ESKİŞEHİR VALİSİ’NİN İSTİFA ZAMANI GELMİŞ DE GEÇMİŞTİR !!!

YAZIYAyorum …

Eskişehir valisi Güngör Azim Tuna, Devlet’in valisi olmak yerine,
İktidarın ve toplumu kıran,yaralayan , öldüren polisin valisi oldu.

Eskiden görev yapan Devletin vali babaları yerine,
Kamyona binerek ,kömür,soba,makarna dağıtan,
Tarikatlarla,cemaatlarla kol kola giren,
Laik Cumhuriyet’e sahip çıkmayan,
İktidar hizmetlisi, liyakattan uzak valiler göreve atandılar.
Devletin saygın valileri beyaz atlarına binerek gittiler.

Eskişehir valisi Güngör Azim Tuna da iktidar ve katil polisin valisi olmayı seçti.
Gencecik hayalleri olan bir fidanın öldürülmesini karartmaya çalıştı.

Yaptığı haksızlığı görmedi.
Eleştirileri dinlemedi.
Özür dilemedi.
Vicdanını kapattı.
Ölen gencin acısını duymadı.

Ve şimdi de davayı Eskişehir’den uzaklaştırmaya çalışıyor.
Bu konuda haber yapanları hakaretle tehdit ediyor.

Vali Tuna’ya yakışan istifa etmesidir.

Naci Kaptan
02.10.2013

VALİNİN E-POSTASI

Radikal.com.tr – Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren Radikal muhabiri İsmail Saymaz’a bir e-posta gönderdi. Vali Tuna’nın, mailde “siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız” dediği Saymaz’ı sert ifadelerle itham etti.

Yolladığı e-mailde, “Yine rahat durmuyorsun” diyen Vali Tuna, CNN Türk haber bülteninde Nevşin Mengü’ye konuşurken göstericiler için sarf ettiği “Birbirlerini dövdüler” ifadesinin, muhabirimiz İsmail Saymaz tarafından çarpıtıldığını iddia ederek, “Her fırsatta alçaklıkla bunu tekrar ediyorsun” ifadesini kullandı. Vali Tuna, mesajında, “Müebbet bile sizi kesmez. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz” diye yazdı.

Eskişehir Valisi Azim Tuna’nın bu sabah saat 03.56’da “g.azim.tuna@icisleri.gov.tr” şeklindeki resmi e-posta adresinden, muhabirimiz İsmail Saymaz’a bir e-mail yolladı. Radikal, Tataristan’da resmi bir ziyarette bulunan Vali Tuna’nın korumasına ulaşarak, e-mailin Tuna tarafından gönderilip gönderilmediğini sordu. Vali Tuna, koruması aracılığıyla, e-maili kendisinin gönderdiğini bildirdi.

Vali Azmi Tuna’nın İsmail Saymaz’a gönderdiği e-mail şöyle:

“Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun. Benim Ali İsmail ile ilgili söylemediğim bir sözü tekrar ısıtıp veriyorsun ki sana özel olarak telefonda bunu izah ettiğim halde her fırsatta alçaklıkla bunu tekrar ediyorsun. Failler belirlendi, tutuklandı, yargılanıyor. Bunlardan pek memnun olmadın herhalde. Sana malzeme kalmadı derken, mahkeme bize bir soru soruyor. Biz de savcılık da kamu düzenini düşünerek yüzbinlerce insanın yaşadığı bu şehirde olay çıkmasın diye görüşümüzü yazıyoruz. Bunlar her nasılsa yandaş avukatlarınız tarafından herhalde anında sizlere servis ediliyor. Kuşlar söyledi deme sakın inanmam! Neyse hiç önemli değil. Zaten biz ne dersek diyelim siz vermek istediğinizi veriyorsunuz. Siz bizim Ali İsmail için çok üzüldüğümüze de inanmazsınız. Demokratik tepkiye eyvallah ama amaçları kaos çıkarmak olanların fırsat beklediği bir ortamda bu davanın başka yerde görülmesini istemek Eskişehir’e ve halkın yararına bir şey yapmak demektir. Tabii ki takdir yargının. Diğer konulara girmiyorum çünkü yargılama devam ediyor. Ama siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız. Müebbet bile sizi kesmez. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz.” *1*

02 Ekim 2013 – 16:32
Milliyet.com.tr
Gündem Haber

Bakan Güler o valiyi topa tuttu

İçişleri Bakanı Muhammer Güler, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren Radikal gezetesi muhabiri İsmail Saymaz’a gönderdiği “Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin” ifadelerinin de yer aldığı e-posta’yı değerlendirdi. Güler, olayla ilgili derhal gerekli incelemeyi yaptıracağını belirtirken, bu tür bir üslubu tasvip edilemeyeceğini de söyledi.

Bakan Güler, Eskişehir Valisi Tuna’nın, gazeteci İsmail Saymaz’a gönderdiği e-posta konusunda derhal gerekli incelemeyi ve araştırmayı yaptıracağını vurguladı. Güler, “Burada eğer tehdit varsa, üslupta bir eksiklik varsa, valinin yapmaması gereken bir yaklaşım varsa, elbette bunu savunmayız, elbette ki gerekli ikazlarda bulunuruz. Ben görevlerin gerektirdiği üslubun ötesine geçen, amacını aşan ifadelerde bulunan kişi hangi görevde olursa olsun bunun yanında değilim. Bakın bunu açıkça söylüyorum. Bu zaten yapılmaması gereken bir konudur.

Bakanlığımızın da görev anlayışına benim de sorumluluk anlayışımın çerçevesine uymayan bir şeydir. O nedenle de bunu inceleyeceğim, araştıracağım” diye konuştu. Güler, sıfatı ne olursa olsun herkesin kanun adamının gerektirdiği özeni göstermesinden yana olduğunu da vurguladı. *2*

***

02/10/2013

Eskişehir Valisi Tuna’ya sosyal medyada tepki

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın Radikal muhabiri İsmail Saymaz’ın Ali İsmail Korkmaz davasına yönelik haberlerini işaret ederek, “Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin.” sözlerini içeren bir e-posta göndermesi sosyal medyada büyük tepki çekti.

Radikal.com.tr – Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın Ali İsmail Korkmaz davasının il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren muhabirimiz İsmail Saymaz’a bir e-posta göndererek, “Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin.” demesi sosyal medyada büyük tepki çekti.

Eskişehir Valisi Tuna: Maili ben yazmadım ama içeriğine katılıyorum

Eskişehir Valisi Tuna, kısa bir süre sonra; “Maili ben yazmadım ama içeriğine katılıyorum.” şeklinde bir açıklama yapsa da bu ifadeler, sosyal paylaşım sitelerindeki tepkiyi daha da artırdı.

#eskişehirvalisigörevdenalınmalı hashtag’iyle yapılan paylaşımların kısa sürede gündeme oturduğu Twitter ‘da sanat , siyaset ve basın camiasından gelen yorumlar ise şu şekilde…

Kaan Yakuphan @kaanyakuphan
Normali istifadır, sürpriz görevden alma olabilir..Oğlum medya, yine rahat durmuyorsun…

ahmet hakan @ahmethc
ben ismail saymaz’ın yerinde olsam eskişehir valisi’nin “oğlum ismail” diye başlayan mailine “oğlum vali” diye cevap yazardım.

nevsin mengu @nevsinmengu
Amnesty international’a da bir mail lazım sanki Sayın Vali,

Tugce Tatari @ttatari
Eskişehir Valisinin istifasını inatla talep etmek ve bir emsal olmasını sağlamak hepimizin sorumluluğu olmalı.

enver aysever @enveraysever2
Dürüst gazeteci İsmail Saymaz’a gönderilen ileti utanç belgesidir.

Nedim Şener @nedimsener2010
Bir İsmail’i Eskişehir polisi öldürdü, bir İsmail’i Vali tehdit ediyor. O mektubu Vali yazmış olamaz, eğer yazmışsa Vali kalamaz.

levent kazak ‏@levent_kazak
vali: ‘ … bu konuyu işlersen adi ve şerefsizsin.’ Baskı, tehdit gizlenmiyor artık, rahatız, açıldık.

Nebil Özgenturk @nebilozgenturk
Vali olamazsın demedik ki; adam ve insan olamazsın dedik!Sözümüz adam -insan olmayan valilere. İyi yürekli, yurttaşı seven valiler konu dışı

fatih portakal @fatihportakal
Hep #eskisehir valisi gibi bir babam olmasını isterdim. Sıcak sevecen, yüreği merhametli!

rusen cakir @cakir_rusen
Cumhurbaşkanı “özgür, eleştiren, tarafsız ve bağımsız medya” çağrısı yapar, Vali eleştiren özgür gazeteciye had bildirmeye kalkar

DİSK Basın- İş ise yayımladığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün basına yönelik baskının en ilginç örneklerinden birini daha yaşadık. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Radikal Gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’ı yolladığı elektronik mektup ile açıkça tehdit etti

*1* http://www.radikal.com.tr/turkiye/eskisehir_valisinden_muhabirimize_mektup_oglum_ismail_yine_rahat_durmuyorsun-1153586

*2*
http://gundem.milliyet.com.tr/bakan-guler-o-valiyi-topa-tuttu/gundem/detay/1771750/default.htm

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, FAŞİZM, HUKUK-YARGI-ADALET. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *