İzmir’de Seçim Tuzağı * AKP SEÇİMLERDE İZMİR’İ ALMAK İÇİN İZMİR’E 100 BİN SURİYE’Lİ YERLEŞTİRDİ ….

15 Eki 2013
Akademi Politik

İzmir’de Seçim Tuzağı

AKP’nin kışkırttığı iç savaştan kaçan ve yasal olmayan yollarla ülkemize giren Suriyelilerin önemli bir bölümü,AKP’nin hedef aldığı İzmir’e yerleşiyor. Sayıları 100 bini bulan İzmir’deki Suriyelilerin seçmen yapılacağı iddiası CHP’yi harekete geçirdi.

Afgan mültecilere 2002 seçimlerinde oy kullandıran AKP Hükümeti, şimdi de Türkiye’nin 20 ayrı noktasında yerleşen ve toplam sayıları 500 bini bulan Suriyeli sığınmacıların oylarının peşinde. Bu rakam Türkiye’nin 41 ilinin nüfusundan fazla.

İktidarın hedefindeki asıl il ise CHP’nin kalesi İzmir. Kentteki Suriyeli sayısı 100 bini aştı, Suriye semtleri oluştu. Basmane semti, baştan aşağıya Suriye lokantalarıyla doldu. Bazı mahalle muhtarları, “Gelen Suriyeliler, muhtarlıklar atlanarak doğrudan MERNİS üzerinden ikametlere kaydediliyor” dedi. CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de tehlikeye dikkat çekerek, mültecilerin seçim sonucunu değiştirmek amacıyla çeşitli mahallelere serpiştirildiklerini savundu.

DERNEK KURDULAR!
Hatta öyle ki, Suriyeliler İzmir’de bir dernek çatısı altında birleşti. Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, geçen eylül ayında bir basın toplantısı düzenleyerek kuruluş amaçlarını ve sıkıntılarını anlattı. Suriye halkının en yakın zamanda özgürlüğüne kavuşmasını istediklerini belirten Ali, “İç savaştan kaçarak İzmir’e sığınan Suriyeli vatandaşlarımızın sayısı ve yaşadıkları zorluklar artınca artık bir dernek çatısı altında örgütlenmemiz gerekti” dedi.

100 BİNİ AŞTI
İzmir’de bulunan Suriyelilerin sayısı için kesin bir rakam söylemenin söz konusu olmadığını, resmi yollarla gelenlerin yanı sıra pasaportsuz ve kimliksiz gelenler de olduğunu ifade eden Salih Ali, tahminen 100 bini aşmış durumda olduğunu söyledi. Suriyeli mültecilerin çoğunun fakir olduğunu ve çok zor durumda parklarda, sokaklarda yaşadıklarını, Ballıkuyu, Agora, Çimentepe, Gediz, Karabağlar gibi ucuz yerleri tercih ettiklerini anlattı.

İHH’YA TEŞEKKÜR
Siyasi örgüt olmadıklarını, İzmir’de küçük bir toplum olarak bulunduklarını vurgulayan Muhammed Salih Ali, bugüne kadar kendilerine yardımcı olan Kimse Yok Mu, İHH, Kızılay, Mardinliler Vakfı ve Mültecilerle Dayanışma Derneği’ne teşekkür etti.

CHP HAREKETE GEÇTİ
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in gündeme taşıdığı, hükümetin Suriyeli sığınmacılara oy kullandıracağı iddiası CHP’yi harekete geçirdi. CHP Genel Merkezi hazırladığı www.esecmen.chp.org.tr adlı web sitesi aracılığıyla örgütten bu site ile sahte seçmen araştırması yapması istendi.

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, e-seçmen uygulaması başlattı.

‘MOBİL OY’ MÜDAHALESİ
İzmir’de örgütlerden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Barış Erel, bu uygulamanın gerçekleşmesi için ilçe başkanlarına genelge göndererek, şu tehlikelere dikkat çekti:

“Kuşku yetmez, kontrol etmek gerekir. Bu siteye TC kimlik numaranızı ve baba adınızı girerek seçmen listelerini kontrol edin. Hanenizde fazlalık ve hata varsa bağlı olduğunuz ilçe nüfus müdürlüğüne bildirin. Türkiye’de seçmende iktidar partisinin seçim sonuçlarına müdahale edeceği algısı ve kaygısı oluştu. Bu derin endişenin ortadan kaldırılması lazım.

CHP örgütleriyle, teknik ekibiyle ülke genelindeki sandıklara, İzmir’e 10 bin 512 sandığın tamamına üyesiyle, görevlileriyle, seçmeniyle sahip çıkacak. Suriyeli seçmen gibi, kaydırılmış mobil oylar gibi seçim gecesi elektronik ortamda sonuca müdahale edileceği endişesine karşı bu hassasiyet gösterilecek” dedi.

CHP’Lİ GÜLER ORTAYA ATTI
CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, AKP’nin seçim sonucunu değiştirmek için Suriye’den gelen mültecilere oy kullandıracağını iddia etti. Suriyelilerin geçici kimlikle İzmir’de bulunduklarını vurgulayan Güler, “Muhtarlar bana açıkça, muhtarlık makamı atlanarak, valilik ve kaymakamlıklar üzerinden ikamet kayıtları yapıldığını söylediler” dedi.

ÖNERGELER YANITSIZ
Birgül Ayman Güler, YURT’a yaptığı açıklamada, “TBMM’de Suriyeli sığınmacılara ilişkin toplam 269 yazılı soru önergesi var. Kamuoyuna mal olan hemen tüm boyutlar hükümete sorulmuştur. Ne var ki bunlara 15 gün içinde yanıt verilmesi gerekirken, bu soruların ortak kaderi hükümet suskunluğu ile karşılanmaktır” diye konuştu.

Güler, Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu’nun 17 Temmuz 2013’te İçişleri Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin üzerinden üç ay geçmesine rağmen, yanıt verilmediğini söyledi.

ÇİĞLİ KAMPI MART’TA BİTİYOR
Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye üzerinden gelen mültecilerin geri gönderilebilmesi için Türkiye’yi “Geri Kabul Anlaşması” yapmaya çağırırken, mültecilerin en çok sıkıntı çektiği barınma konusunda önemli adımlar atılıyor. Mültecilerin, Yunanistan’a yakınlığı ile tercih ettiği illerin başında gelen İzmir için Avrupa Birliği’nin çok önemli bir çalışma başlattığı Mülteci Kampı’nın yapımı hızla ilerliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında Çiğli’de yapımına başlanılan merkezde oldukça önemli bir yol kat edildi. Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi sınırlarında tel örgülerle çevrili alanda inşaat çalışmaları hız kazandı. 60 dönüm alan üzerine kurulacak mülteci merkezinde çalışmaları yürüten müteahhit firma 2014 Mart’ta projeyi tamamlamayı planlıyor. 2014 Mart ayının Türkiye’de yerel seçim ayı olması da son derece dikkat çekici bulundu

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, Politika ve Gundem, SEÇİM - SEÇSİS. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *