SOMA’DA KAYIP SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR * Bakan Yıldız’ın yaptığı yeni açıklamaya göre ölü sayısı 205’e yükseldi * ‘Soma’da içerdeki patlama sonrası katliam var!

14 Mayıs 2014 Çarşamba- 08:39
Vatan

Bakan Yıldız’ın yaptığı yeni açıklamaya göre ölü sayısı 205’e yükseldi

Manisa’nın Soma ilçesinde kömür ocağında meydana gelen faciasının ardından bölgeye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı incelemelerden sonra açıklama yaptı. Yaptığı son konuşmada ölü sayısının 205’e yükseldiğini söyledi. Bakan ayrıca herhangi bir grizu patlamasının olmadığının altını çizdi.

Yıldız, Soma’da maden ocağındaki yangına ilişkin, “Türkiye’de şu ana kadar yaşanmış en yüksek işçi kaybımızla sonuçlanan bir kazaya doğru gidiyoruz” dedi.

Taner Yıldız’ın sabah 08:30’da yaptığı açıklama;

Şu ana kadar 201 işçi hayatını kaybetti, 80 yaralımız var bunların 60 tanesi madencilerimiz 20’si de kurtarma ekiplerinden. Gazdan etkilenenlerdi. 4 ağır yaralımız var. İlk etapta çıkan 363 madencimiz çıkartıldı. 72 madencinin otopsisi tamamlandı. Ümitlerimiz azaldı. Ama arkadaşlarımız son noktaya kadar çalışacak.

14 Mayıs 2014 Çarşamba
Vatan

‘Soma’da içerdeki patlama sonrası katliam var!’

Soma’daki maden ocağı kazasında ölü sayısının daha da artması beklenirken, DİSK başkanı ‘içerde katliam var’ dedi. SOMA’daki maden ocağı kazasından Türkiye’nin canını yakan haberler gelmeye devam ediyor. DİSK Başkanı Beko: Umarım sayıları artmaz ama ben pek umutlu değilim. İçerideki patlama sonrası yaşanan bir katliam var.

Bakan Yıldız, patlama esnasında madende 787 işçinin çalıştığını, bu işçilerden 201’inin hayatını kaybettiğini 80 işçinin ise yaralandığını açıkladı.

İşçi yakınlarının, havanın aydınlanmasına rağmen maden önündeki umutlu bekleyişi sürerken maden kazasının canlı tanıkları faciayı anlatıyor.

HİÇ UMUT KALMADI

CNN Türk canlı yayınına katılan bir işçi ise bilinmeyen bir detayı anlattı. Kurtarma çalışmalarına da katılan işçi ölü sayısının çok daha fazla olacağına dair şu bilgiyi verdi;

‘Hiç umut yok. Çalışan işçiler kurtarmaya giriyor sadece. Kurtarma ekibinden de ölen var. Ben 3 kişi diye haber aldım. Zaten 710 tane zimmetli lamba alınmış. Bir de bilinmeyen lamba sayısı var. Maden kartı olmayıp da lamba alıp girenler var. Onlarla sayısı 800’e yakın oluyor. ”

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Soma’ya üzücü bir olay sonrası geldik. İşçi arkadaşlarımla ve sendikacı arkadaşlarla görüştük. Maalesef Türkiye’de taşeronlaşma sonucu alınan güvenlik önlemlerinde çok fazla azalma var. Buradaki madende de taşerondan taşerona olacak şekilde bir çalışma var. Maalesef kar amacı güdülürken gerekli derece güvenlik önlemi alınmıyor. Ölen işçilere Allah’tan rahmet ailelerine sabır, yaralı arkadaşlarımıza da şifa diliyorum. Fakat burada ağır bir tablo olduğunu ve olacağını da aldığım bilgilere göre hissediyorum” dedi.

http://haber.gazetevatan.com/somada-icerdeki-patlama-sonrasi-katliam-var/637403/1/gundem/?utm_source=mailingVatan

This entry was posted in Ekonomi, Madencilik ve Yeralti Kaynaklari. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *