Times yazarından Erdoğan için ağır yazı * ‘Sahte demokratlar, kendi mezarını kazar’

@cumhuriyetgzt
Cumhuriyet.com.tr
03 Nisan 2014 Perşembe

Times yazarından Erdoğan için ağır yazı

Times gazetesinin köşe yazarı David Aaronovitch, Rusya’yı dünyada ‘sahte demokrasi’nin en iyi örneği olarak gösterdiği yazısında “Acaba Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bilinçli bir şekilde Rusya ve İran’a bakarak, ‘Bravo!’ mu diyor?” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye’de olup bitenleri okuyucularına haber ve yorumlarıyla aktaran yabancı gazetelerden İngiliz The Times’in yazarı David Aaronovitch, “Demokrasiye benzeyen ancak kötü kokan ne?” sorusuna “Yanıt:

halkına oy hakkı veren ancak muhaliflere acımasızca davranan ve sorunlarından yabancıları sorumlu tutan bir ülke” yanıtını verdiği yazısında Türkiye üzerinde de duruyor.

David Aaronovitch, Rusya ve İran’ı örnek gösterdiği yazısında Rusya’yı dünyada ‘sahte demokrasi’nin en iyi örneği olarak ilan ediyor. Türkiye’ye de dikkat çeken yazar, “Acaba Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bilinçli bir şekilde Rusya ve İran’a bakarak, ‘Bravo!’ mu diyor?” savını dile getiriyor ve iktidarının ilk yıllarında liberal demokrasi yolunda adımlar atan Erdoğan’ın, en az son iki yıldır bu süreci tersine çevirdiğini savunuyor. Erdoğan’ın seçim zaferi öncesi Twitter ve YouTube’u yasakladığını yazan Aaronovitch, BBC Türkçe tarafından yansıtılan yazısını şu ağır ifadelerle noktalıyor:

“Sahte demokratlar, tıpkı Marx’ın yazdığı gibi kendi mezarlarını kazarlar. Kelimenin tam anlamıyla öyledir. Muhazakarlığın ve otoriteye müracaatın kombinasyonunun, modern herhangi bir toplumun başarılı olmasını istediği eğitimli gençler için cezbedici çok az yanı vardır. Gelecekte daha fazla ülkede daha fazla yoğunlaşacak olsa da, gençlerin dış dünya ile bağlantısını kesme çabaları bence başarısız olacaktır. Kahrolsun sahte demokratlar!”

Nisan 3, 2014
Sözcü

‘Sahte demokratlar, kendi mezarını kazar’

Times gazetesinden David Aaronovitch’in bugünkü yazısının başlığı “Demokrasiye benzeyen ancak kötü kokan ne?” David Aaronovitch sorusunu şöyle yanıtlamış: “Halkına oy hakkı veren ancak muhaliflere acımasızca davranan ve sorunlarından yabancıları sorumlu tutan bir ülke.”

EN YAKIN ÖRNEKLER RUSYA VE İRAN
Times yazarının bu noktada örnek verdiği ülkeler, Rusya ve İran. Hatta Aaronovitch’e göre Rusya dünyada ‘sahte demokrasiye’ en iyi örnek.

“ERDOĞAN ‘BRAVO’ MU DİYOR?”
Sözü bu noktadan Türkiye’ye getiren Aaronovitch, “Acaba Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bilinçli bir şekilde Rusya ve İran’a bakarak, ‘Bravo!’ mu diyor?” sorunu yöneltmiş.

Times yazarı, iktidarının ilk yıllarında liberal demokrasi yolunda adımlar atan Erdoğan’ın, en az son iki yıldır bu süreci tersine çevirdiği kanısında. Erdoğan’ın seçim zaferi öncesi Twitter ve YouTube’u ‘yasakladığını’ hatırlatan Aaronovitch, yazısını şöyle noktalamış:

“SAHTE DEMOKRATLAR KENDİ MEZARLARINI KAZAR”
“Sahte demokratlar, tıpkı Marx’ın yazdığı gibi kendi mezarlarını kazarlar. Kelimenin tam anlamıyla öyledir. Muhazakârlığın ve otoriteye müracaatın kombinasyonunun, modern herhangi bir toplumun başarılı olmasını istediği eğitimli gençler için cezbedici çok az yanı vardır.

“BAŞARISIZ OLACAK”
Gelecekte daha fazla ülkede daha fazla yoğunlaşacak olsa da, gençlerin dış dünya ile bağlantısını kesme çabaları bence başarısız olacaktır. Kahrolsun sahte demokratlar!”

http://sozcu.com.tr/2014/dunya/timestan-erdogani-cok-kizdiracak-yazi-480906/

This entry was posted in FAŞİZM, SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *