Memlekette hukuk olmadığını biliyoruz ama, adalet var mı

Yılmaz Özdil
Hürriyet
08 Ekim 2013

Memlekette hukuk olmadığını biliyoruz ama, adalet var mı,
öğrenmemize 24 saat kaldı.

Maltepe’deki arkadaşlarımı ziyarete gitmiş ve yazmıştım…

*

“Ön bahçede, tel örgüyle bina arasındaki dört-beş metrekarelik boşlukta dut ağacı var.Altına bi masa, sekiz-on sandalye sığıyor.Gölgesine oturduk.Çocuklardan konuştuk.Bi kitap ayracı getirdiler.

Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi, ayva ağacının yapraklarından hazırlamışlar.Hani, nüfus cüzdanlarını, ehliyetleri falan şeffaf plastikle kaplarız ya, öyle…

İki yaprak, üstünde Mustafa Kemal’in imzası var, altında bir not, gölgesinde oturduğumuz ayva ağacının yaprakları yazıyor.

İyi de bu ağaç dut değil mi?
Arka bahçeye götürdüler beni.
Ayva ağacı orada.

Meğer, o ayva ağacını Ataol Behramoğlu dikmiş oraya iyi mi…
Ataol ağabeyi zamanında buraya tıkmışlar, hayata küseceğine hayatı yeşertmiş, ayva fidanı dikmiş.

Ve, yazmış: Maltepe askeri cezaevinin avlusunda, sisler içindeki Büyükada’nın karşısında, oturmuş yazarım bu şiiri/Eylül başlarında bir cumartesi sabahı, lodos titretiyor ağaçları,yağmur geceden yıkamış çiçekleri/Gökyüzü mavi, bulutlar beyaz, ardından baharın geçti koca bir yaz, hapisteyiz hâlâ ve güzün ilk serinlikleri/Avlunun dört yanı dikenli teller, tellerin gerisinde nöbetçiler bekler, kapanır uykusuzluktan gözleri/On gündür çocuk sesi duymadım, özledim ‘baba’ deyişini kızımın, özledim beni görünce ki sevincini/Hayatım benim, kırk yıllık hayatım, seni başarabildiğimce dürüst yaşadım, içim burada da pırıl pırıl şimdi/Geçer, güzelim, bu günler de geçer, sökülüp atılır dikenli teller, koparır halk bir gün zincirlerini…”

*

Ve, Ataol ağabey bu hafta sonu bir mektup yayınladı Cumhuriyet’teki köşesinde…Kadriye anne göndermiş.Maltepe’deki arkadaşlarımdan Ali Yasin Türker’in annesi.

*

“Merhaba Ataol Bey,

Ben 66 yaşında ilkokul mezunu bir anneyim.16 yaşıma kadar köyde yaşadım, köy çocuğuyum, evlenince Ankara’yla tanıştım.Rabbim bize üç evlat verdi.Dört de torunumuz var.Benim beyim çocuklarının rızkını tırnaklarıyla kazıyarak kazandı.20 sene seyyar satıcılık yaptı, 20 sene taksicilik yaptı.Tek arzumuz, muhanete muhtaç olmadan çocuklarımızı büyütüp, okutabilmekti.

Bizim azmimiz, onların gayreti, kızım Ortadoğu’da iktisat okudu, Amerika’da master yaptı, küçük oğlum Hacettepe’de İngilizce işletme okudu, büyük oğlum asker olmayı seçti.Harp okulunu dereceyle, harp akademisini dereceyle bitirdi, Amerika’da master yaptı, Boğaziçi Üniversitesi’nde endüstri mühendisi olarak doktora yaptı, üç tane yabancı dili var.

Bu çocuk bu eğitimini memleketine daha iyi hizmet vermek için yaptı, darbeye teşebbüsten 16 sene aldı.Anne olarak çok canımı yakıyor…

Oğlum 2003-2006 arası İspanya’da Nato’da görevliydi, gelinim ücretsiz izin alıp eşinin yanına gitti, dünya tatlısı Elif orada doğdu.Biz oğlumun yurtdışında olduğunu hukuka inandıramadık.

Oğlum gündüz İspanya’da çalışmış, gece Türkiye’de darbe planı yapmış…
Çocuğuma atılan bu çok çirkin suçu, bizlere ve çocuğuma yaşatılan bu acıyı, rabbimin adaletine havale ediyoruz, 66 yaşında bir anne ve 76 yaşında babası, çocuğumuzun özgür kalması için dua ediyoruz.

Ben oğlumu orduya 14 yaşında verdim, birinci ailesi bendim, ikinci ailesi orduydu ama, ordu çocuklarımıza çok sessiz kaldı, halktan da hiç destek görmedik, sadece sizin gibi yazarlarımız bizlerin gören gözü, konuşan dili oldu, teşekkür ederim.

Size mektup yazmak istedim.
Çünkü…

Sizin dikmiş olduğunuz ayva fidanının altında, şimdi benim fidanım oturuyor.Geçen cumartesi günü açık görüş vardı.Torunlarım Ege ve Elif, birer ayva koparmışlar, bana da nasip oldu.Kaderin tecellisi hiç belli olmuyor.Bizleri sizler anlarsınız diye, bir anne olarak dertlerimi paylaşmak istedim.

Kadriye Türker”

*

İftirayla hapse tıkılmış oğlunu özleyen anne’den, iftirayla aynı hapse tıkılıp, kızını özleyen baba’ya…Dikmiş olduğunuz fidanın altında, şimdi benim fidanım oturuyor!

*

Yarın Yargıtay’da tarihi gün…Memlekette hukuk olmadığını biliyoruz ama, adalet var mı, öğrenmemize 24 saat kaldı.

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, ERGENEKON - BALYOZ, HUKUK-YARGI-ADALET, Yılmaz Özdil. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *