PKK’dan BDP’li vekillere talimat

PKK’dan BDP’li vekillere talimat!

BDP içindeki kargaşayla birlikte sızan KCK’nın seçim talimatlarında, altı aylık yol haritasının en önemli bölümünü AK Parti’nin Güneydoğu’da daha etkin olmaması için yapılması gerekenlerin listesi oluşturuyor.Altı aylık dönemlerde örgütün bütün birimlerine gönderilen KCK Talimatları ilk kez sızdı.

BDP içerisinde yaşanan gerilimin de yansıdığı yol haritasında siyasilere, belediye başkanlarına, DTK eş başkanlarına yönelik eleştiriler var. AK Parti ve Fethullah Gülen Grubu’nun Güneydoğu’da etkin olmaması için yapılacaklar listesi ise talimatların en geniş bölümü. Yol haritasının BDP içerisindeki kargaşayla birlikte sızdığı ortaya çıktı.

ALANI BİZ DOLDURMALIYIZ

Daha önce hiç sızmayan KCK talimatlarında çarpıcı ayrıntılar yer aldı. Suriye’nin kuzeyinde yer alan Kürt bölgelerini Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KPD) zorladığı belirtilirken “KDP hareketimizin gelişmesini istemiyor. En temel yardımların yapılması bile engelleniyor, sınır kapılarını kapatıyorlar. Bunun için alternatif silahlı güç oluşturmak istemektedir” denildi.

Din olgusunu küçümsemenin yanlış olduğu vurgulanırken İran örneği verilerek “İran Hizbullah’la temas halindedir. Cemaat ve Fethullah Gülen’in çalışmaları var. Adam tüm gücünü seferber etmiş bir kez daha Kürdistan’ı fethetmek istiyor. Bu alanı biz dolduramadığımız için meydan Aleviler cephesinden İzzettin Doğan gibilerine, Sünnilerden de, Cemaat, Hizbullah ve AK Parti’ye kalmaktadır” ifadesi kullanılıyor.

DEVLETİN YAPACAKLARI KALDI

Talimatlarda, “Bölgede en güçlü yapı zaten biziz. Kuzey Irak’takilerin arabulucu olmalarına gerek de yok, başkaları var zaten. Siyasi mücadeleye geçiş yarım kalan hedeflerin siyasi mücadele ile tamamlanmasını içermekteydi. Bu stratejik bir karardır. Aslında bu, müzakere sürecinin özünü de veriyor. Süreç bizim inisiyatifimizde gelişmektedir. Çünkü süreci biz başlattık. Sonunda kazanan da mutlaka bizim olmamız gerekir” İfadeleri dikkat çekti. Asıl olanın ikinci aşama olduğu vurgulanan talimatlarda ikinci aşamanın devletin yapacağı şeyler olduğu kaydedildi.

CAMİLERİ BOŞALTMA HEDEFİ

Yol haritasında gerillanın güç biriktirmek için geri çekildiği vurgulanıyor.olduğu vurgulanırken, “Seçimlerde aday olacaklar sadece siyasiler olmayacak. Bu önceki seçimlerde böyleydi. Biz belediyeleri sadece istihdam alanı, rant alanı değil, siyasi kazanç alanı yapmak istiyoruz” deniliyor. “Camileri Fethullah’a ve Hizbullah’a bırakmayalım. Camileri boşaltma hedefini önümüze koymamız lazım, ya da o camileri onlara bırakmamamız lazım. Yoksa o camiler Hizbullah karargahı olur. Önderliğin alternatif Cuma ile hedeflediği de buydu. Bunu iyi anlamak gerekiyor.”

OYLAR İKİ KATINA ÇIKARILMALI

Yine ilginç başlıklardan birisi de yerel seçimler: “Yerel seçimler bizim için çok önemlidir. Parlamento seçiminden çok daha fazla önemi bulunmaktadır. Çünkü biz Ankara’da bir iktidar kurma durumunda değiliz, ama Kürdistan’da halkımızın kendi öz yönetimlerini kurma temel bir görevdir. Bunun için bizim oylarımızı iki katına çıkarmamız gerekiyor. Hedefimiz budur. Oyları ikiye katlamamızı sağlayacak bir hava yaratılmıştır. Sürecin ruhu daha geniş kitle, daha radikal hareketler geliştirmeyi gerektiriyor. Daha ileri bazı taleplerle ortaya çıkmak gerekir.”

DAHA FAZLA OY İÇİN İTTİFAK

Yol haritasında ittifaklarla ilgili bölüm ise şöyle: “Seçimlerde belediye sayısıyla değil de, oy oranı anlamında ikiye katlamayı hedeflemeliyiz. Hedefimiz dört milyon oy olabilir. Hareketin daha fazla oy alması için MHP dahil her partiyle ittifak yapılabilir. Seçimlerde kırsal şehir el ele topyekün bir seferberlik içinde olmalıyız. Şu karar alınmalı; milletvekilleri gerekmedikçe Ankara’ya gitmemeli, köylerde dolaşmalı, belediye başkanları, iki de bir şuraya buraya gitmemeli. Giden oldu mu düşürülmeli.”

KİMLİK ÖNE ÇIKARILMALI

“Cemaatin örgütlediği her kişi biraz Kürtlükten çıkar” denilen talimatlar şöyle devam ediyor: “AK Parti’nin yine öyle. CHP’nin de yaptığı aynı şeydir. Birisi Alevilik, diğeri Sünnillik üzerinden yapıyor, hedef aynı. Şunların üzerinde durmak gerekir. Kimliği öne çıkaralım. Evet, hem Türkiye’deki Aleviliğe seslenen bir söylemimiz olmalı. Hem de Kürt Alevilerine yönelik bir söylemimiz olmalı. Bunun üzerine zaten tartışıyoruz ama özellikle Kürt şehirlerinde biraz kimlik eksenli hitabımız daha güçlü olmalı. Herhangi bir kadro aday olmak istiyorsa örgütten önce onay alır, sonra aday olur.”

BDP’Lİ VEKİLLERE SERT UYARI

Talimatlarda “Duyduk ki bazı vekiller istediği zaman toplantıya geliyor, istediği zaman gelmiyor. Böyle devam edenler partiden atılır yani. Bunlar kimdir ki? Kalkıp örgüt karşısında diklenme, örgütün kurallarını hiçe sayan bir kişi örgüt insanı olamaz. Kararlara eş başkanlar da uyacak” deniliyor.

Cezaevinden çıkan arkadaşların hepsi dağa gelemeyeceği belirtilirken,
“Bunları oldukları yerde de eğitmek lazım. Bundan artık çekinmemek gerekiyor. Eğitimler için Diyarbakır’da uygun ortam hazırlanabilir. Anadili yaygınlaştırmamız, artık bizim geliştirmemiz gerekiyor. Yürümek, gerekirse bu milli eğitim müdürlüklerini işgal etmek lazım. Bunları planlamalıyız. Ama bu işe önderlik edenlerin bile okul boykotuna kendilerini katmadıkları görülüyor. Bu konuda arkadaşların özeleştiri vermesi gerekiyor” deniliyor.

http://haber.gazetevatan.com/-pkkdan-bdpli-vekillere-talimat/577240/1/Gundem

This entry was posted in Bölücü KÜRTÇÜLÜK, EMPERYALİZM, PKK TERÖRÜ. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *