AKP’NİN YOL(SUZLUK) HARİTASINDAN *** ‘milletin ….na koyacağız’ diyene Hüseyin Avni paşa korusunu bedavaya vermişler !!! *** Abara dubara! Paralar havuza!

HABEREyorum

Hergün ayrı bir yolsuzluk haberi çıkıyor.Yolsuzlukların boyutları akıl almaza derecede büyük.Bu yolsuzlukların ana kahramanları çok üzücüdür ki Türkiye’yi yöneten Başbakan Erdoğan, ailesi ve şimdilik 4 bakan ve çocuklarıdır.Aslında yolsuzluklar başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde başlamıştı. Yolsuzlukları nasıl ört bas edeceklerini o zamandan öğrendiler.Yandaş savcı ve yargıçlarla yasaların ardından dolandılar. Minareye uygun yasalar çıkarttılar.Kendilerini kollayan yargıçları devlet koltuklarıyla ödüllendirdiler.

Asrın ilk büyük yolsuzluğu Deniz feneri Derneğinin suçlularını değil de savcılarını yargıladılar.
AKP bahçesinde dolanan savcı ve yargıçlarla bu büyük davayı kapattılar.

Şimdi de Dünyada görülmemiş büyüklükte iktidarda olan siyasi bir partinin Devleti nasıl soymakta olduğunu ibret,hayret ve şaşkınlıkla izliyoruz.Devletin soyulmasına ihalelerle katkı veren başbakanın rüşvet havuzuna 100 milyon dolar veren , küfürlerle “Milletin .mına” koyan, parayla adam olduğunu sanan Cengiz inşaatın sahibi Mehmet Cengiz’e Üsküdar’daki “Hüseyin Avni Paşa Korusu” BEDELSİZ olarak verilmiş …

Görmeyen , duymayan , vicdanı kapalı olanlar …
Senin benim Devletin malları işte böyle peş keş çekiliyor.
Kamu malını bedelsiz verenler , verdiklerinin karşılığını,
aslında perde ardından gizlice alıyorler …

Mehmet Cengiz Devlet’ten aldığı halelerle Devletin kanını emen sülüklerden birisidir.

“Milletin ….na koyacağız” diyerek millete küfür eden Mehmet Cengiz’in, son 10 yılda 28 ayrı kamu ihalesi kazandığı belirlendi. Söz konusu ihalelerin, teklifleri TL, dolar ve euro olarak değişiyor. 28 ihalenin teklif bedelleri ise, 23.7 milyar euro, 4.9 milyar dolar ve 6 milyar liradan oluştu. Bugünkü kurlar dikkate alındığında ise, Mehmet Cengiz’in Cengiz İnşaat olarak, doğrudan veya konsorsiyum olarak kazandığı ihalelerin bedeli 88.6 milyar liraya ulaşıyor. Cengiz İnşaat’ın, ayrıca Yap-İşlet- Devret modeli ile üstlendiği işler de bulunuyor. Bu işler de dikkate alındığında, Cengiz İnşaat’ın son 10 yıllık dönemde devletten aldığı işlerin tutarı 100 milyar liraya dayanıyor.

Naci Kaptan
18.03.2014

Aykut Küçükkaya/Cumhuriyet
17 Mart 2014 Pazartesi

Koruyu, küfredene bedavaya satmışlar

Üsküdar’daki tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu’nun sahibi ‘milletin ….na koyacağız’ diyen Cengiz İnşaat çıktı.

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında internete sızan ses kayıtlarında “Milletin ….na koyacağız” diyen ve kamuoyunun büyük tepkisini çeken Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in, Üsküdar’daki 3 bini aşkın ağaçla dolu tarihi “Hüseyin Avni Paşa Korusu”nun tamamını satın aldığı ortaya çıktı. 81 bin 511 metrekarelik ormanlık arazinin “yüzde 65’ini TMSF’den, yüzde 35’ini ise özelden aldık” diyen Cengiz İnşaat, “Koruyu ne kadara satın aldınız?” sorumuza ise yanıt vermemeyi tercih etti. 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydında ise satış bedeli kısmında ‘0’ TL yazması dikkat çekti.

Korunun 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla hiçbir ilgisinin olmadığını belirten Cengiz İnşaat, “Bir inşaat firması olarak, tapu kayıtlarında koru olarak gözüken arsada ne yapmayı planlıyorsunuz” şeklindeki sorumuza ise “İçinde tarihi köşk var. Restore edilerek kullanıma açılacaktır” yanıtını verdi. Cumhuriyet’in üst düzey bir yetkiliden edindiği bilgiye göre ise İstanbul Boğazı’na hâkim noktadaki korunun üzerindeki imar yasağı kaldırıldı.

Ancak 17 Aralık operasyonu yaşandığı ve soruşturma kapsamında Cengiz İnşaat ile sahiplerinin adı sıkça gündeme geldiği için koruyla ilgili planlar bir süreliğine askıya alındı. Cengiz İnşaat’ın gazetemize verdiği yanıt da bu durumu kanıtlıyor. Çünkü Cengiz İnşaat ilk önce korunun yüzde 65’ni satın alıyor. Zaten restore edeceği tarihi köşk de bu bölümde bulunuyor. Cengiz İnşaat bu sürede tarihi köşkü restore etmek yerine korunun diğer yüzde 35’lik bölümünü satın almayı tercih ediyor.

İşte bu süreçte Cengiz İnşaat’ın hükümetten “bölgedeki imar yasağının kalkacağı” güvencesini aldığı iddia ediliyor. Korunun bulunduğu alanda yaşayan mahalleli ise hâlâ “korunun imara açılacağı” tedirginliğini yaşıyor. Sultantepe ve Paşalimanı sakinleri“eskiden olduğu gibi korunun halka açılmasını” istiyor.

Kamuoyunda “ikinci yolsuzluk” soruşturması olarak bilinen 25 Aralık dalgası kapsamında ifadesi alınan ve 3’üncü Havalimanı’nın konsorsiyum ortaklarından Cengiz İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, tapu kayıtlarına göre Üsküdar’daki tarihi korunun tamamının sahibi gözüküyor. Korunun yüzde yüzde 65’ini TMSF’den satın alan Cengiz İnşaat, geri kalan kısmını da “özelden” satın aldı. Tapu kayıtlarında koru tam 81 bin 511.94 metrekarelik yüzölçümüne sahip. Konuyla ilgili Cumhuriyet’in sorularına Cengiz Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Asistanı Sevil Yılmaz yanıt verdi. Sorularımız ve yanıtları şöyle:

– Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. geçen yıl Üsküdar’daki 81.511.94 metrekarelik bir araziyi satın almıştır. Tapu kayıtlarında koru olarak gözüken bu alanda bir inşaat firması olarak ne yapmayı planlıyorsunuz?

– Yer Hüseyin Avni Paşa Korusu’dur. İçinde bir adet tarihi köşk mevcut. Restore edilerek kullanıma açılacaktır.

– Arsayı kimden, kaç liraya satın aldınız?

– Yüzde 65 hissesini TMSF’den, yüzde 35 hissesi özelden alınmıştır.

– 17 Aralık operasyonunun ardından yayımlanan tapelerde işadamları arasında geçen alışveriş diyaloglarıyla bu arsa alımının herhangi bir ilgisi var mıdır?

– Bu arsanın 17 Aralık operasyonuyla hiçbir ilgisi yok…

Hüseyin Avni Paşa kimdir?

İngilizlerden para aldığı ileri sürülmüştü

Serasker olarak sarayda görev alan Hüseyin Avni Paşa, nişanları ve rütbelerini alarak memleketi olan Isparta’ya sürgün edildiği için Sultan Abdülaziz’e büyük kin duyuyordu. Bir ay sonra kendisini affeden Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesi ve Sultan Beşinci Murat’ın tahta çıkarılmasında etkili olan Hüseyin Avni Paşa’nın İngilizlerden para aldığı da ileri sürülmüştü.

3 BİN AĞAÇ VAR

Hüseyin Avni Paşa Korusu, Üsküdar Paşalimanı Caddesi’nde bulunuyor. 3 bin tescilli ağacın bulunduğu Hüseyin Avni Paşa Korusu’nda Türk edebiyatının ustalarından Halide Edip Adıvar’ın bir dönem yaşadığı köşk bulunuyor. Üsküdar’da yer alan ve bir bölümü bir dönem Halide Edip Adıvar’ın ailesine ait olan koru ve içerisindeki ahşap köşk yazarın adını taşıyan okul olarak hizmet vermişti. Korunun yüzde 35 hissesi ise işadamı Zeynel Abidin Erdem’e aitti.

Koru bir dönem Korkmaz Yiğit’in üzerine geçmişti. Borcunu ödeyemeyen Yiğit’in hisseleri Üsküdar 3’üncü İcra Müdürlüğü’nden satışa çıkarılmıştı. 12 milyonla ihaleye çıkılan korunun yüzde 65’lik bölümü 5 milyon TL gibi düşük bir teklifle Medya Holding’e geçti. Koru, 27 Ekim 2000’de Etibank’a el konulmasının ardından TMSF’ye geçti. TMSF’nin elindeki yüzde 65’lik koru alanı daha sonra Cengiz İnşaat’ın oldu. 2013 yılındaki tapu kayıdında ise İşadamı Erdem’in elindeki hisseleri de Cengiz İnşaat’ın devraldığı ortaya çıkmış oldu.

Tarihi kalıntılar var

Üsküdar Belediyesi’nin internet sitesinde koru şöyle tanıtılıyor: “Üsküdar, Hacı Hesna Hatun Mahallesi, Paşalimanı Caddesi üzerindedir. Fethipaşa ve Demirağ korularının devamıdır. Demirağ Korusu’ndan bir duvar ile ayrılır. İçerisinde iki eski eser kalıntısı, su sarnıçları ve su kuyuları vardır.” *1*

Necati Doğru
9 Şubat 2014
Sözcü

Abara dubara! Paralar havuza!

Başbakan ile Bakan’ın da yardımıyla büyük devlet müteahhidi işadamlarının “Sabah’ı ve ATV’yi besleyecek para havuzu oluştururken” telefonda yaptığı seviyeli(!) konuşmaları yazarken bir gerçeği atlıyoruz. En son Hırvatistan da tam üyeliğe kabul edildi ve Avrupa Birliği (AB)’nin üye sayısı ülke 28’e çıktı.

28 AB ülkesinde:
25 bin müteahhit var.
Türkiye’de: 200 bin.

Tüm Avrupa’dan 8 kat fazla müteahhit işadamına sahip olmak normal mi? Bu kadar müteahhit, bizi gelişmiş, ahlaklı bir ülke mi yapıyor? Bu soruya eski bakan Erdoğan Bayraktar, “bu kadar çok müteahhidimiz olması normal değil, artık abara dubara müteahhit devrini bitiriyoruz” diyerek cevap vermişti.

* * * * *

Demek ki, bir tasnif yapılmış.
Müteahhitler ikiye ayrılıyor.
Abara dubaracı müteahhitler:

(Hileciler. Hortumcular. İhaleye fesat sokanlar. Havuz dolduranlar.)
Dürüst düzgün müteahhitler:

(Rüşvet vermeyen, Milletin parasını soymayan, işe hile hurda sokmayanlar.)İnsanın aklına soru geliyor:

Türkiye’nin dürüst müteahhitlerinin sesi soluğu niçin çıkmıyor? Başbakan’ın isteği ve eski Bakan Binali Yıldırım’ın zorlamasıyla “Sabah ile ATV’yi besleyecek para havuzu oluşturma ve bu sayede devletten yeni ihaleler alma” gayreti içine girdikleri için adları polisin teknik takibinde telefon tapeleri içinde geçen müteahhitler; Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir, Hayrettin Özaltın, Adnan Çebi, İbrahim Çeçen, Nuri Özaltın, Fahri Çakar, Celal Koloğlu‘nun durumları Türkiye’deki dürüst müteahhitleri niçin rahatsız etmiyor? Türkiye’de hiç dürüst müteahhit yok mu?

* * * *

Çürümenin boyutuna bak!
Yeni ihale almak için Başbakan ile bir olup “havuzlama yapanlar” içinde adı geçen Celal Koloğlu adlı müteahhit Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanlığını da yapıyor.

Türkiye’nin mühendisleri.
Türkiye’nin müteahhitleri.

Çürükleri aralarından atacak bir tepki ortaya koymadılar. Çürükleri ve destekçisi Başbakan ile Bakan’ı kınayacak tek cümle etmediler.Suskunluk sarmalına girdiler.

Abara dubara!
Paralar havuza!

* * * * *

Ayrıca bu çürümeyi kurnazca gizleme, sinsice karanlığa sokma var. Halk sanıyor ki, abara dubara müteahhitleri, devletten aldıkları ihalelerden sağladıkları kârdan Sabah ve ATV’yi besleyecek havuz oluşturuyorlar. Havuza konulan; alınan ihalelerin kârından değil. Başbakan ile Bakan ihaleyi verirken müteahhidin kârının dışında “havuza atılacak parayı” müteahhitlik bedelinin içine ayrıca ilaveten koyduruyor. Havuza konulan 630 milyon dolar, Milletin vergilerinden aktarılıyor.

Müteahhitten bir kuruş çıkmıyor. Bunun için devlet müteahhidi Mehmet Cengiz telefonda diğer devlet müteahhidi yoldaşlarına; “Milletin a…’a koyacağız…” demekte, diğerleri de gevrek gevrek gülmekteler. *2*

*1* http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/51643/Koruyu__kufredene_bedavaya_satmislar.html
*2* http://sozcu.com.tr/2014/yazarlar/necati-dogru/abara-dubara-paralar-havuza-454395/

This entry was posted in Gundem, SİYASİ PARTİLER, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *