2 paralel hükümet, 2 ordu olamaz

Ali Serdar Bolat
22 Şubat 2014

2 paralel hükümet, 2 ordu olamaz

TBMM İnsan Hakları Cezaevi Komisyonu üyeleri, Silivri Cezaevi’nde, İşçi Partisi yöneticileri ile görüştü.Milletvekili Veli Ağbaba, Perinçek’in şu mesajları verdiğini aktardı:

Sadece TSK’ya değil, Cumhuriyete ve Türkiyeye kumpas kuruldu. Kumpas ABD merkezlidir.‘Türkiye cephesi oluşturmalıyız’

ABD’nin Suriye’yi bölme planı başarısızlığa uğramıştır. Türkiye’yi bölme planı da başarısızlığa uğrayacaktır. Bunun için bir Türkiye Cephesi oluşturmalıyız. Vatanın birliğini isteyen bütün partiler; CHP, MHP ve AKP’liler bu cepheye dahil olmalıdır. (Heyette yer alan BDP’li Murat Bozlak’a dönerek ) Murat kardeş buna siz de dahilsiniz.

‘Çözüm sürecinin patronu Türkiye değil’

Suriye, İran ve Irak’la bölgesel bir ittifak kurmalıyız. Çözüm, açılım süreci ABD merkezlidir. Bu süreç, Türkiye’yi böler. İki ayrı paralel hükümet, iki paralel ordu olmaz. Özerklik bir çözüm değildir. Bu, Kürtleri ikinci sınıf yapar.

‘Yapılan 8 seçimde de içerdeyim’

Siyasi parti genel başkanı olarak bugüne kadar yapılan 8 seçimde de içerideyim. Yaşamım boyunca şiddetin yanında olmadım. Ben hapis yatmaya alışığım. Ne kadar ceza verilirse verilsin yatarım. Bu, beni etkilemez. Ancak Türkiye bu sorunla seçime gitmemeli.

Erdoğan’a Esad mesajı

(AKP’lilere dönerek) Genel Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan’a söyleyin: Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunsun. Suriye ile tekrar barış yapsın, el sıkışsın, onların toprak birliğini savunsun. (Bir AKP’li milletvekilinin ‘Esat ile mi?’ diye sorması üzerine de) Evet, Beşar Esad, Suriye’nin seçilmiş Cumhurbaşkanıdır.

‘Barzani ile değil Maliki ile dostluk kurun’

Türkiye’den Suriye’ye terörist ve silah gönderilmesin. Tekrar barış yapılsın ve gerekirse Suriye sınırındaki mayınlı araziler temizlensin. Suriye’ye terörist ve silah gönderirseniz TIR sorunları gibi sorunlar olur. Şu anda Türkiye dünyada teröristlere destek veren bir ülke gibi görünüyor. Oysa Türkiye’nin yapması gereken; İran, Suriye ve Irak ile yeniden dostluk ilişkileri kurmaktır. Irak’ta Barzani ile değil Maliki ile dostluk kurulmalıdır. İran’a yönelik ambargoyu kaldırmalıyız.

‘PKK silah bırakıp örgütü dağıtırsa genel af gündeme gelir’

PKK silah bırakıp örgütü dağıtırsa genel af gündeme gelir. PKK silah bırakıp örgütü dağıtırsa genel af gündeme gelir. (AKP’li bir milletvekili: “Genel af Abdullah Öcalan’ı kapsamalı mı?”, “Apo ne olacak?”). Kişiye özel yasa çıkmaz. Genel af olursa onun için de olur. Paralel ordu olmaz. PKK silah bırakıp, örgütü dağıtırsa eşitlik ve özgürlük temelinde bir ülke kurarız. Şimdi uygulanan ‘çözüm süreci’ PKK’ya yeni bir ordu yaratma imkânı veriyor.

Silivri’de elle yazı yazma devri

12 Mart 1971 Muhtırası ve 12 Eylül 1980 Darbesi’nde de cezaevinde idik. O dönemlerde cezaevlerinde daktilo veriliyordu. Şimdi elle yazmak zorunda bırakılıyoruz. Cezaevlerinde bilgisayar kullanımına izin verilmeli

(Ağbaba bu durumu “AKP hükümetinin yönettiği cezaevlerinde Yontma Taş devri gibi ‘elle yazı ve kitap devrine’ dönüş yapıldı” diye yorumladı.)

http://aliserdarbolat.blogspot.com.tr/2014/02/2-paralel-hukumet-2-ordu-olamaz.html

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, EMPERYALİZM, ERGENEKON - BALYOZ, HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, SİYASİ TARİH. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *