AVRUPA BASINI * Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İki yüzlü ziyaretİ ‘ * Finli gazeteciden Erdoğan’a yanıt: Bana komik geliyor

Erdoğan’a İsveç’ten sert eleştiri

Finlandiya ziyaretinin ardından İsveç’in başkenti Stockholm’e geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, İsveç medyasından iki gazeteden eleştiriler yöneltildi.

DHA 08 Kasım 2013 Cuma

İsveç’in en yüksek tirajlı iki gazetesi Aftonbladet Expressen ve Dagens Nyheter gazeteleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini ‘İki yüzlü ziyaret’ manşeti ile verdi. Aftonbladet Expressen gazetesi Erdoğan’ın bir gülümseyen bir de sinirli resmini yan yana yayınladı. Dagens Nyheder gazetesinin baş yazarı Gunnar Jonsson, Erdoğan’ın Stockholm’de Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin sağlam destekçileri ile buluştuğunu ancak bunun zor olduğunu Reinfeld’in de bildiğini ve söylediğini yazdı.

Jonsson, şöyle devam etti: “Erdoğan ve orta İslamcı AKP hükümeti önemli reformlar gerçekleştirdi. Kürtlere daha geniş haklar tanıdı. Ancak yazın gerçekleştirilen büyük protesto gösterilerine aşırı polis şiddeti damgasını vurdu. Hükümeti eleştiren medya ya ödüllendirilmekten engellendi ya da cezalandırıldı. Türkiye’nin Çin’den satın almak istediği füzeler NATO’da sorun yarattı. Sadece ittifakın silahlarını kullanma konusu değil, Türkiye’nin doğuya kayması da sorun oldu.

Türkiye’nin aile kökleri olan ülkelerle bağları koptu. Suriye’deki kanlı savaş tüm bölgeyi etkiliyor. İsrail, Mısır, İran ve Irak’da ayrı orunlar var. Türkiye’nin batı batıyla bağının önemi kalmadı. Ülke sorunlu Ortadoğu ile batı arasında köprü rolü oynadığını sanıyor ve saygı bekliyor. AB reformların gerçekleşmesinde motor rolü oynadı ama artık oynamıyor. AB ve Türkiye’nin çözmesi gereken çok sorun var.”

Afton Posten gaztesi de ana sayfada Wolfgang Hansson’un imzası ile verdiği uzun yazanın manşetini ‘Erdoğan İki Yüzlü Olan Bir Adam’ olarak kullandı. Yazının ara başlığında ise “Türk Başbakanı Stockholm’de Dr. Jekyll olarak mı Bay Hyde olarak mı bulunacak. Aydınlanmış, Türkiye’yi modernize etmek isteyen bir demokrat mı yoksa tereddüt etmeden muhalefeti bastıran, gazetecileri hapse atan despot mu? İki yüzlü Erdoğan, Stockholm’de hangi yüzünü gösterecek?” cümlelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın iktidara geldikten sonra AB’ye girebilme ümide ile bazı reformlar gerçekleştirdiğine dikkat çeken yazar, “Temizliğe askerden başlayan Erdoğan’ın gerçek diktatör yüzü Gezi olaylarıyla ortaya çıktı. Polise şiddet uygulama talimatı verdi, göstericileri terörist, anarşist olmakla suçladı. Mahkemeleri, muhalefeti, gazetecileri, hükümeti eleştirenleri hapse attırmak için kullandı. Cezaevlerinden işkence haberleri geliyor.

Politikayı dinden ayıran yasayı hiçe sayıp meclise türbanla girilmesine izin verdi 4 kadın milletvekili meclise dini sembol olan türbanla geldi. Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye’yi daha da İslamlaştırmakla suçlanıyor. Örneğin İslam dininde önemli rol oynayan içki satışına yasaklar geldi. Erdoğan yeni reform paketi açıkladı ama halen daha beyaz ve siyah olmaya yani iki yüzlü olmaya devam ediyor” cümlelerini kullandı. *1*

08 Kasım 2013 Cuma
Cumhuriyet

Finli gazeteciden Erdoğan’a yanıt:

Bana komik geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Birileri sizi özel olarak görevlendirmiş” şeklinde cevapladığı gazeteci Tom Kankkonen “Bir gazetecinin sorusunun ardından birileri tarafından görevlendirme aramak çok komik” sözleriyle değerlendirdi.

Bianet’e konuşan Finlandiya Gazeteciler Sendikası (UJF) Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Juha Rekola de böyle bir sorunun sorulmasının Türkiye hükümetinin basın ve ifade özgürlüğüne bakışını ifşa ettiğini söyledi.

1990’LAR DA BÖYLEYDİ

Kankonen, sorduğu sorunun bir gazetecilik faaliyeti olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye’de sürmekte olan bir tartışma var. Normal bir gazeteci de elbette bu konu ile ilgili soru soracaktır. Ancak bu sorunun birileri tarafından yönlendirilerek sorulduğunu düşünmek bana komik ama bir o kadar da üzücü ve paranoyakça geliyor. “Gazeteciler Koruma Komitesi (CPJ) ve diğer uluslararası basın örgütlerinin raporlarına göre Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumu vahim. Bazı Türk gazeteci arkadaşlarım baskı altında olduklarını söylüyorlar. Bu baskı yeni değil. Ben 1990’larda Türkiye’de Güneydoğu ’da çalıştım. O zamanlar Kürt sorunu ile ilgili haber yapan Reuters muhabiri Aliza Marcus’a dava açılmıştı. O günlerin geride kalmasını umuyoruz ancak o günlere geri dönülüyor olmasından korkuyorum.” Kankonen ayrıca hakkında Türkiye’ye girmesinin yasak olduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

BAKIŞI GÖSTERİYOR

UJF’den Rekole ise Avrupa ’da hiçbir siyasetçinin basın özgürlüğünü sorgulayamayacağını, Erdoğan’ın tutumunun Türkiye hükümetinin basın özgürlüğüne bakışını ifşa ettiğini söylüyor.

“Erdoğan’ın tepkisi bağımsız gazeteciliği, basın ve ifade özgürlüğünü tanımadığının ifadesi. Avrupa’da bir siyasetçi bir gazetecinin sorduğu soruyu cevaplamak zorundadır. Bu sorudan hoşlanmayabilir, sert cevaplar verebilir ama basın özgürlüğüne saygı duymak zorundadır.

“Finlandiya Gazeteciler Sendikası olarak uzun süredir Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlallerini takip ediyoruz. Türkiye’nin halen dünyada en çok gazetecinin hapsedildiği ülke olduğunu biliyoruz. Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) basın özgürlüğü listesinde ilk sırada yer alan ülke olara kendi hükümetimizi Türkiye’yi bu yönde adım atmaya zorlaması için çalışıyoruz

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/7357/Erdogan_a_isvec_ten_sert_elestiri.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/7299/Finli_gazeteciden_Erdogan_a_yanit__Bana_komik_geliyor.html

This entry was posted in DÜNYA ÜLKELERİ, MEDYA, Politika ve Gundem. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *