikna etmeye çalışıyor, ancak bunda başarılı olmuyor” yorumuyla yer verdi.

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *