BAŞBAKANIN DİYARBAKIR SÖYLEVİ

Prof. Coşkun Özdemir
coskunzo@superonline.com
18.11.2013
Cumhuriyet

BAŞBAKANIN DİYARBAKIR SÖYLEVİ

Diyarbakırda önemli bir buluşma gerçekleşiyor.Kuzey Iraktaki Kürtlerin lideri Barzani başbakanın davetlisi olarak Diyarbakıra geliyor.37 yıl sonra Türkiyeye gelen Şivan Perver ve Tatlısesten sonra Erdoğan kürsüye geliyor.Birlik diyor,kardeşlik diyor,”herkesi kucaklayacağız , bizi ayıramazlar, kürdü Türkü ayıramazlar.Kendilerinden başkasına hayat hakkı tanımayanlar ,ayrıştıranlar, çözümsüzlükten, kavgadan yarar uman, çatışmayı kışkırtanlar bize tuzak kuranlar var.Biz her türlü tehdide karşı durduk, bizi küçümsediler, engellediler partimizi kapatmak istediler” diyor”.Biz kendi başımıza, tek başımıza bunlara karşı durduk.Şimdi Şivan Perverle beraberiz.İbrahim Tatlısesle beraberiz .Ah keşke Ahmet Kaya da bizimle birlikte olsaydı.Yazık onu gurbet ellerde kaybettik”

Bu duygusal sözleri sarfederken Emine hanım mantosu ve türbanı içinde göz yaşı döküyordu başkaları da vardı göz yaşı akıtan..Çok duygulanmışlardı .Başbakan yeni Türkiye inşa ediyoruz diye yüksek sesle haykırıyordu adeta Bunun nasıl bir inşa olduğunu yıllardır izliyoruz.

Acaba bu hamasi, duyguları gıcıklayan sözlerle göz yaşı dökenler bir an sahte delillerle yıllardır hapishanelerde yatan yurtseverleri,
gazetecileri, generalleri,öğrencileri ve onların acılar içindeki yakınlarını, evlatlarını düşündüler mi ? Ayrılıklara yer vermeyeceğiz herkesi kucaklayacağız derken yurdumuzdaki en büyük ayrılığı ,cepheleşmeyi ,bölünmeyi başbakanın başında bulunduğu politikaların yarattığını anımsadılar mı ?

Kışkırtma ve tuzakların en çok iktidar tarafından gerçekleştirildiğini ,tehditlerin, şiddetin onun başında bulunduğu yönetimden geldiğini düşündüler mi ? Suriyedeki vahşete nasıl destek verdiğimizi,dindar ve kindar gençleri hatırladılar mı ?

Böyle umut yaratması gereken bir günde başbakanın konuşması yine açık demagoji niteliklerini taşıyordu İçtenlikten uzak çok uzaktı. Bir liderden beklenecek düzeyde bir konuşma olmaktan çok uzaktı. Ben aslında Erdoğandan başka türlü bir davranış beklenemeyeceği kanısında olanlardanım.11 yıldan beri gerçek niyetlerinin ve hedefinin ne olduğunu çok tutarlı bir şekilde ifade etmiştir başbakan.Yurdumuzda ağır toplumsal tahribata yol açmış olan bir parti lideridir Erdoğan.

Sözlerinin sonuna doğru hapishanelerin boşalmasından söz etmesi kuşkusuz uzun uzun konuşulacak ve tartışılacaktır.Bu umut gerçekleşse bile AKP nin yarattığı tahribat kolay kolay telafi edilemeyecektir.

Yazıyı sevgili Ataol arkadaşımın yüzde yüz katıldığım şu cümlesi ile bitiriyorum “Yüreklerimiz şu anda ceza evlerindeki dostlarımız , meslekdaşlarımız ve zulmedilen aydınlarımız ve ölüme terk edilmiş çoğunluğu genç insanlarımızla çarpmıyorsa insanlığımızdan kuşku duymalıyız”.

Ben çeşitli toplantılarda yurt içi yurt dışı acı çeken insanlar için bolca göz yaşı döken insanların bu tür bir yürek çarpıntısını algılayabilecek düzeye ulaşmalarını bekliyorum .

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, ORTADOĞU ÜLKELERİ, PKK TERÖRÜ, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *