DEMOKRASİYLE YÖNETİLDİĞİ SÖYLENEN ÜLKELERDEN BİRİSİNDE DÜNYANIN EN KİRLİ SEÇİMLERİNDEN BİRİ YAPILDI …

Cumhuriyet @cumhuriyetgzt
03 Nisan 2014 Perşembe

‘Fuat Avni’nin yazdıkları gerçek oldu

Türkiye yerel seçimlerdeki şaibe iddialarını tartışmaya devam ediyor. Twitter’da yaptığı açıklamalarla gündeme oturan ‘Fuat Avni’ isimli hesabın bugün tartışılanları günler öncesinden dile getirdiği ortaya çıktı.

Twitter’daki iddialarıyla uzun süredir Türkiye’nin gündemindeki yerini koruyan ‘Fuat Avni’ isimli hesabın, bugün seçimlerde yaşanan şaibelere karşı günler öncesinden uyarılarda bulunduğu ortaya çıktı.

“İlçelerden merkeze sonuçlar gönderilirken hile yapılıp yakın partinin oyu örneğin 450 iken 45 yazılacak. Fark edilirse hata oldu denilecek” şeklinde bir tweet atan Fuat Avni’nin bu iddiasının 30 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde gerçekleştiği görülüyor.

SALICI: 101 OY 1 OLARAK YAZILDI

Sandıkta yaşanan yolsuzluklar hakkında bir basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul’un Kağıthane ilçesindeki 1033 nolu sandıkta CHP’nin belediye meclis oylarının 101 olarak yazıldığının ancak tutanağa 1 olarak geçirildiğini açıkladı.

ÇANKAYA’DA DA AYNISI OLDU

Salıcı’nın bu açıklamasının ardından Fuat Avni isimli hesabın günler öncesinden gönderdiği bu tweet akıllara geldi. İstanbul’un yanı sıra aynı olayın Ankara’daki seçimlerde de yaşanması özellikle CHP’nin çok güçlü olduğu Çankaya’da birden fazla sandıkta bu duruma rastlanması soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

Ankara’da son durum: CHP 25 ilçe için itiraz etti

CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, İl seçim kuruluna gelerek Ankara’da 25 ilçenin seçim sonuçlarına itiraz etti.CHP Ankara İl Başkanı Zeki Alçın, itiraz sonrası yaptığı açıklamada, “30 mart günü yapılan yerel seçimlerde ilçe başkanlıklarımız Ankara’daki bütün seçim sonuçlarına genelde itiraz etmişlerdir bunların yaklaşık 240 tane sandık sonucunda elimizdeki tutanaklara göre seçim kurullarında farklı rakamlar geçildiği iddiası ile itiraz etmiş bulunuyoruz.

Bunların bir kısmı olumlu bir kısmı olumsuz sonuçlandı. Olumsuz olanların her birine arkadaşlarımız ilçe seçim kurullarında itiraz etmişlerdir. Ayrıca biz il başkanlığı olarak 25 ilçemizin sonuçlarına yönelik öncelikle tutanakların seçim kurullarında yanlış geçirilen sonuçlara itiraz ettik. Her ilçe seçim kurullarında sandık tutanaklarının birleştirilmesinde yanlışlar yapıldığını tespit etmiş bulunuyoruz . Her ilçe seçim kurulunun birleştirme tutanaklarına da itiraz etmiş bulunuyoruz” dedi.

500 oy daha!

Son olarak Keçiören ilçesinde itiraz edilen 28 sandıktan 10’undaki oylar yeniden sayıldı ve Mansur Yavaş’ın hanesine 500 civarında oy daha eklendi. Diğer sandıklar için ise sandık kurul tutanakların incelendi ve oy sayımına gerek olmadığına karar verildi.

CHP’nin yaptığı itirazlarla dün 1408 oy Yavaş’ın hanesine yazılmıştı. Bugün kesinleşen kararla Yavaş’ın oyu 1900 civarında artmış oldu. CHP, bundan sonraki aşamada tüm sandıkların yeniden sayılmasını ya da seçimin iptal edilmesini isteyecek.

YSK önü OHAL

Öte yandan Ankara polisi Sıhhiye’deki YSK önünde olası bir protesto gösterisine önlemek için caddeyi ve caddeyi çıkan tüm yolları trafiğe kapattı. YSK üst geçidinde de yayaların geçişine izin verilmiyor. Birkaç yurttaşın dün polis barikatı önünde oturma eylemi yapması dikkat çekti. Yurttaşların Yenimahalle ve Çankaya İlçe Seçim kuralları önündeki nöbetleri ise azalsa da devam ediyor.

Tezcan: 124 bin oy geçersiz kılındı

Ankara’daki seçime ilişkin bir açıklama yapan CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, gerekli itirazların bugün yapılacağını söyledi. 124 bin oyun iptal edildiğini dile getiren Tezcan, “Seçim sonucunun değişeceğini düşünüyoruz” dedi.

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin CHP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Ankara’nın 25 ilçesi için itirazda bulunduklarını söyleyen Tezcan, CHP Ankara İl Başkanı’nın itiraz dilekçelerini İl Seçim Kurulu’na götüreceğini söyledi.

Ankara’daki sandık sonuç tutanaklarının, ilçe sonuç tutanaklarına geçirilirken çok sayıda hata yapıldığını anlatan Tezcan, “AKP’nin oyunu daha yüksek işleme söz konusu. CHP’nin oylarının da daha düşük miktarda geçirildiğini görüyoruz” diye konuştu. Bu durumun Ankara’daki seçimi etkileyecek büyük bir kusur olduğunu söyleyen Tezcan, “Ankara’da 124 bin oyun geçersiz kılındığını hepimiz biliyoruz” ifadelerini kullandı. İlçe Seçim Kurulları ve Sandık Kurulları’nın oy kullanma sırasında seçmeni yeterince bilgilendirmediğini dile getiren Tezcan, kurulların 124 bin oyun iptaline sebep olduğunun tespit edildiğini söyledi.

İl Seçim Kurulu’nun CHP’nin taleplerini reddetmesi halinde YSK’ye gideceklerini söyleyen Tezcan, “Seçim sonucunun değişeceğini düşünüyoruz” dedi.

Cumhuriyet.com.tr
02 Nisan 2014 Çarşamba

Oran: Pazarcık’ta 1560 oy kayıp

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi seçimlerinde çok ciddi bir usulsüzlük var. Geçersiz olduğu iddia edilen 1560 oy kayıp. Gereken başvuruları yaptık. Sandıkta verilen hiçbir oyu hırsızlığa, yolsuzluğa teslim etmeyeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi seçimlerinde çok ciddi bir usulsüzlük olduğunu belirterek “Geçersiz olduğu iddia edilen 1560 oy kayıp. Birleştirme tutanaklarında 1560 oyun geçersiz olduğu ifade ediliyor ama bu oylar ortada yok. Gereken başvuruları yaptık. İlçe Seçim Kurulu, iddiamızın somut delillere dayandığını kabul etti ama işlem yapmadı. Şimdi İl Seçim Kurulu değerlendiriyor. AKP’li milletvekillerinin İl Seçim Kurulu Başkanı hakime baskı uygulamaya çalıştığı da görülüyor. Milli irade hırsızlığından medet ummasınlar. Tüm Türkiye’de oylarımızın peşindeyiz. Sandıkta verilen hiçbir oyu hırsızlığa, yolsuzluğa teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

This entry was posted in SEÇİM - SEÇSİS, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *