İkinci Ergenekon zokası: Ötüken örgütü

14 Nisan 2014

İkinci Ergenekon zokası: Ötüken örgütü

Yandaş Akşam gazetesibugünkü sayısında paralel yapının silahlı örgütü olarak “Ötüken” adlı bir oluşumdan söz etti. Balyoz ve bir dizi başka davadan sanık emekli hakim albay Ahmet Zeki Üçok’un ifadelerine dayandırılan haberinandırıcılıkta ve yandaşlıkta sınırları zorlar nitelikte.

(soL – Haber Merkezi) AKP’nin yandaş gazetecilerinden Akşambugünkü sayısında paralel yapının silahlı örgütü olarak “Ötüken” adlı bir oluşumu manşetine taşıdı. “Ahmet Zeki Üçok’tan Türkiye’yi sarsacak açıklamalar: Paralelin silahlı örgütü Ötüken” başlığını taşıyan haberderahip SantoroHrant DinkZirve Yayınevi gibi cinayetlerde kullanılan Alperen Örgütü’nün paralel yapı tarafından ele geçirildiği ve emekli hakim albay Üçok’un da TSK içindeki cemaat yapılanmasını soruşturduğu için hapse atıldığı iddia ediliyor.

Aynı zamanda Balyoz ve bir dizi başka davanın da sanığı olan Üçokhakimliği sırasında cemaatin TSK içerisindeki faaliyetlerine dair geniş bir soruşturma başlattığınıancak MOSSAD tarzı hücresel yapılanma nedeniyle fazla ileriye gidemediklerini belirterekÖtüken adında silahlı bir örgütün kurulduğuna ve rahip SantoroHrant DinkZirve YayıneviDanıştaş cinayetlerinde bu örgütün yönlendirdiği Alperen Ocakları’ndan milliyetçi-muhafazakar gençlerin kullanıldığına dair bilgilere sahip olduğunu iddia etti.

Üçok’a göreÖtüken yapılanması Gezi eylemleri sırasında da kullanıldı. Yabancı istihbarat servislerinin hizmetinde olduğunu iddia ettiği Ötüken’in”gemileri yaktığını” belirten ÜçokBaşbakan Erdoğan’a suikast düzenlenebileceğini dile getirdi.

Yeni ‘Ergenekon’ mu?

Akşam gazetesinin haberinde dikkat çeken unsur iseErgenekon davaları sırasında ortaya dökülen iddialarla büyük benzerlikler taşıması. Devletin içerisinde örgütlenmişyabancı servislerle bağlantılısilahlı bir oluşuma sahiphükümet karşıtı bir ‘derin yapılanma’ iddialarıErgenekon ve Ötüken haberleri arasındaki en önemli benzerlikleri oluşturuyor.

Söz konusu benzerliklerAKP’nin önümüzdeki dönem yeni bir operasyon için düğmeye basmaya karar verdiği ve Ötüken haberlerinin de kamuoyunu hazırlamak için üretildiği yorumlarına neden oldu. Özellikle 17 Aralık yolsuzluk operasyonları ve tape ifşaatları sonrasında AKP ile cemaat arasındaki bağlar tamamen kopmuş30 Mart seçimleri sonrasında ise AKP’nin cemaate yönelik sert bir operasyon yapacağı iddia edilmişti. Ötüken haberinin ilk akla getirdiği iseAKP’nin hazırladığı operasyonun muhtemel ismi ve çerçevesinin neler olacağı oldu.

Ayrıca Ötüken adı verilen oluşumla ilgili iddiaların Gezi Direnişi ile bağlantılandırılması da dikkatlerden kaçmadı. Genel kanıya görecemaatin silahlı örgütü Ötüken adıyla kurgulanan operasyondacemaat mensuplarının yanı sıraçok sayıda AKP muhalifi isim de aynı çuvalın içerisinde yargılanıp cezalandırılmaya çalışılacak. AKP’nin Ergenekon davasında da benzer bir taktiğe başvurduğubirbiriyle ilgisiz çok sayıda muhalif ismi tek bir örgüt çatısı altına sokmak için uydurma ve zorlama bir yargılama sürecini hayata geçirdiği biliniyor.

Ötüken iddiasınınAKP’nin cemaatle ittifak içerisinde gerçekleştirdiği birçok uygulamayı üzerinden atmak ve ortak suçlarının hepsini cemaate yüklemek için de kullanılacağı yorumlar arasında.

Karayılan’dan Ötüken iddiası

Bir diğer ilginçi nokta iseÖtüken adının ilk kez Murat Karayılan tarafından kullanılmış olması. Karayılan 3 yıl kadar önce Hasan Cemal’e verdiği bir mülakatta “Ergenekon’un yerine Ötüken geliyor” diyerek söz konusu iddiayı dile getirmişti.

Fikri Akyüz Akşam’dan ayrıldı

Akşam gazetesinin haberinegazete içerisinden de tepki geldi. Gazeteci Fikri AkyüzAkşam gazetesinin “28 Şubat medyasından daha beter bir yayıncılığa soyunduğunu” belirterekAkşam gazetesinin geçmişte terör örgütü üyesi olarak suçladığı Üçok’un ifadelerine itibar etmesini kabul edilemez bulduğunu söyledi. Akyüz Twitter hesabından yaptığı istifa açıklamasında”Geçmişte yazdıklarımın da tamamen arkasındayım. 3 kuruşluk menfaat için9 takla atıp4 köşe olmayı da zelil bir tavır sayarım” dedi.

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/ikinci-ergenekon-zokasi-otuken-orgutu-haberi-90938

This entry was posted in DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, ERGENEKON - BALYOZ, HUKUK-YARGI-ADALET, MEDYA. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *