TÜRGEV’e yurtdışından gelen 99 milyon dolar sır * 99 milyon dolar neyin karşılığı? * Sevda Tepesi rüşveti mi

Cuma, 11 Nisan 2014
Aydınlık

TÜRGEV’e yurtdışından gelen 99 milyon dolar sır

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TÜRGEV’e yurtdışından gelen 99 milyon 999 bin 990 doların kim tarafından geldiğini gizledi. CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar ise, 99 milyon 999 bin 990 doların peşini bırakmayacaklarını söyledi. Arınç, Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) yurtdışından parasal destek geldiğini doğruladı. Arınç, TÜRGEV’e yurtiçinden 29 milyon lira, yurtdışından ise 99 milyon 999 bin 990 ABD doları bağış ve yardım yapıldığını bildirdi. Arınç, CHP milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın soru önergesine verdiği yanıtta, vakıflara yapılan yurtdışı yardımların 27 Şubat 2008 tarihinden önce İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından izlendiğini, bu tarihten sonra ise Vakıflar Yasası kapsamına alındığını ifade etti.

Yurt içinden 29.6 milyon TL

Arınç yanıtında, “Kurumsal kayıtlarda yapılan incelemede; eski kısa adı İSEGEV olan TÜRGEV’e 27 Şubat 2008 tarihinden sonra muhtelif gerçek ve tüzel kişilerce yapılan yurtiçi bağış ve yardımlar 29 milyon 666 bin 533 TL, yurtdışı bağış ve yardımlar 99 milyon 999 bin 990 Amerikan Doları’dır” bilgisini verdi. Baydır önergesinde TÜRGEV’e yurtdışından yapılan yardımın kim tarafından yapıldığını sormasına rağmen Arınç bu soruya yanıt vermedi. Arınç, TÜRGEV’in mali durumu ile ilgili şunları söyledi: “Mali bilgileri de kapsayan yıllık beyannamelerin Genel Müdürlüğe teslimi, her takvim yılının ilk altı ayı içerisinde gerçekleştirilmektedir. TÜRGEV vakfının 2013 yılı beyannamesi henüz Kuruma intikal etmediğinden, vakfın bütçesi 2012 yılı beyannamesinde yer alan verilerinden derlenmiştir. TÜRGEV’in 2012 yılı bütçesi; gelir toplamı 156 milyon 789 bin 614,34 TL, gider toplam 16 milyon 379 bin 410,85 TL’dir. TÜRGEV ile ilgili yıllık beyannameler (2008-2012) üzerinden yapılan incelemede; son 5 yılda sosyal hizmetler alanında toplam 15 milyon 663 bin 602 TL harcama yapıldığı gözlenmiştir.”

Baydar: 99 milyon dolar neyin karşılığı?

CHP milletvekili Metin Lüfi Baydar, Başbakan Yardımcısı Arınç’ın TÜRGEV’e yurtdışından gelen parayı itiraf ettiğini belirterek, “Arınç parayı doğruladı ama bu paranın kimden geldiğini gizledi. Bu paranın kimden geldiğinin aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Bu para TÜRGEV’e ne için verilmiştir. Bu paranın verilme nedeni nedir? Yoksa bir hizmetin karşılığı mı? Bu konuların aydınlatılması gerekiyor” dedi.

Şener: Sevda Tepesi rüşveti mi?

Arınç’ın açıklamalarının ardından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Twitter hesabından TÜRGEV’e yurtdışından gönderilen paralarla ilgili “Sakın Sevda Tepesi imar rüşveti olmasın?” sorusunu ortaya attı. Üsküdar Kandilli’deki Sevda Tepesi’nin 2012’de imara açılması tartışma yaratmıştı. Sevda Tepesi’nin sahibi Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın imar izni için başvurmasının ardından “imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılanma hakkı verilmesi”ne karar verilmişti.

http://aydinlikgazete.com/guendem/37892-turgeve-yurtdisindan-gelen-99-milyon-dolar-sir.html

This entry was posted in SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *