YOLSUZLUKLAR TESCİLLENİYOR ..*** ‘Alo babacığım’ montaj değil!

Dilek Kılıç
cumhuriyet.com.tr
16 Haziran 2014 Pazartesi

‘Alo babacığım’ montaj değil!

Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal arasında geçtiği iddia edilen ‘sıfırlama’ konuşması, uluslararası davalarda ses analizleri yapan Londra merkezli şirket tarafından incelendi. Seçimlerden önce sonuçlanan analiz raporu, kayıtlara “Montaj” diyen TUBİTAK’ı yalanlıyor: Sesler gerçek

17 Aralık günü Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı iddia edilen Kısıklı’daki evlerinde bulunan 1 Milyar Dolar civarındaki paranın evden çıkarılmasıyla ilgili meşhur ‘sıfırlama’ görüşmesi Demokrasi Denetçileri Derneği’nin talebi üzerine, Londra merkezli uzmanlar tarafından incelendi ve analiz sonucunda bir rapor hazırladı.

Demokrasi Denetçileri Derneği’nin kurucu üyelerinden avukat İbrahim Yayla’nın, analiz raporuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle;

“En önemli noktalar şunlar; Biz bu ses analizlerini isterken ‘1, ve 2 numaralı ses kaydı’ diye gönderdik. Yazışmalarımızda ‘Başbakan’ın oğluyla görüşmesi’ şeklinde hiçbir şey yazmadık. Raporda kişilerin isimlerini de görüyorsunuz. Şirkette yönlendirme olmasın, tarafsız olsun diye açıklayıcı hiçbir ibare kullanamadık. Biz sadece o kişilerden bu kayıtların analizini istedik. Ciddi araştırmalar yaptık. Dünyada 4 tane profesyonel firmaya ulaştık. En iyisi olan İngiltere’deki firmayla da anlaştık. Çok büyük maliyetleri de yok bunların. Dernek olarak, yaklaşık 18 bin liraya yakın bir ödeme yaptık. Seçimden önce elimize ulaştı bu analiz. Tarafsızlığımızı zedelememesi amacıyla haber yapılmasını istemedik. Sadece sayfamıza koyduk (demokrasidenetcileri.org) Çok fazla haber olmadı. TUBİTAK’ın raporundan sonra tekrar gündem oldu. Şu an Türkiye’nin demokrasi raporunu hazırlıyoruz. Birilerinin tarafsız olarak bunu yapması lazım. Raporların İngilizcesini Türkçesini indirenler ne kadar ciddi bir şekilde hazırlanıldığını, ne kadar profesyonel olduğunu okuyunca anlayacaktır”

ANALİZİNDEN ÇIKAN ÖNEMLİ SONUÇLAR ŞÖYLE;

1. “Paraları Sıfırlama” olarak bilinen kayıttaki seslerin üzerinde montaj vb. herhangi bir dijital oynama olmadığı belirtilmektedir. Kayıt içindeki duraklamalar, farklı görüşmelerin birleştirildiğini göstermektedir (Gün içinde farklı saatlerde yapılan telefon görüşmelerin tek ses kaydında toplanmasına işaret edilmektedir.)

2. “Paraları Sıfırlama” olarak bilinen kayıtta, ses analizi için kayıt 5 farklı kısım halinde incelenmiştir. Analiz sonucunda, her 5 kısımda da, seslere ilişkin dışarıdan müdahale ile düzenleme yapılmasına yönelik “düşük” bir olasılık bulunduğu belirtilmekte ve ses kaydının gerçekliği üzerinde durulmaktadır.

3. “Paraları Sıfırlama” ve “Alo Fatih” olarak bilinen 2 ayrı ses kaydında konuşmacıların tamamına yönelik seslerin analizi sonucu, iki kayıttaki seslerin genel olasılık eşleştirmesi için 5 üzerinden 2, yani düşük karşılaştırma değerlendirmesi yapılmıştır.

This entry was posted in Gundem, Haber, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *