‘Muammer Güler, Reza Zarrab’ın önüne yatıyor, malı Zafer Çağlayan götürüyor’

Cumartesi, 12 Nisan 2014
Aydınlık

‘Muammer Güler, Reza Zarrab’ın önüne yatıyor,
malı Zafer Çağlayan götürüyor’

Üç bakan hakkında savcılığın hazırladığı fezlekeye göre eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Reza Zarrab’tan toplamda 119 milyon 841 bin 221 lira rüşvet alırken eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in aldığı rüşvet bu rakamın yanında “devede kulak” kalıyor. Güler’in fezlekeye konu olan aldığı rüşvet miktarı 13 milyon 535 bin lira.

Fezlekedeki iddialar incelendiğinde Muammer Güler iş başına rüşvet alıyor. Örneğin, İran uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığına geçirilmesi ya da Emniyet Müdürü Orhan İnce’nin İstanbul’dan sürülmesi karşılığında rüşvet alıyor.

Başbakana nasıl komşu olunur?

Bakan Çağlayan ise Zarrab’ın kazandığı para üzerinden yüzdelik alıyor. Örneğin, İran’ın parasını altın ihracatıyla döndürme işlemlerinde Zarrab’a ait firmaların hesabına gelen paranın binde 5’i Çağlayan’a ödeniyor. Dolayısıyla Ekonomi Bakanı Çağlayan’ın hesabı oldukça kabarık. Teknik takibe konu olan tarihler arasında aldığı para 1 Nisan 2014 kuruna göre yaklaşık 120 milyon lira. Güler’in aldığı rüşvet ise 13 milyon. İki bakanın Zarrab’tan aldığı rüşvet yaklaşık olarak 133 milyon liraya denk geliyor.

Yani bu para ile;

* 840 lira olan asgari ücretten 156 bin işçinin maaşı ödenebilir.

* 280 liradan 475 bin öğrencinin burs/kredisi verilebilir.

* 133 milyon Berkin Elvan, eğer polisin gaz kapsülüyle vurulmazsa aldığı ekmeği evine getirebilir.

* Başbakan Erdoğan’ın “evde kalan para” ile Şehrizar’dan 14 milyon 120 bin 250 liraya aldığı 6 dairenin yanında 54 daire daha alınarak Başbakana komşu olunabilir.

* “Yok o kadar lüks olmasına gerek yok” derseniz ortalama bir muhitte 250 bin liradan 532 daire satın alınabilir.

‘Güler açık veriyor Çağlayan tedbirli’

Fezlekede dikkat çeken bir husus Muammer Güler savcılığın teknik takibine oldukça fazla takılıyor. Savcının “örgüt lideri” olmakla suçladığı Reza Zarrab ile defalarca telefon görüşmesi yapan Güler, rüşvete aracı olan oğlu Barış Güler ile de ne kadar şifreli konuşmaya çalışsa da açık veriyor. Zafer Çağlayan ise daha tedbirli. “Akçeli işleri” bilinen telefon numarası üzerinden yapmayan Çağlayan’ın diğer örgüt üyeleri gibi olası bir teknik takibe yakalanmamak için “bire bir hat” diye tabir edilen başkalarının üzerine kayıtlı ve 1’den başlayarak numaralandırdıkları GSM hattı üzerinden haberleşiyor. Örneğin Zafer Çağlayan’ın kullandığı 05314751000 numaralı telefonun 11.02.2013 tarihinde saat 00.22 ile 01.07 saatleri arasında Reza Zarrab’ın kullandığı 05319831300 numaralı telefon ile 24 kere mesajlaştığı fezlekede belirtiliyor.

Yine 29.09.2012 tarihinde Zarrab ile Çağlayan arasında yapılan görüşmede önceden kodlamış oldukları telefonların açık olduğunu ancak yanlarında olmadıklarını ifade ediyorlar:

– Çağlayan: O şey zaten açık gerçi yanımda değil benim.

– Zarrab: Benim de değil.

http://aydinlikgazete.com/mansetler/37937-muammer-guler-reza-zarrabin-onune-yatiyor-mali-zafer-caglayan-goturuyor.html

This entry was posted in SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *