ARŞİV SANDIĞINDAN *** UZUN BIÇAKLAR GECESİ VE GÜLEN ÖRGÜTÜNE OPERASYON

Soner Yalçın
Sözcü/ 22 Aralık 2013

Gülen Örgütü’ne operasyon bize o geceyi hatırlattı

Cemaat’e yönelik operasyon tüm hızıyla devam ediyor.Başbakan Erdoğan, operasyonların devamının da geleceğini söyledi.Erdoğan, eski “müttefik” yeni “hain” Cemaat’i bitirmeye kararlı oldukları mesajını verdi.Peki Erdoğan’ın başlattığı bu savaşın benzerini yıllar önce kim yapmıştı.

Bugün yaşananlar, akıllara Hitler’in kendisine darbe yapacakları iddiasıyla, casus ilan ettiği pek çok üst düzey SA elemanının öldürülmesini getirdi.Soner Yalçın Hitler’in o gece yaptıklarını ve ardından yaşananların günümüzle benzerliğini şöyle anlatmıştı:


Paul von Hindenburg

“(…)O kav­ga­nın ne­den­le­rin­den bi­ri de Cum­hur­baş­kan­lı­ğı se­çi­miy­di

Adı; Paul von Hindenburg. Alman muhafazakâr partilerin adayı olarak 1925’te Cumhurbaşkanı seçildi.
“Bohemyalı Onbaşı” diye küçümsemesine rağmen 30 Ocak 1933’te Adolf Hitler‘i şansölye/başbakan tayin etti.
1933’ün sonbaharında 86 yaşındaydı ve iyileşmesi mümkün görünmüyordu; akciğer kanseriydi.

Alman muhafazakârları, Alman birliğinin kurulmasına öncülük eden Hohenzollern hanedanından son imparator II. Wilhelm’in oğlu Prens Wilhelm‘i cumhurbaşkanı yapmak istiyordu. Bunun sebebi; II. Wilhelm’in annesi Prenses Augusta Victoria, İngiltere Kraliçe’si Alexanderia Victoria’nın kızıydı. Bu seçimle Almanlar, İngilizlerle I. Dünya Savaşı’nda bozulan ilişkilerini düzeltmek istiyordu.

Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmak isteyen biri daha vardı; Hitler!..

“Hizmet hareketi”
Adı; Ernst Röhm…
1887 Münih doğumluydu.
I. Dünya Savaşı’nda savaştı.

Yüzbaşı’ydı. Savaştan sonra Hitler’in bulunduğu Alman İşçi Partisi‘ne katıldı.Partide kendine yakın bulduğu ilk isim; eski bir asker ve devlet muhbiri olarak çalışan Hitler‘di. İttifak yaptılar.


Hitler ve Ernst Röhm

“Yenilikçiydiler…”

Önce partinin adının değişmesi için mücadele ettiler; “Alman Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi” yaptılar. Irkçıydılar ve aslında sosyalizm düşmanı/anti-Marksisttiler ama o dönemin Almanya’sında “sosyalizm” modaydı ve geniş kitlelerle ulaşmak için bu adı seçtiler. Ardından, etkileyici hitabet yeteneğiyle 29 Temmuz 1921’de Hitler parti başkanı seçildi. “Nasyonal Sosyalizm” (NAZİ) parti ideolojisi haline getirildi.

Partiyi ele geçirmelerinde en büyük yardımı “hizmet hareketi” olan “Sturmabteilung” kısaca “SA” denen “sivil” paramiliter güçten aldılar.Bunlar aslında, I. Dünya Savaşı’nda küçük-özel sızma/saldırı timleri olarak kullanılmıştı. Savaştan sonra işsiz kalmışlardı. Dağınık haldeydiler. Şimdi yeni kurulan faşist hareketin emrindeydiler.Kahverengi gömlekli faşist SA’ların başına Ernst Röhm getirildi.

Hedeflerinde solcular, Yahudiler olan SA’lar gençleri kazanmak için “Jimnastik ve Spor Bölümü” gibi kulüpler açtılar. Devletin sinir merkezlerine sızmaya başladılar.

Bu arada; laiklik taraftarı Alman Halk Partisi (DVP) başbakanlığındaki koalisyon hükümet döneminde, devlet tarafından sıkı takip altına alındılar. 8 Kasım 1923’te Fransızlar’ın Ruhr’u işgalini bahane ederek, Münih’te “milli ihtilalı” başlatan /yani darbeye kalkışan Hitler ve Röhm tutuklandı.Parti kapatıldı.

Gömleğini çıkardı

Hitler, anayasayı kuvvet zoruyla değiştirmek suçundan müebbet ceza alması gerekirken, “vatana ihanetten” 5 yıl aldı. Sadece 9 ay hapis yattı.“Hapis mağduriyetini” iyi kullandı; tartışılmaz “liderliği” tescilledi.Bu güçle kolları sıvadı; partiyi yeniden kurdu.

Ancak eski partisinin yarı askeri görüşüyle ve görünümüyle iktidar olamayacağını anlamıştı. Hükümet olmak için geniş kitleleri kazanması gerekiyordu.Kendine ve partisine yeni “imaj” lazımdı. İlk, SA’ların simgesi kahverengi gömleğini çıkardı!

Muhafazakar olmasına rağmen partiye kadınları üye kabul etti. Örgütlenmeye önem verdi.Bu arada partiyle artık organik ilişkisi bulunmayan Röhm ile ilişkisini perde arkasından yürüttü.Ve 1929 dünya ekonomik krizi Hitler’e ve dolayısıyla Röhm’e yaradı.

31 Temmuz 1932’deki seçimlerde yüzde 37,4 oy alarak, birinci parti oldu. 1919’dan beri Almanya’da siyasal istikrar sağlanamıyordu. Milliyetçi-muhafazakâr partiler Hitler’e destek verdi; NAZİ’ler iktidara geldi.

Muhalifler kampta…

Hitler ve Röhm ittifakı Almanya’da birçok polisiye operasyona imza attı. Reichstag/Alman Meclisi yangını komplosuyla muhalifleri, aydınları toplama kamplarına gönderdiler.Konuyu çok dağıtmamak için basından örnek vereyim:

Almanya’nın en büyük gazetelerine sahip Ullstein Ailesi’ne baskı yaptılar. Aile hisselerini Hitler’in başçavuşu Max Amann’e satmak zorunda kaldı. Gazeteciler Carl von Ossietzky ve Walter Kreiser’i; sıradan haberleri bahane ederek, “gizli askeri bilgileri ifşa ederek vatan hainliği yaptıkları” suçlamasıyla cezaevine attılar. Lothar Erdmann, Else Ury, Heilig Bruno, Fritz Heymann, Jakob Cahnmann gibi gazeteciler de benzer suçlarla aynı akıbete uğradılar. Kurt Tucholsky gibi gazeteciler baskıya dayanamayıp intihar etti.Georg Bernhard gibi genel yayın yönetmenleri yurt dışına kaçmak zorunda kaldı.Kuşkusuz boşluğu “yandaş gazeteler ve gazeteciler” ile doldurdu.

“PARALEL DEVLET” İSTENMEDİ

NAZİ’ler içinde Hitler’e “sen” (du) diye hitap eden tek kişi Röhm‘di.Fakat iktidar ateş topuydu. Yollar ayrılacaktı. Bunu ateşleyen ise cumhurbaşkanlığı seçimi oldu.Hitler, o koltuğu istiyordu ve bunun için Ordu’ya ihtiyacı vardı.Fırsatı yarattı; tarih 16 Mayıs 1934 idi.

Doğu Prusya’daki askeri tatbikat sırasında Deutschland gemisinde, Savunma Bakanı Werner von Blomberg, Genelkurmay Başkanı Werner von Fritsch ve Donanma Komutanı Amiral Erich Raeder’e fikrini açtı.

Soylu generaller, milis sayısı 4,5 milyona ulaşan SA’ları, yaygaracı-ayak takımı olarak görüyordu. Röhm köylüydü. Büyük Almanya’nın geleceğinde bunlar olamazdı.SA’lar arasındaki eşcinsel hayat Prusya ekolünden gelen muhafazakâr komutanları çok rahatsız ediyordu.Hitler’den, SA’ların tasfiyesini istediler. “Paralel Ordu”yu kabul edemeyeceklerini belirttiler. Aksi durumda Hitler’e destek veremeyeceklerdi.

Sadece ordu değil…

Hitler’in iktidar olmasına “yeşil ışık” yakan Gustov von Bohlen, Robert Bosch, Albert Voegler, Georg von Schnitzler gibi büyük işadamları, gelişigüzel tutuklamalara, Yahudilerin ölümlerine ve dizginlenemeyen SA terörüne son verilmesini istiyordu.

Ordu ve işadamları; polis ve asker üzerinde ayrıca kamu yönetiminde geniş yetkilere sahip paralel bir “SA devleti” istemiyordu.Hitler kabul etti; kendini iktidara getiren “hizmet hareketi” SA ve “onursal başkan” Röhm’ü feda edecekti.

Villasından laf sokuşturdu

Ernst Röhm kendine çok güveniyor; iktidarın belkemiği olduğuna inanıyor ve gücün bir gün önlerine serileceğine inanıyordu.Sportpalast gibi stadyumlarda topladığı SA “müritlerine” verdiği söylevlerinde,
“SA’lara artık lüzum kalmadığı sözü kulağımıza geliyor bunu kabul edemeyiz” diye meydan okumaya devam etti.

Görünüşte Hitler ile sadakatleri karşılıklıydı. Hitler “SA sorunu”nu yumuşaklıkla halletmek istedi. Röhm’ü yatıştırmak için kabinesine alıp bakan bile yaptı. Naziler’in günlük gazetesi Voelkischer Beeobacchter’de Röhm’ü öven yılbaşı mektubunu yayınlattı.Ne bakanlık ne övgü dolu mektup Röhm’ü yatıştırdı.

Münih Prinzregentenplatz’deki yeni villasındaki sohbetlerde sürekli kinayeli konuştu; laf sokuşturmaya devam etti. Kabine üyelerine “narren” (budalalar) diyordu.

1934’te hükümete muhtıra verdi: SA’lar ulusal savunmayı üstlenmeliydi! Gerilim had safhadaydı.Komplo teorileri havada uçuşuyordu; bunlardan en önemlisi Röhm’ün Hitler‘e darbe yapacağı iddiasıydı!

İp koptu; Hitler, “Uzun Bıçaklar Gecesi”ne hazırlanıyordu…

“ONURSAL BAŞKAN” ÖLDÜRÜLDÜ

Kendisine darbe yapılacağına inanan Hitler, “hizmet hareketi” SA ve “onursal başkanları” Röhm’ü ortadan kaldırmak için kurnaz bir taktiğe başvurdu:


Hermann Göring

Önce SA’da ayrışma yarattı.

Gestapo Şefi Hermann Göring akıllı bir hareket yaptı: SA’ların bir kolu olan siyah ceketli polislerden kurulu SS (Schutzstaffel) şefi Heinrich Himmler‘i Prusya Gestapo Şefi yaparak yanına çekti.

Ardından…

Hitler tüm SA’ların temmuz ayı boyunca izinli olmasını emretti. İzinlerinde özel üniformalarını giymeyecek ve silah taşımayacaklardı.6 Haziran’da Röhm’ün buna yanıtı yine sert oldu:

“Eğer SA’nın düşmanları SA’ların bir daha toplanmayacağını ya da izinden sonra ancak bir kısmını geri alınacağını sanıyorsa, kısa sürecek umutlarıyla oyalansınlar. Onlar gerektiği zaman gereken şekilde cevaplarını alacaklardır. Almanya’nın kaderi SA’nın elindedir ve öyle de kalacaktır.”

Röhm ve SA’lar, Hitler’in kendilerinden vazgeçemeyeceğine inandı. Hitler iyi çevresi kötüydü! Bu iyi niyetle Hitler’in emrine uyarak hayatlarının hatasını yaptılar; tatile çıktılar.Ordu neler olacağını biliyordu; Genelkurmay Başkanı Werner von Fritsch, 25 Haziran’da orduyu alarma geçirdi; bütün izinler kaldırıldı ve askerlerin kışlalarından çıkması yasaklandı.

Ve 30 Haziran Cumartesi…

Berlin ve Münih’te darbe yapacağı söylenen üst düzey SA’lar tek tek yakalandı.Bu sırada, Röhm ve üst düzey SA komutanlar Bavyera’daki Tegernsee Gölü kıyısındaki Hanslbauer Oteli’nde uyuyorlardı. Burada olmalarının nedeni; iki gün önce Hitler’in, Röhm’ü arayıp bir konferans için tüm SA liderlerini 30 Haziran’da Bad Wiessee’de toplamasını istemesiydi.

Hitler önce gece Münih’e geldi.

Gözaltında olan SA’larınn üzerine yürüdü, tokatladı. Yaptıkları “ihaneti” affetmeyecekti. SA’lar ne olduğunu bile anlayamadı; darbe sözünü ilk kez duyuyorlardı.Hitler sonra otomobille Hanslbauer Oteli‘ne gitti. Röhm’ün odasına tek başına girdi; giyinmesini ve kendisiyle gelmesini emretti.Röhm otomobile bindirilip götürülürken oteldeki tüm SA’lar öldürüldü.


Edmund Heines

SA komutanı Edmund Heines’in yatağında bir erkek olması ileride SA’ların gözden düşürülmesi için propaganda malzemesi yapılacaktı.Röhm, Münih’e getirildi ve Stadelheim hapishanesine kapatıldı. Yıllar önce, Hitler ile birlikte “Birahane Darbesi”ne karıştıkları iddiasıyla bu cezaevine atılmışlardı.

Hitler dava arkadaşına lütufta bulundu ve masasına bir tabanca bıraktırdı; kafasına sıkmasını istiyordu. Röhm, “beni Hitler öldürsün” dedi.

‘HİZMET HAREKETİ’NİN SONU

Uzun Bıçaklar Gecesi‘nde oluk oluk kan aktı…

Sadece SA’lar öldürülmedi o gece; Hitler’e zamanında kim muhalefet etti ise; kim Hitler hakkında çok bilgi sahibi ise hepsi öldürüldü.Örneğin, 1923’te Birahane Darbesi’ni bastıran, Bavyera eski Başbakanı SA karşıtı Gustav von Kahr öldürülenler arasındaydı.

Örneğin, Hitler’e “Kavgam” kitabının yazılmasından yardımcı olan ve Hitler’in özel hayatını bilen Papaz Bernhard Stempfle öldürüldü.SA’lara yakınlaşan eski Başbakan General Kurt von Schleicher yeni evlendiği karısıyla birlikte evinde katledildi.Yine SA’lara yakın General Kurt von Bredow yok edildi.

Bizim tarihimiz acısından önemli bir yeri olan; Başbakan Yardımcısı ve cumhurbaşkanlığı adaylığı için adı geçen Franz von Papen kaçarak canını kurtardı. Sekreteri Herbert von Bose ve yakın çalışma arkadaşı Edgar Jung öldürüldü.Yine Papen’in siyasi çevresinden Katolik lider Erich Klausener de katledildi.Öldürülenler arasında 13 milletvekili vardı.

Bir süre ev hapsinde tutulduktan sonra önce Viyana ardından Ankara’ya büyükelçi yapılarak Berlin’den uzaklaştırılan Papen’in, yakın arkadaşlarının öldürülmesine rağmen teklifi kabul etmesi Almanya’da kendisini rezil duruma düşürdü.

Yanlışlıkla öldürülenler de oldu; ünlü müzik eleştirmeni Dr. Wili Schmid, SA komutanlarından Wili Schmid ile karıştırıldı.Uzun Bıçaklar Gecesi’nde kaç kişinin öldürüldüğü hiçbir zaman bilinemedi. Resmi açıklama, 19’u yüksek rütbeli 70 kişinin olduğu yönündeydi! 1957’deki Münih duruşmalarında ölü sayısının binin üzerinde olduğu kayıtlara geçti.Sonuçta Hitler, Röhm’den kurtuldu. Kahverengi gömlekli SA’lar tasfiye edildi.

13 Temmuz’da Hitler meclise şu bilgiyi verdi:

“Röhm haindi; Fransa istihbaratı adına çalışıyordu ve darbe yapmaya hazırlanıyordu!” Tarihçiler, Uzun Bıçaklar Gecesi’nin Nazi Almanya’sı için dönüm noktası olduğunu kabul eder. Çünkü:

Cumhurbaşkanı Hindenburg 2 Ağustos’ta öldü.

Üç saat sonra Hitler kabinesi; Başbakanlık makamı ile cumhurbaşkanlığı makamını birleştirdi. Devlet Başkanlığı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı’na Hitler getirildi!

1934’te halk desteğini kaybeden Hitler artık “Führer” idi!
Nazi Almanya’sında bir daha seçim olmadı…”

This entry was posted in ARŞİV SANDIĞI, FAŞİZM, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *