IŞİD, Bağdat’a ilerliyor; hedef Necef ve Kerbela *** IRAK VE ŞAM İSLAM DEVLETİ : IŞİD

NAMIK KEMAL PARLAK
13 Haziran 2014, Cuma

IŞİD, Bağdat’a ilerliyor; hedef Necef ve Kerbela

Musul’u ele geçirip Türk Konsolosluğu’nu basan IŞİD, başkent Bağdat’a doğru ilerlemeye devam ediyor. Örgütün sözcüsü Ebu Muhammed el Adani, bir sonraki hedef olarak Şii nüfusun yaşadığı Kerbela ve Necef’i gösterdi. Irak’ın bölgeyi de etkileyecek şekilde kanlı bir mezhep çatışmasına sürüklenmesinden endişe ediliyor.

Irak’ın ikinci büyük şehri Musul’u alarak tüm bölgede şok etkisi meydana getiren radikal Selefi terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) gözünü başkent Bağdat’a dikti. Musul’un ardından önceki gün Selahaddin eyaletinin başkenti Tikrit’i de ele geçiren örgüt, Bağdat’a doğru ilerliyor. Örgüt militanları, başkente bir saat mesafedeki şehir ve kasabalara saldırmaya başladı. IŞİD’in sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani dün internette yayınladığı mesajında, “Bağdat’a doğru yürüyün, çünkü orada görülecek bir hesabımız var.” derken ülkenin güneyinde Şii nüfusun yaşadığı Kerbela ve Necef’e de saldırı tehdidinde bulundu.

Irak ordusu, güneye doğru hızla ilerleyen IŞİD militanları karşısında bir direniş gösteremezken, örgüte karşı mücadele için Şii milis tugayları oluşturuluyor. Ülkenin, bölgeyi de etkileyecek şekilde kanlı bir mezhep çatışmasına sürüklemesinden endişe ediliyor. Hem örgütün son bir yıldır Şiileri hedef alan terör saldırıları hem de sekiz yıldır iktidarda bulunan Şii Başbakan Nuri el Maliki’nin Sünnileri ayrıştırıcı politikaları Irak’ta mezhep gerilimini tırmandırmıştı.

Ele geçirdiği yerleşim birimlerinde askeri konseyler kurarak başkente doğru ilerleyen IŞİD militanları, dün Bağdat’ın 50 kilometre kuzeyindeki Tarmiye kasabasındaki askeri kontrol noktalarına saldırdı. Ülkenin en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Beyci’ye giren militanlar, Bağdat’ın kuzeyindeki Udhaim ile Duhuliye kasabalarını ele geçirdi. Bağdat yolu üzerindeki en büyük şehirlerden olan ve Şiilerin 12 İmam’ından ikisinin mezarının bulunduğu Samarra’ya saldırdı.

Samarra’nın kuzey girişinde IŞİD ile Irak güçleri arasında çatışmaların yaşandığı, bölgeye Bağdat’tan takviye Şii milisler gönderildiği bildirildi. Musul ile Suriye sınır arasındaki karayolu üzerinde bulunan Sincak kasabası da dün örgütün hedefindeydi. Irak askerlerinin birçok yerde direniş göstermek yerine silahlarını, üniformalarını ve askeri kimliklerini bırakarak mevzilerini terk ettiği ifade edildi.

BAĞDAT’TA Şİİ MİLİS TUGAYLARI OLUŞTURULDU

Gelişmelerin endişe ile takip edildiği Bağdat’ta ise IŞİD’in şehre ulaşmasını önlemek için güvenlik tedbirleri artırıldı. Başkent ve çevre kasabalarda gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Şii lider Mukteda el Sadr, ülkede Şiilerce kutsal sayılan yerlerin korunması için özel bir güç oluşturulması çağrısında bulundu. Bağdat’ı korumak için son haftalarda her birinde 3 bin savaşçının bulunduğu en az dört Şii milis tugayının kurulduğu da gelen haberler arasında.

Hükümetin, halka yardım çağrısının ardından dün Bağdat’taki ana asker toplama merkezi önünde yüzlerce Iraklı gencin orduya yazılmak için sıraya girdiği bildirildi. Başbakan Maliki meclisten ‘olağanüstü hal’ ilanı için yetki isterken , parlamentoda yapılan dünkü oturumda oylama için yeterli katılım sağlanamadı. Bağdat’ın Musul’un düşmesine nasıl karşılık vereceği merakla beklenirken şehri ele geçiren IŞİD’e karşı dün hava operasyonu başlatıldı. Irak jetleri örgüt mevzilerini bombaladı.

Uzmanlar, Şiilerin çoğunlukta olduğu Bağdat’ın, şimdiye dek Sünni nüfusun bulunduğu El Anbar eyaleti ile Musul’u rahatlıkla alan IŞİD için zor bir hedef olduğunu belirtiyor. Örgütün, Bağdat’a saldırması durumunda hem ordudan hem de Şii milislerden sert karşılık göreceğini söylüyor. *1*

IRAK VE ŞAM İSLAM DEVLETİ : IŞİD

Irak ve Şam İslam Devleti, kısaca IŞİD, ya da Irak ve Levant İslam Devleti (Arapça: الدولة الاسلامية في العراق والشام Ad-Davla Al-Islāmiyya fi al-‘Irāq wa-sh-Shām), Irak ve Suriye’de aktif isyancı bir grup. Irak Savaşı’nın ilk yıllarında kurulan ve 2004 yılında El Kaide’ye bağlılığını ilan eden grup bir süre sonra Irak El-Kaide’si adını aldı. Grup genelde Sünni topluluklar olmak üzere Mücahidin Şûra Konseyi, el-Kaide, Jaysh el-Fatiheen, Jund el-Sahaba, Katbiyan Ansar el-Tevhid vel Sunnah, Jeish el-Taiifa el-Mansoura gibi farklı isyancı gruplardan oluşur ve onların desteğini alır. Irak ve Levant’te Sünni nüfusun yoğun olduğu bölgelerde halifeliği kurma hedefi vardır. Şubat 2014’te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.

Irak Savaşı’nın yoğun olarak yaşandığı dönemlerde Irak’ın Anbar, Nineve, Diyala, Babil, Kerkük ve Selahaddin illerinde çok büyük etkinlik gösterdi. Bakuba’yı başkent ilan etti. Halen devam eden Suriye İç Savaşı’nda Suriye’nin İdlip, Rakka ve Halep bölgelerinde varlık göstermektedir.

IŞİD, binlerce sivil Iraklı, Irak hükümet üyeleri ve onların uluslararası müttefiklerinin ölümlerinden sorumlu tutulmaktadır. Irak Savaşı’nın son evrelerine doğru grup gerilemeye başladıysa da, ABD’nin Irak’tan çekilmesiyle 2012’de gücünü tekrar yenilediği ve üye sayısını iki katından fazla arttırdığı öne sürülür.

2013 yılında El-Cezire’ye sızdırılan bir mektup ve ses kaydıyla El-Kaide lideri Aymen el Zevahiri bu grubun Suriye kanadını tasfiye ettiğini açıkladı. Fakat IŞİD emiri Ebu Bekir Bağdadi bu tasfiye kararını reddetiğini ve grubun Suriye’deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Nisan 2013 ile birlikte IŞİD Suriye’nin kuzeyinde hızlı bir şekilde askeri güç kazanmaya başladı. Suriye’nin kuzeyindeki en güçlü gruplardan biri oldu. Grup Suriye’de etkin olduğu bölgelerde şeriat kanunlarını icraya başladı ve rakip gördükleri askerleri, yabancı gazetecileri, yardım kuruluşlarına üye insanları sürgüne gönderdiler veya hapsettiler. *2*

*1* http://www.zaman.com.tr/dunya_isid-bagdata-ilerliyor-hedef-necef-ve-kerbela_2224078.html
*2* http://tr.wikipedia.org/wiki/Irak_ve_%C5%9Eam_%C4%B0slam_Devleti

This entry was posted in ORTADOĞU ÜLKELERİ, RADİKAL İSLAM, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *