MİT’e siyasal yetki, Hakan Fidan’a veliaht muamelesi * Öcalan ve Kandil ile görüşmeye yasal zırh * Silah taşıyan TIR’lara koruma

MİT’e siyasal yetki, Hakan Fidan’a veliaht muamelesi

Çarşamba, 09 Nisan 2014
Aydınlık

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, iktidarını pekiştirmek için bel bağladığı Milli İstihbarat Teşkilatı’nı (MİT), yeni yetkilerle donatıp her anlamda dokunulmaz hale getirmek amacıyla hazırlattığı yasa teklifinin bugün, TBMM’den geçirilmesi planlanıyor.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Suriye’deki terör gruplarına silah ve mühimmat taşıyan TIR’ların MİT’e ait olduğunun ortaya çıkması sonrasında, Erdoğan’ın can havliyle, bir grup milletvekiline hazırlatıp Meclis’e sevk ettirdiği, ancak MGK’nın asker kanadından ve parti içinde gelen tepkiler sonrası seçim geçene kadar askıya aldığı MİT yasa teklifini bugün TBMM Genel Kurulu’na getireceklerini açıkladı.

Çankırı Milletvekili İdris Şahin ve Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’nun imzasını taşıyan 15 maddelik teklif, MİT’i devlet istihbarat örgütü olmaktan çıkartıp, siyasal iktidarın istihbarat örgütüne dönüştürüyor.

Yurtdışı operasyon yetkisi teklifte dolaylı olarak duruyor

İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında teklifte bazı değişiklikler yapılmıştı. Teklifin birinci maddesinde MİT’e verilen “Devletin güvenliği ile ilgili sınır ötesi görevler hariç olmak üzere” ifadesi, muhalefetin tepkileri üzerine metninden çıkarılmıştı. Ancak teklifin aynı maddesinin başka fıkrasında “MİT, Bakanlar Kurulu’nca verilen her türlü görevi yerine getirir” ifadesi yer alıyor. Bu hüküm, MİT’e yine yurtdışı operasyon yapma yolunun Bakanlar Kurulu onayıyla açık tutulduğunu gösteriyor.

Öcalan ve Kandil ile görüşmeye yasal zırh

Teklifin, komisyondan da geçirilen 3. maddesinin J fıkrası, doğrudan Öcalan ile yürütülen ve hükümetin bir siyasi projesi olan açılım konusuyla ilgili olması dikkat çekiyor. Teklifin ilgili hükmü, daha sonra hukuki sorun yaşamamaları için hem Öcalan ile hem de Kandil’de PKK yöneticileriyle görüşen MİT’çilere güvenlik zırhı oluşturuyor.

Silah taşıyan TIR’lara koruma

MİT’çiler hakkında yürütülecek soruşturma ve yargılamalar için de yeni düzenlemeler içeren teklife göre bundan sonra savcılar, içinde ne olursa olsun MİT’e ait olan TIR’ları aratamayacak.

MİT belgesi yayınlamanın cezası 12 yıl

Teklife göre, MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgi ve belgeleri yetkisiz olarak alan, temin eden kişiye 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Bunu yayınlamanın cezası ise daha ağır olacak. Bu kapsamdaki bilgi ve belgelerin, radyo, TV, internet, sosyal medya, gazete, dergi, kitap ve diğer tüm medya araçları ile yayımlanması, yayılması veya açıklanması halinde süreli veya süresiz yayın sahibi, eser sahibi, muhabir, yazar, sorumlu müdür, yayımcı ve basımcı ile yayanlar hakkında 3 yıldan 12 yıla kadar hapis verilecek.

MGK’nın asker kanadı teklife itiraz etmişti

Teklif, tepkilerin gölgesinde, Şubat ayı içinde esas komisyondan geçirilmişti. Ancak MGK’da, kurulun asker kanadının düzenlemeye itirazlar yönelttiği kamuoyuna yansımıştı. Daha sonra benzer itirazları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de dile getirdiği öne sürülmüştü.

Askıya alınmıştı

Gül geçen hafta Kuveyt dönüşünde yaptığı açıklama da MİT düzenlemesiyle ilgili olarak “Şu anda söyleyeceğim şey, hiçbir şeyin reaksiyoner olmamasıdır. Bizim için güvenlikçi değil, özgürlükçü politikaların esas olması gerektiğidir” ifadelerini kullanmıştı.

Bu gelişmeler, yaklaşan seçimlerle birleşince, Erdoğan çareyi teklifi askıya almakta bulmuştu. Genel Kurul görüşmeleri sırasında, teklifte bazı değişiklikler yapılabileceği ve Köşk’ten onay alacak hale getirebileceği de iddia ediliyor.

http://aydinlikgazete.com/guendem/37724-mite-siyasal-yetki-hakan-fidana-veliaht-muamelesi.html

This entry was posted in İSTİHBARAT KURUMLARI, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *