Ve operasyon Erdoğan ve Ciner’e uzandı * 17 Aralık operasyonu 2. dalga-Mehmet Fatih Saraç kimdir?

25.12.2013
Odatvcom

Ve operasyon Erdoğan ve Ciner’e uzandı

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın ikinci dalga operasyonu çok kritik isimlere uzandı.Bugün Savcılık ile Emniyet arasında krize neden olan 30 kişilik listede bulunan bulunduğu iddia edilen isimlerden biri de Mehmet Fatih Saraç.

Peki kim bu Saraç?

Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen ve Habertürk gazetesinin yönetimine girmesiyle gündeme gelen Mehmet Fatih Saraç sadece gazetenin yönetimine değil, Ciner Medya Grubu’nu kontrol eden Ciner Yayın Holding’in de başında.

Birleşik Devletler’in El Kaide terör örgütüyle bağlantısı olduğu iddiasıyla malvarlığını doldurduğu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise “Kefilim” dediği Arap işadamı Yasin El Kadı’nın eski ortağı olan Mehmet Fatih Saraç, Park Holding ve Habertürk’ün sahibi Turgay Ciner ile birlikte Kasımpaşaspor Faaliyetleri A.Ş. yönetim kurulunda görev yapıyor.

Başbakan’ın eski danışmanı Cüneyt Zapsu ile BİM’de de eski ortak olan ve halen mağazacalık yapan Saraç ile Ciner’in ilginç iş ortaklığı, UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş. ile başladı.

Bu şirket, 10 Nisan 2012’de kuruldu.

Şirketin ortakları: Park Holding, Mes Yatırım Danışmanlığı Limited Şirketi, Nedim Şener, Orhan Yüksel, Doğan Pençe.

Sermayesi 3 milyon lira olan şirketin % 89’u Park Holding’in; yani Ciner’in. % 10’u da Mes Yatırım’ın. Mehmet Fatih Saraç, Mes Yatırım’ı temsilen yönetim kurulu başkanlığına seçildi.

UCZ Mağazacılık, 8 ay önce kurulmuş olmasına karşın İstanbul’da tam 199 şube açarken, Mes Yatırım, 2008’de kurulmuş 5 bin lira sermayeli bir şirket. Şirketin sermayesi 2010 yılında 500 bin liraya çıkartırıldı.

Saraç’ın Ciner’le medya alanındaki işbirliği ise Ciner’e C Görsel Yayınlar A.Ş.’nin 21.12.2012’de yapılan genel kurul toplantısında yönetim kuruluna girmesiyle başladı. Saraç, yönetime girmekle kalmadı, başkan yardımcılığına getirildi.

Şirketin 90 milyon liralık sermayesinin 89 milyon 980 bin liralık bölümü Ciner Medya Yatırımları A.Ş.’ye ait. Saraç’ın şirketten hisse alıp almadığına ilişkin bilgi yok. Bir başka deyişle Saraç’ın şirketin yönetimine profesyonel yönetici olarak mı, yoksa ortak olarak mı girdiği konusunda henüz bilgi bulunmuyor.

Ancak bu derece zengin birisi neden Ciner’in maaşlı elemanı olur anlamak da pek mümkün değil. Bu nedenle Saraç için Ciner’in perde arkasındaki ortağı yorumu yapılıyor.

Turgay Ciner’e ait Habertürk Gazetesi, Habertürk TV, reklam ve yayın hizmetleri şirketlerini bünyesinde toplayan Ciner Yayın Holding en son 24 Eylül 2012’de sermaye artırımı yaparak, sermayesini 210 milyon liraya yükseltti. Şirketin sermayesinin 209 milyon 999 bin 900 lirası Turgay Ciner’e ait. Kalan 100 liralık hisse ise Ciner’in şirketlerinin profesyonel yöneticileri olan Mehmet Kenan Tekdağ, Gürsel Usta, Fercan Aykutlu, Eyüp Erzan Tanyel, Naci Övünç ve Fatih Altaylı’ya ait.

SARAÇ HÜKÜMET KOMSERİ Mİ

Saraç’ın holding hisselerini satın alıp almadığı ya da ne kadar hissesini satın aldığı henüz bilinmiyor. Ancak Saraç, holdingin 26 Aralık 2012 tarihinde yaptığı olağanüstü genel kurul toplantısında yönetime girdi ve yönetim kurulu başkan vekilliğine getirildi. Saraç, İstanbul Ticaret Odası sicil kayıtlarında ise Mehmet Kenan Tekdağ ile birlikte Ciner Yayın Holdingin Müşterek Yönetim Kurulu Başkanı görünüyor.

Habertürk Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.’nin 28.6.2012’de sermayesi 250 milyon liradan 400 milyon liraya yükseltildi. Şirketteki Ciner Yayın Holding’in payı 249 milyon 998 bin 980 liradan 399 milyon 998.980 liraya yükseldi. Kalan bin 20 liralık hisse Ciner’in profesyonel yöneticilerine ait.

Saraç, İTO kayıtlarına göre; Habertürk Gazetecilik ile Ciner Medya TV Hizmetleri A.Ş.’nin de yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Ancak Ticaret Sicil gazetesinde buna ilişkin herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Saraç’ın, perakende piyasasına girmeye çalışan Ciner’in UCZ Mağazacılık şirketine sadece 300 bin lira sermaye ile ortak olmasına karşın, Ciner Yayın Holding’in başına getirilmesi ve grubun bütün yayın şirketlerinde yönetime girmesi işin arkasında hükümetin olduğu, Habertürk’ü kendi medya grubuna kattığı iddiasını güçlendiriyor.

ATİLLA KART’TAN İLGİNÇ SORULAR

CHP milletvekili Kart, AKP iktidarı döneminde Kamu yönetiminde illegal ve denetlenemez ilişkiler ağı olduğuna dikkat çekerek, özelleştirme, ihaleye fesat karıştırma, Kamu İhale Kurumu ve TMSF gibi kurumlar aracılığıyla haksız kazanç, yolsuzluk, bağımlı ve sansürcü medyanın oluşturulduğuna vurgu yapmıştı.

CHP’li Kart, yakın zaman önce TMSF tarafından el konulan Akşam gazetesindeki değişimi ve Gezi Parkı eylemleri sırasında Habertürk’ün iktidardan yana tavrını da bu ilişkiler ağıyla açıklamıştı.

KARANLIK SAYFALAR ARALANIYOR

CHP’li vekil, 7 Temmuz 2006 tarihinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’na Yasin El Kadı, Mehmet Fatih Saraç, H.Cüneyd Zapsu’nun da aralarından bulunduğu 8 kişi hakkında; Kara Para aklanması, sahtecilik yapmak ve terörle mücadele kanununa muhalefet etmekten suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

CHP yaptığı suç duyurusuna dayanak olarak Mali Suçları Araştırma Kurulu, Müfettiş Raporu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları, Dışişleri Bakanlığı İstihbarat Ve Araştırma Genel Müdürlüğü’nün resmi yazıları, Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın resmi kayıtlarını gösterdi.

Peki bu raporlar da neler yer alıyor?

CHP’li Kart, o kayıtlara ilişkin açıklamasına şöyle devam etti: “Yasin El Kadı, Türkiye’de görünürde 8-9 şirketin ortağıdır. M.Fatih Saraç da bu şirketlerin büyük bölümünde ortaktır. İslami çevrelerde etkili bir isim olan Emin Hoca’nın oğlu olan Mehmet Fatih Saraç’ın , Tayyip Erdoğan’ın Mali Danışmanı olduğu ifade edilmektedir. Emin Saraç’ın ise, Fazilet Partisinin parçalanması sürecinde Tayyip Erdoğan’la Necmettin Erbakan’ı evinde görüştüren kişi olduğu ve camiada etkin olduğu bilinmektedir.

VERGİ DAİRESİNDE KAYDI YOK

Yasin El Kadı’nın, birkaç trilyona ulaşan hesaplarına rağmen Vergi Dairesinde kaydı bulunmamaktadır. Yani, adı geçen kişinin kendi adına kurduğu ya da işlettiği bir ticarethanesi mevcut değildir. Oysa, bu hesaplara herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan şahıslar tarafından paralar yatırılmakta, yine herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan şahıslara bu hesaptan ödemeler yapılmaktadır.”

Yani ortada Yasin El Kadı’ya ait olduğu belirtilen hesaplarda trilyonlar var, aynı kişinin Türkiye’de şirketleri var ve bu hesaplara paralar yatırılıyor, ödemeler yapılıyor ancak Yasin El Kadı’nın Vergi dairesinden kaydı bulunmuyor.

Atilla Kart açıklamasının devamında, Başbakan’ın mali danışmanlığını da yapan ve Yasin El Kadı’nın şirketlerine ortak olan Mehmet Fatih Saraç’la ilgili olarak ise, bulundukları suç duyurusundaki ilgili rapordan bilgi aktardı.

HESAPSIZ ÖDEMELER

Kart’ın sözüne ettiği raporun 39. sayfasındaki ilgili bölüm şöyle:

“Şüpheliler arasında bulunan M.Fatih Saraç’ın hesaplarında 1997-2001 döneminde 621.993.232.277.00 TL’lik bir meblağ işlem görmüştür. M.Fatih Saraç’ın herhangi bir ferdi işletmesi ya da Vergi Dairesine kaydı bulunmamaktadır. Adı geçen kişinin kendi adına kurduğu veya işlettiği bir ticarethanesi mevcut değildir. Bu hesaplara herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan Şahıslarca para yatırılmakta, yine herhangi bir ticari ilişki içerisinde bulunulmayan şahıslara bu hesaptan ödemeler yapılmaktadır.”

Atilla Kart, raporlardaki bu gerçeklere dayanarak Avrupa Birliği, BM Güvenlik Konseyi ve T.C. Bakanlar Kurulu kararlarıyla; bütün para, mal, hak ve alacakları dondurulan Yasin El Kadı ve ortağı Mehmet Fatih Saraç’ı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasının zorunlu olduğuna dikkat çekti.

CİNER GRUBUYLA İLİŞKİLER

Benzer ilişkilerin Ciner gurubuyla da yaşandığını belirten Atilla Kart, Mehmet Fatih Saraç’ın Ciner’in şirketlerine ortak olduğunu ve Aralık 2012 yılında Habertürk Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine geldiğini belirtti.CHP’li Kart, Saraç’ın doğrudan Başbakan Erdoğan’ın isteğiyle bu göreve getirildiğini ifade etti.

Atilla Kart, Habertürk TV’nin Gezi Parkı eylemleri sırasında iktidardan yana yayın politikasını değiştirmesini de bu ilişkiler ağıyla açıkladı.

Yasin El Kadı’nın MİT Müsteşarı’yla olan diyaloğuna da açıklık getirilmesi gerektiğini söyleyen Kart, 15 Şubat 2013 tarihinden Bakırköy’de meydana gelen kazanın, içinde birçok soruyu barındırdığını söyledi. Bu kazada arabanın içinde, Erdoğan’ın finansörü olduğu iddia edilen Yasin El Kadı, iş ortağı Usame Kutub ve Başbakan’ın koruması İbrahim Yıldız’ın yaralandığı yazılmıştı.

HABERTÜRK’ÜN GİZLİ PATRONU

Atilla Kart açıklamalarını şu sözlerle bitirdi:

Hiç kimse hakkında hüküm kurmuyoruz. Başbakan ile özel yakınlığı olduğu bilinen M.Fatih Saraç’ın nüfuz ilişkileri yoluyla, bir Medya Grubunun nasıl gizli patronu haline geldiğini yasama denetimi sorumluluğu ve anlayışıyla irdeliyoruz.

Yargıda, Kolluk’ta, Medyada, sivil toplumda, meslek kurumlarında Hükümet eliyle yaratılan “Hükümet Komiserliği” mekanizmasının yarattığı talanın ve kirli ilişkilerin sonuçlarını, haksız kazanç yapılanmalarını sorguluyoruz.

Bu yapı sebebiyledir ki; insanların , temel hak ve özgürlüklerinin tehdit altında olduğunu; Hükümet eliyle doğrudan ya da dolaylı olarak bilgi kirliliği yaratıldığını; Türkiye’nin , gerçek sorunlarının konuşulamadığını; toplumun, Başbakan eliyle inançlar üzerinden ve nefret söylemiyle ayrıştırıldığını kaygıyla görüyor ve gözlemliyoruz.

Bu fotoğraf, “temiz” değildir.

Bu fotoğrafı yaratanlar “temiz ilişkilerin” içinde değildirler.

Bu ilişkileri yaratanlar; haklarındaki ciddi ve somut iddiaları ortadan kaldırmak istiyorlarsa; kamuoyunun ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin denetim organlarının, bu ilişkileri denetlemesini engellememelidirler. “Flu ilişkiler ve fotoğrafların” yoğun olduğu sistemlerin adı Demokrasi değildir. Bu ilişkileri ve fotoğrafları bundan böyle de sorgulamaya devam edeceğiz.

Kimdir Yasin Al Kadı?

Kimdir Mehmet Fatih Saraç?

Bu kişilerin yolları nerede kesişiyor? Hangi kritik aşamalarda kesişiyor? Bu kritik aşamalarda, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyla neden ve nasıl biraraya geliyorlar? *1*

Odatv.com

17 Aralık operasyonu
2. dalga-Mehmet Fatih Saraç kimdir
?

27.12.2013

17 Aralık operasyonu tüm hızı ile devam ederken dün ajanslara bomba gibi bir haber düştü. O haber 17 Aralık soruşturmasında 2. dalga geleceği idi. 2.dalgada adı geçen isimlerin iddialara göre işadamlarına yönelik olduğu belirtildi. O iş adamlarının arasında hükümete yakınlığı ile bilinen isimlerde vardı.

2.dalga soruşturmasını yürütecek olan Savcı Muammer Akkaş bu haberler üzerine dosyadan el çektirildi. Savcı Muammer Akkkaş yazılı bir basın açıklaması yaparak gelen baskılar üzerine soruşturma görevini bıraktığını söyledi. Bu iddialara ise çok geçmeden Başsavcı Turan Çolakkkadı tarafından cevap geldi. Çolakkkadı kameraların karşısına geçerek iddiaları sert bir dillle yalandı.

Bu soruşturma dosyasında dikkat çeken isimlerden birisi de BİM AŞ ortakların Mehmet Fatih Saraç. Mehmet Fatih Saraç aynı zamanda Kasımpaşaspor yönetim kurulu üyeliği görevini de yürütüyor. Mehmet Fatih Saraç Yasin El Kadı’nın eski ortağı aynı zamanda

Mehmet Fatih Saraç kimdir?

Mehmet Fatih Saraç, 1960 İstanbul doğumlu. Mehmet Fatih Saraç Mekke Üniversitesi mezunudur. Bim A.Ş.,Yeni Mağazacılık A.Ş. (A101), Ak Gıda A.Ş. kurucu ortağıdır ve eski Yönetim Kurulu Üyesidir.

Mehmet Fatih Saraç, halihazırda UCZ Mağazacılık A.Ş./ Dogal Gıda Ürünleri A.Ş. ve Mes Yatırım Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Arap işadamı Yasin El Kadı’nın eski ortağı olan Mehmet Fatih Saraç, Park Holding ve Habertürk’ün sahibi Turgay Ciner ile birlikte Kasımpaşaspor Faaliyetleri A.Ş. yönetim kurulunda görev yapıyor.

Bir dönem Habertürk gazetesinin yönetimine girmesiyle gündeme gelen Mehmet Fatih Saraç sadece gazetenin yönetimine değil, Ciner Medya Grubu’nu kontrol eden Ciner Yayın Holding’in de başında bulunuyor. *2*

*1* http://www.odatv.com/n.php?n=ve-operasyon-erdogan-ve-cinere-uzandi-2512131200
*2* http://www.haberevet.com/haber/20131227/719314/17-aralik-operasyonu-2-dalga-mehmet-fatih-sarac-kimdir.html

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *