AKP’NİN YOLSUZLUK TARİHÇESİ * Şimdi de Erdoğan’ın ses kaydı çıktı!

Şimdi de Erdoğan’ın ses kaydı çıktı!

Kirli kaset savaşları tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz akşam Fethullah Gülen’e ait ses kayıtlarının yayınlanmasının ardından bugün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen ‘tape’ler yayınlandı.

Yolsuzluk ve rüşvet skandalının yankıları sürerken, kaset savaşları da devam ediyor. Fethullah Gülen’e ait dinleme kayıtlarının yayınlanmasının ardından bugün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu öne sürülen ‘tape’ler yayınlandı.

Artı 1 televizyonunda Can Dündar’ın sunduğu ‘Canlı Gaste’de yayınlanan habere göre, Erdoğan telefonun diğer ucundaki BİM marketlerinin sahibi Latif Topbaş’a Beykoz’daki orman arazisine ilişkin talimatlar veriyor. Haberde yer alan dinleme kayıtlarına göre Latif Topbaş, Erdoğan’a özel orman arazilerine ilişkin kanunu soruyor.

Başbakanlık’ta şüphelilerle enerji pazarlığı

El Kadı’nın da aralarında bulunuğu şüpheliler enerji projeleri içi Erdoğan’dan onay almış.

Canan Coşkun/Cumhuriyet
14 Ocak 2014 Salı

2. dalga rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında isimleri şüpheli listesinde bulunan işadamlarının Başbakanlık resmi konutunda enerji projeleri için Başbakan Tayyip Erdoğan’dan onay aldıkları iddia edildi. Soruşturma dosyasında yer alan telefon tapelerinde şüphelilerin onayını aldıkları enerji projelerini daha sonra usulen Enerji Bakanı Taner Yıldız’a bilgi verdikleri öne sürüldü.

DİNLEMELER FEZLEKEYE TAKILDI: İŞTE O SÖZLER…

‘Bu kadar para parfümde temizlenmez’

Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın elinden alınan, yolsuzluk iddialarıyla yürütülmek istenen ikinci soruşturma kapsamında yapılan telefon dinlemeleri ve iddialar polis fezlekesine yansıdı.


Veysel Eroğlu

Soruşturma dosyasına giren dinleme tape’lerinde, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu arasında geçen telefon görüşmeleri de yer aldı. Polis fezlekesinde,

“orman arazisinde usulsüz maden işletilmesi ve para aklandığı” iddiaları da yer alıyor. Fezlekede, Aycı ile Eroğlu arasındaki telefon konuşmasında “Beyefendi” diye geçen kişinin Başbakan Tayyip Erdoğan olduğu belirtiliyor. Polis fezlekesindeki dinleme tape’lerine göre Aycı, Eroğlu’na, “Öncelikle teşekkür edeyim bu maden meselesi için, dün beyefendi sizi aradı galiba, beni de aradılar kendileri. Bu konuyla ilgili diğer detayları sordular, sizi de aramışlar efendim. Ben özellikle size teşekkür ediyorum. İşi vaktinde tamamlamamızda büyük destek verdiniz” diyor.

Eroğlu “Hayırlısı olsun, hayırlısı olsun inşallah” deyince Aycı, “Sayenizde bu işi tamamladık. Bu yüzden dolayı gerçekten çok memnunum. Ben de beyefendiye bu konuyu aktarmıştım” karşılığını veriyor. Aynı fezlekede, işadamı Cengiz Aktürk ile Usame Kutub arasında yapılan telefon konuşmasında “kurulacak bir şirket üzerinden Türkiye’ye sokulacak paranın söz konusu edildiği”savunuluyor. Fezlekedeki telefon tapesinde, kozmetik işleri de bulunan Aktürk’ün Usame Kutub’a “Ama parfümde o kadar para ben anladım yani para temizlenmesi lazım, parfümde o kadar para temizlenmez yani şey realize edilmez” sözleri de yer alıyor.

Savcı Muammer Akkaş’ın el çektirildiği 2. dalga soruşturmada yeni iddialar gündeme geldi. Şüpheliler arasında yer alan Usame Kutub’un, Hasan Pehlivan ve Bakan Yıldız arasıda geçen telefon konuşmalarına yer verilen fezlekenin dosyaya girdiği belirtildi. Kutub ile Yıldız arasıdaki görüşmelerde Kutub, Başbakan’a projeleriyle ilgili sunum yaptıklarını, Yıldız’a da sunum yapacağını söylüyor.

BİLAL ERDOĞAN İLE İLGİLİ YENİ İDDİALAR…

Arazi satışından ihaleye fesat iddiası

Pendik’teki arazi için kendi kontrolündeki şirketleri devreye soktukları dosyada yer aldı

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun 2. dalgası olarak bilinen ve Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la Yasin El Kadı’nın da şüpheli olduğu soruşturma dosyasında yeni iddialar ortaya atıldı. İddialara göre, dosyanın şüphelilerinden Avni Çelik, Abdullah Tivnikli ve Mustafa Latif Topbaş, Halk Bankası’nın alacağı nedeniyle ipotekli olan Pendik ilçe sınırları içerisindeki bir araziyi Kadıköy 3. İcra İflas Müdürlüğü’nce satışı sonrasında kendi kontrolündeki şirketleri devreye sokarak ihaleye fesat karıştırdı. Halk Bankası’nın bu şekilde zarara uğratılarak ihaleye fesat karıştırma suçunun işlendiği öne sürüldü.

Halk Bankası yöneticisi S.A’nın yardımıyla bilirkişilerin 198 milyon TL değer biçtiği Pendik’teki arazinin 120 milyon TL bedelle pazarlık usulü ile satışa çıkartıldığı belirtildi. 30 Kasım 2012 günü yapılan ihaleye 2. yolsuzluk operasyonunun şüphelileri arasında yer alan işadamlarının kendi kontrollerindeki Akabe İnşaat ve Güven Enerji unvanlı firmalar ile girdiği öne sürüldü. Firmaların birinin diğerinin teklif ettiği rakamdan biraz fazla teklif vererek ihalenin düşük rakamla kendilerinde kalmasını sağladıkları iddialar arasında yer aldı. Ortaya atılan iddialar telefon tapelerine de yansıdı.

Halk Bankası’ndan destek

Telefon tapelerinde Abdullah Tivnikli’nin Halk Bankası yöneticisi S.A’dan kendilerine ihalenin peşin satışla pazarlık usulü şeklinde olmasıyla ilgili destek olmasını istediği dikkat çekti. Tivnikli’nin dosyanın şüphelilerinden Sinpaş Yapı Şirketi yöneticisi Avni Çelik ile yaptığı telefon görüşmesinde de Tivnikli’nin Çelik’e belirlenen şirketlerin isimlerini söylediği belirlendi. Tivnikli ile Mustafa Latif Topbaş arasında yapılan telefon konuşmalarında da girilecek ihale ile ilgili hangi şirketin daha az teklifte bulunup hangisinin fazla teklifte bulunacağı detayları yer aldı.

Soruşturma dosyasına giren fezlekede şu ifadelere yer verildi: “Örgüt üyelerinin enerji konusu ile ilgili Başbakan’dan onay aldıkları, Bakan Yıldız’a bir şey sormadıkları sadece bilgisi olsun diye sunum yapacakları anlaşılmıştır.”

Konuya ilişkin H.D. isimli kişi ile Kutub arasıdaki telefon görüşmesinde, ‘amca’ diye tanımlanan Yasin el Kadı, Kutub, Abdulkerim Çay ve Muaz Kadıoğlu’nun konutta enerji ihalesiyle ilgili sunuma katılacakları, toplantıya Bilal Erdoğan’ın da katılabileceği belirtiliyor. Görüşmede, Yasin el Kadı’nın Başbakan’la görüşmesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da olması istemesi dikkat çekti.

Konuyla ilgili yine Kutub ile H.P’nin görüşmelerine ilişkin bilgi notunda şu ifadelere yer verildi: “9 Ekim 2013’te Başbakanlık rsmi konutundaki toplantılarda Başbakan’ın Yasin el Kadı’ya ‘Çok ciddi acele etmeniz gerekiyor’ dediği, H.P’nin müsteşar ile yaptıkları toplantıda konu ile ilgili hazırlanan tablolardan Merkez Bankası rakamlarının kaldırılarak kendi istdikleri rakamları kabul ettirdiklerini anlaşılmıştır.”
Gülen’in de kasedi çıktı

AKP ile Cemaat arasındaki kaset savaşları tam hızla sürerken, son olarak Fethullah Gülen’in de dinlendiği bir ses kaydı internete düştü

Fetullah Gülen’in beş ayrı yasadışı dinlenme kaydı video sitelerine yüklendi. Kasetlerde, cemaat üyelerinin yapılacak konular hakkında Fethullah Gülen’e bilgi vermesi ve talimat almasıyer alıyor.

Bu ses kaydının internette yayınlanmasının ardından AKP’ye yakınlığı ile bilinen gazetelerin internet siteleri konuşmayı “son dakika” olarak geçti.

Gülen’in ses kaydının alınması sosyal medyada AKP’nin, güç gösterisi olarak yorumlandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/29975/Simdi_de_Erdogan_in_ses_kaydi_cikti_.html

This entry was posted in Fetullah Gülen, SİYASİ TARİH, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *