Lağıma düştü!

Necati Doğru
necatidogru@sozcum.com
15 Haziran 2014
Sözcü

Lağıma düştü!

Evet kaçırılıp rehin alınan Musul Konsolosluğu mensubu 49 Türk vatandaşı ile kamyon şoförleri bugün yarın bırakılacaklar fakat “Ortadoğu lağım çukuruna düşmüş stratejik derinliği boğulmaktan” kim çıkartacak?
Olayları alt alta yazalım.
Mezhep savaşı patladı.
Dinde eski çatlak canlandı.
Ayetullahlar fetvalarını verdi.
Cihada karşı cihad ilan edildi.
Sünniler, Şiileri kesiyor.
Şiiler, seferberlik başlattı.
Baas yeniden dirildi.
Saddam’ın kızı iç savaş istedi.
Irak; 3’e bölündü.
Suriye; 4’e bölünüyor.
Sırada Türkiye var.
Ortadoğu için “harita çizicilerin” yayınladıkları ve Türkiye’nin doğusu ile güneydoğusunu anavatandan koparan “BOP şekillenmesi” yeniden gazete sayfalarına basıldı.

* * * * *

Süper ABD rüzgarı ekti.
Fırtına Türkiye’yi sallıyor.
Irak’tan ABD çekilip gitmişti. Musul’da bir tek Türkiye’nin konsolosluğu vardı. Bu nedenle; Baas’ın yeniden dirilişini, Ayetullahları; “Müslüman’ın Müslüman’ı öldüreceği cihada karşı cihad ilan etme” noktasına getiren boğazlaşmaları en dikkatli ve temkinli takip etmesi gerekenin Türkiye Başbakan’ı, Türkiye Dışişleri, Türkiye Genelkurmayı, Türkiye Meclis’i olması gerekirdi. Oysa kaçırılan Türk diplomatlar oldu.
“Stratejik derinlik” deniyordu.
“Stratejik sığlık” çıktı.
Ortadoğu bataklığının kuralı; “biriyle dost ol, üç düşman kazanırısın” kuralı yeniden işledi.
Türkiye IŞİD’e dost oldu.
IŞİD’ı destekledi.
Besledi. Arkaladı.
3 düşman kazandı.

* * * * *

ABD işgali sonrası kurulan Irak Merkezi Hükümeti’nin Şii mezhebinden Başbakanı Nuri El Maliki‘yi yıkmak isteyen Sünni mezhebinden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi idama mahkum edildiği için Türkiye’ye kaçtı. Haşimi Türkiye’de MİT korumasına alınıp, gizlendi. Irak’ın yakalanırsa idam edilecek düşmanıyla Türkiye Başbakan’ı öpüşürken dünya basınına fotoğraflı haber oldu. İşte şimdi Irak ile Suriye arasındaki sınırı kısmen kaldırdığını ve Suriye’nin kuzey, Irak’ın da güney bölgelerinde kendi egemenliği altında şeriat düzeni kurmak için harekete geçen IŞİD’in muhtemel liderinin Haşimi olması bekleniyor.
IŞİD, terörle korkutacak.
Silah zoruyla susturacak.
Vahşetle boyun eğdirecek.
Irak ve Suriye’de mevcut sınırları yok ederek Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) adıyla Irak’ı 3’e, Suriye’yi 4’e bölecek bir yeni haritanın çizilmesine altyapı hazırlayacak.
İşte bu Haşimi!
IŞİD’e toz kondurmuyor.

* * * * *

Ortadoğu bu!
Biriyle dost ol.
Üç düşman kazan.
Türkiye’yi 12 yıldır yönetenler IŞİD ile dost oldular, 3 düşman kazandılar. “Stratejik Derinlik” deyip “komşularla sıfır sorun” hedefliyorlardı; hedefleri Ortadoğu lağımında çırpınıyor.
Ortadoğu’da harita yenileniyor.
Türkiye’nin haritası da sırada.
Türkiye şimdi ne yapacak?
Sünni IŞİD’i mi arkalayacak?
Bağdat yönetimini mi tutacak?
Barzani Kürtçülüğüne mi el verecek? PKK Kürtçülüğünü nereye koyacak? IŞİD’e karşı ABD ile İran birbirine yaklaşıyor havası var. Türkiye’yi yönetenler cumhurbaşkanı olma arzu ve iştahıyla ABD’nin dolduruşuna gelip orduyu Ortadoğu bataklığına mı sürecek?

This entry was posted in EMPERYALİZM, NECATİ DOĞRU YAZILARI, ORTADOĞU ÜLKELERİ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *