POLİS ÇOCUĞU NASIL ÖLDÜRDÜ ? Görgü tanığı: Polis direkt kafasına ateş etti *** Berkin Elvan’ı vurdurtan polis sarışın ve yapılıymış…

DHA 18 Mart 2014 Salı
Cumhuriyet

Görgü tanığı: Polis direkt kafasına ateş etti

Berkin Elvan soruşturmasında bugün iki kişi tanık dinlendi. Görgü tanıklarından birinin polisin direkt Berkin’in kafasına ateş ettiğini söylediği belirtildi.

Daha önce polis merkezinde, “Gaz kapsülü duvardan sekerek Berkin’in kafasına düştü” yönünde ifade verdiği belirtilen 14. yaşındaki M.A. söz konusu ifadesinin tutanaklara yanlış geçtiğini, gaz kapsülünün doğrudan Berkin Elvan’ın kafasına geldiğini söylediği öğrenildi.

1’İ AVUKAT 2 KİŞİ “TANIK” OLARAK DİNLENDİ

Berkin Elvan soruşturmasında dün dinlenen iki tanıktan sonra bugün de biri avukat biri de Berkin Elvan’ın arkadaşı 14 yaşındaki M. A. olmak üzere iki tanık daha dinlendi.

Tanık olarak dinlenen Avukat Sinan Zincir soruşturmayı yürüten savcı Faruk Bildirici’ye, olayın olduğu Eren Sokak’ta oturduğunu beyan ettiği, her sabah olduğu gibi olayın olduğu sabah da gazete almak için sokağa çıktığını söylediği öğrenildi.

Evinden çıktığında göstericileri ve polisleri gördüğünü ve göstericilerle polisler arasında kaldığı yönünde ifade verdiği öğrenilen Avukat Zincir’in, bir süre sonra bir çocuğun “Anne” diye bağırarak başını tutup olay yerinden kaçtığını söylediği kayedildi.

Yoğun gaz nedeniyle polisi teşhis edemeyeceğini söyleyen Zincir’in, Berkin Elvan’ın da ne ile yaralandığı konusunda bilgisi olmadığı yönünde ifade verdiği belirtildi.

İfadesinde toplumsal olaylardaki tarafların avukatlığını da üstlendiği için görev bu olayın dikkatini çektiğini söylediği belirtilen Avukat Zincir’in, başını tutarak kaçan çocukla polis arasında 25-30 metre mesafe bulunduğunu, çocuğu yaralayan cismi ve atan polisi de görmediğini söylediği belirtildi.

Sinan Zincir’in, ifadesinde, gezi olaylarını yakından takip ettiğini, tanık olduğu olayın basında haberlere konu olan olay olduğunu sonradan anladığını söylediği kaydedildi.

İKİNCİ TANIK ARKADAŞI

Tanık olarak dinlenen Berkin Elvan’ın 14 yaşındaki arkadaşı M. A., olay gününü net olarak hatırladığını belirterek, Berkin’le sabah 07.00-07.30 sıralarında Mithatpaşa Caddesi üzerinde karşılaştıklarını, Berkin’in kendisine ekmek almaya fırına gideceğini söylediği öğrenildi.

Kendilerinin 5-6 kişilik bir gurupla eylem yaptığını söyleyen M.A., Gaziler Sokağı ile Mithatpaşa Caddesi’nin kesiştiği yerde bulunan bir gecekondunun yanında bulunduklarını, kendilerinden 100 metre ötede bir TOMA aracının yanında 5-6 polisin bulunduğunu, bu polislerden birisinin ara sıra kendilerine gaz kapsülü attığı için dikkatini çektiğini, bu nedenle o polisi gözetlemeye başladığını söylediği öğrenildi.

‘BERKİN’İ UYARDIM’

Polislerin ayrıca plastik mermi de sıktıklarını iddia eden tanık M.A’nın., yanlarına gelen Berkin’in ekmek almaya gitmek için caddeye yöneldiği sırada uyardığını ileri sürdüğü öğrenildi. . M.A.’nın Mithatpaşa Caddesi’ne çıkan Berkin Elvan’ı, polislerin nişan alarak gaz attıkları yönünde uyardığı, ancak Berkin’in kendisini duymayarak caddeye çıktığı şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

‘GAZ KAPSÜLÜ KAFASININ SAĞ KISMINA GELDİ’

Kendisini duymayan Berkin’in caddeye çıkar çıkmaz, TOMA’nın yanında başında kask bulanan çevik kuvvet polisinin diz çökerek gaz tüfeğiyle nişan alarak ateş ettiği şeklinde ifade verdiği öğrenilen M.A.’nın, polisin direk Berkin’in kafasına ateş ettiğini söylediği belirtildi. Gaz kapsülünün Berkin’in kafasının sağ kısmına geldiği yönünde ifade veren tanık M.A.’nın, yere düşen Berkin’in kendisinin ve bir arkadaşlarının yardımı ile kaldırdıkları sırada, “aaa kafam” diyen Berkin’in başını tutarak kaçmaya başladığını söylediği öğrenildi. Yetiştiklerin Berkin’i kucaklayarak olay yerinden 100-150 metre uzaklaştırdıklarını söyleyen M.A., beyaz renkli minibüse benzer bir araca bindirdikleri Berkin’in bu sırada kusmaya başladığını söylediği belirtildi.

KARAKOLDAKİ İFADEM YANLIŞ GEÇMİŞ

Kendisinin Berkin Elvan’a çarpan kapsülün önce duvara sonra Berkin’e değdiği şeklinde bir ifade vermediği halde karakolda ifadesinin böyle yazıldığını hatırlattığı belirtilen M.A.’nın ifadesinde, böyle bir ifade vermediğini, ifadesinin tutanaklara yanlış geçtiğini, gaz kapsülünün direk Berkin Elvan’ın kafasına çarptığını söylediği kaydedildi.

Canan Coşkun/Cumhuriyet
17 Mart 2014 Pazartesi

Berkin Elvan’ı vurdurtan sarışın ve yapılıymış…
2 görgü tanığı Berkin Elvan cinayeti için ifade verdi
.

Polisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesi sonucu 269 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın vurulmasına ilişkin 2 görgü tanığı ifade verdi. Savcılıkta ifade veren Berkin’in arkadaşı Ö.K, ateş emrini veren polisin sarışın ve kalıplı birisi olduğunu belirterek “O gün Berkin’in polis müdahalesi sırasında sokağın başından geri döndüğünü gördüm. Elini kaldırarak ‘Ekmek almaya gidiyorum. Atmayın yeter artık’ diye bağırdı. Cadde üzerinde polisler tekrar ateş açınca Berkin ürkerek ara sokağa girmek istediği sırada başından vuruldu” dedi.

”Berkin’in tanığı” konuştu – VİDEO

Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin dün 2 görgü tanığı soruşturmayı yürüten savcı Faruk Bildirici’ye ifade verdi. Görgü tanıklarından Ö.K, gaz kapsülünün Berkin’in başına isabet etmesinin ardından bağırmaya başladığını belirterek “Kafasına biber gazı saplanmıştı. Eliyle vurup çıkardı.

Bu esnada polislerin olduğu yerde kafasında gaz maskesi takılı bulunan sarışın, kalıplı bir şahıs, parmağıyla vatandaşları göstererek ve küfrederek polislere ‘Ateş edin’ diye bağırıyordu” dedi. Berkin’in vurulduğu anda bilincinin yerinde olduğunu anlatan Ö.K, “Biz kendisine sorular sormaya başladık. Kafasına ne geldiğini sorduk. ‘Bilmiyorum’dedi. Birden bayılmaya başladı, gözleri kapandı. Berkin’i kucağımıza aldığımızda kusmaya başladı. Tuvaleti geldi, her şeyi boşaltmaya başladı” diye konuştu.

‘Polisle arasında 20 metre vardı’

Berkin Elvan’ın vurulması emrini veren kişinin sarışın olduğunu kaydeden Ö.K, “Çevrede başka gaz tüfeği kullanan polisler de vardı. Ancak sarı saçlı polisin yanında bulunan kişinin gaz kapsülüyle Berkin’i yaralandığını gördüm. Aralarında 20 metre mesafe vardı. Polisler KİM marketin önündeydi. Berkin’e ateş eden polis memuru da KİM marketin önündeydi. Ateş eden polis memurunun kafasında kask yoktu. Yüzünde gaz maskesi vardı” dedi.

‘Anne diye bağırdı’

Bir başka görgü tanığı Sunay Yıldız da Berkin ile olay günü sabah 06.30 sıralarında karşılaştıklarını, kendisine ekmek almaya gittiğini söylediğini belirtti. Berkin’le beraber yaklaşık 100-150 metre yokuş yukarı yürüdüklerini anlatan Yıldız, “Evlerinden itibaren olayın meydana geldiği yere 5 dakika yürüdük. Mahmut Şevket Caddesi üzerinden çevik kuvvet polisleri bizim bulunduğumuz sokak da dahil olmak üzere birçok yere gaz kapsülü atıyordu” dedi. Berkin’in atılan gazlara doğru dönüp baktığı sırada kafasından vurulduğunu kaydeden Yıldız, özetle şunları söyledi:

“Yanımızda 3-4 kişi daha vardı. Kafasını eğerek ve bir adım öne çıkarak polislere doğru baktı. Bu esnada bir gaz kapsülü kafasının sağ arka kısmına çarptı ve oraya yapıştı. Berkin eliyle vurarak gaz kapsülünü düşürdü. Vurulması üzerine ‘Anne’ diye bağırdı. Geldiğimiz yöne eve doğru koştu. Ben de peşinde koştum. Kendisini yakaladım. Başından hafif kan geldiğini gördüm. Kendisini minibüsle Okmeydanı SSK Hastanesi’ne getirdik. Hastaneye saat kaçta getirdiğimizi hatırlamıyorum.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/51941/Gorgu_tanigi__Polis_direkt_kafasina_ates_etti.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/51593/Berkin_Elvan_i_vurdurtan_sarisin_ve_yapiliymis.html

This entry was posted in FAŞİZM, Gundem, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *