Suriye yenilgisinin sonuçları ve Petersburg

23.11.2013
Bülent ESİNOĞLU
bulentesinoglu@gmail.com

Suriye yenilgisinin sonuçları ve Petersburg

Osmanlı İmparatorluğu yıkılırken Osmanlının her toprak kaybının nasıl bölüşüleceği konusunda Avrupa’da konferanslar toplanır kararlar alınırdı.Berlin Konferansı Paris Konferansı Londra Konferansı gibi konferanslar Osmanlı zayıflayıp çaresiz hallere düşünce bir İngilizlerin bir Fransızların himayesine mazhar olmak için Osmanlı gayret sarf ederdi.

Erdoğan ve Davutoğlu ABD’nin gücüne ve kuvvetine öyle inanıyorlardı ki Suriye ile ilgili siyasetlerde tamamen ABD ve Batı talimatları ile hareket ettiler.Kendi iç dengelerini ve dış siyasetlerini hesaba katmayan kararların esiri oldular.

Sandılar kiTürkiye’de iktidarları belirleyen Irak’ı harap edenLibya’yı yok eden ABD Suriye’yi de yerle bir ederdi.Nasılsa Çin çok uzaktaydı. Bir şey yapamazdı.Rusya da Irak’ta Libya da Afganistan da bir şey yapmamıştı. Seyretmişti. Suriye’de de bir iki laf eder geri çekilirdi.

Aynı hatayı Osmanlı Makedonya ve Bulgaristan meselesinde yapmıştı. Ruslar 1877 de İstanbul Yeşilköy’e kadar gelmişlerdi.Savaşın başında ve hatta devamında tarafsız kalan İngiltere Osmanlının ortadan kalkacağını anlayınca kendi menfaatleri için devreye girmişlerdi.

Suriye’de AKP’nin muhaliflere verdiği destek örtülü savaşta Ruslara karşı savaş anlamındaydı.Suriye’de Rusların ağır basması sonucu Batının geri çekilmesi Türkiye’yi ortada bıraktı.

Erdoğan’ın bu Rusya ziyareti yenilginin hafifletilmesi ziyaretidir.
Katil dedikleri Esad ile Cenevre II de bir masaya oturmak tavizinin belgelendiği bir antlaşmadır Petersburg ziyareti…

Her halde Cenevre Konferansının hazırlık çalışmaları olarak tarihte yer alacaktır. AKP’nin Suriye yenilgisi sonuçtaTürkiye’nin yenilgisi olarak tarihteki yerini alacaktır. Amerika ve Avrupa’nın Türkiye’ye attığı kazıklar arttıkçaTürk halkında Avrasya düşüncesi filizlenmekte ve güç bulmaktadır.

Avrasya fikrinin ve ilişkilerinin güçlendirilmesi Batıcı siyasal iktidarlar ya da muhalefetlerce yürütülecek iş değildir.Amerikancı olarak Avrasyacı olunamaz.

Erdoğan’ın Putin’den Avrasya isteği sadece alay konusu olabilir.Çünkü Avrasya siyaseti gütmeyenler Amerikan Avrasya’sının peşinde koşanlar Şangay İşbirliği Örgütüne giremezler.

Çünkü Şangay İşbirliği ABD’ye karşı kurulmuş bir birlikteliktir. NATO OECD GB ve ABD ile olan ikili antlaşmalarınızla sizi oraya almazlar.Gerçek bir Avrasya’da Amerika’nın bir ajanı olarak yer alacağınızı Putin sizden daha iyi biliyor.

Ancak her geçen gün Türkiye’nin yerinin bölge ülkeleri ile birlikten geçtiğini de hayat dayatmaktadır.Şunu söylemeye çalışıyorum Erdoğan’ın bir evvelki Moskova ziyaretinde “şaka olarak” söylediği Şangay İşbirliğine girme isteği bu kez ciddi olarak ifade edilmiştir.Şangay İşbirliği Örgütüne alın ifadesinin bir anlam ifade edeceğini sanmıyorum.

Ancak Suriye yenilgisinin etkilerinin de nereye varacağını şimdiden tahmin edilemeyeceğini de söylemek isterim.

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *