BALYOZ *** MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİNE CEZA * KARARA TEPKİLER * VATAN SAĞOLSUN

Balyoz davasında Yargıtay’ın kararını açıklaması üzerine mahkeme salonu dışında bulunan tutuklu askerlerin yakınları ve İşçi Partisi üyeleri hep bir ağızdan andımızı okudu. Duruşma salonu önünde bulunan ve haklarında beraat kararı çıkan askerlerin ailelerinin ise bu karara sevinemediği gözlendi.

Genelkurmay önünde protesto

Genelkurmay Başkanlığı önünde protesto eylemi yapan ve ellerinde Türk bayrağı bulunan Vardiya Bizde Platformu üyeleri ve İşçi Partililer “Abdullah Öcalan’la yurtseverleri pazarlık konusu yaptırmayız. Kahramanlar kimsenin önünde eğilmez” diye bağırdı.

10.57: Dışarıda bekleyen aileler karara tepki gösteriyor. Hükümet karşıtı şu slogan atıldı “Kahrolsun AKP diktatörlüğü”

Büyük bir merakla beklenen Balyoz davası başladı. Davada saat 10 itibari ile kararın açıklanması bekleniyor. Mahkeme dışında ise tutukluların yakınlarının bekleyişi sürüyor. Bazı tutuklu yakınlarının duruşma salonuna girerken tepki gösterdikleri ve “Bu bir vicdansızlıktır, vatan hainliği yapıyorlar” şeklinde bağırdıkları gözlendi.

Basının da yoğun ilgi gösterdiği davada polisin duruşma salonu önünde barikat kurması da dikkat çekti. Öte yandan çok sayıda polisin yer aldığı ve TOMA’ların hazır beklediği de görülmekte.

Balyoz davasında 63 beraat

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde görülen 361 askerin yargılandığı Balyoz davasının temyiz duruşmasında kararlar açıklandı.

İŞTE KARARLAR

Balyoz davasında 33 kişinin beraatı onandı. Yargıtay, 24 sanığın mahkumiyet hükümlerini bozdu. 63 kişi hakkındaki karar da bozuldu ve tahliye kararı çıktı.

‏”Balyoz Planı” davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9′uncu Ceza Dairesi, 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını onadı. Yargıtay kararıyla birlikte sosyal medyadan tepkiler yağmaya başladı. Yargıtay kararı Twitter’da en çok konuşulan konu olurken, yurttaşlar tertipe yönelik duygularını sert sözlerle ifade ettiler. İşte Twitter’dan seçtiğimiz bazı seslenişler:

@metinfeyzioglu (Metin Feyzioğlu)

Balyoz davasını hukukçulara değil,dış politika uzmanlarına sormak lazım.Donanması zaafa uğratılmış bir devletin dış politikası olmaz.

@orhanaydin6(Orhan Aydın)

Adalet ve Hukuk mu dediniz.. nerede benim ülkemde mi.. AKP yargıç ve savcılarının ayakları altına bakın..

@tturenc(Tufan Türenç)

Yargıtay Özel mahkemelerin adaletsizliğine ortak oldu. Hukuk devletine elveda.

@rodrikdani( Dani Rodrik)

Yargitay, Balyoz’da ana delillerin sahte oldugunu bildigi halde cezalari onamistir. Olay bu kadar basittir, soylenecek baska sey de yoktur.

‏@MaliGuller(Mehmet Ali Güller)

Yargıtay’ın kararının anlamı: “Mesele sadece adalet değil arkadaş, sen hala anlamadın mı?”

@MerdanYanardag(Merdan Yanardağ) Mahkemede siyasi savunma yaptigimda mahkeme baskani, “durumu zora sokuyorsun, konuya gel” diye uyarmisti. Iste Balyoz iste sonuc.

@aykuterdogdu(Aykut Erdoğdu)

Bu yargı düzeninden adalet çıkmaz… Balyoz’da çıkmadı… Ergenekon, KCK, ÇYD ve Gezi davalarında da çıkmayacak…

‏@serkangunel (Serkan Günel)

Yargıtay verebileceği en kötü kararı verdi: sahte dijital delilleri doğru kabul etti..beraat ve tahliyeler göz boyama..

@ORHANBURSALI

Yargıtay kurulan tezgahın bir parçasıdır.. kararı onasın diye oluşturuldu ve bu amaçla koskoca yetmez ama evet referandumu

@delimavi_1507

Balyoz Türk Ulusuna İndirildi.

Yargıtay Kararının ardından Hadımköy Askeri Cezaevi’ndeki tutuklu komutanlardan ilk açıklama geldi. Açıklamada, iftirayı atanların ileride yargılanacağı vurgulandı, “Vatan sağolsun” denildi. Ortak açıklamada, “İftirayı bilmelerine rağmen, Yargıya güveniyoruz kolaycılığına kaçanlar bu sonuca ulaşılmasına katkı sunmuşlardır” denildi.

Yargıtay kararının ardından Hadımköy Askeri Cezaevi’nden ilk açıklama geldi.

Komutanlar, avukatları aracılığıyla yayımladıkları ortak mesajlarında ‘Vatan sağ olsun’ dedi.Çetin Doğan ise “Bu yangın söndürülecektir, biz yok oldukça büyürüz” dedi.

Balyoz kararlarının açıklanmasının ardından avukat Hüseyin Ersöz, sanıkların ortak mesajını açıkladı. Ersöz’ün okuduğu açıklama şu şekilde: “Çok talihsiz bir karar verildi. Bu konuyla ilgili olarak hakkında hüküm kurulmuş olan 250 tutuklu sanığın ortak kaleme almış oldukları bir metni paylaşmak isterim. Balyoz davasında toplu tutuklama ve toplu argılamayla işlenen yargı cinayeti bugün verilen kararla hukuk katliamına dönüşmüştür. Aslında katledilen cumhuriyet ve geleceğimiz olmuştur. Mahkemenin kararı bizi hiç şaşırtmadı. Çünkü siyasi olan bu davanın neticesinde hukuki olması beklenmezdi. Biz bu mahkemenin adalete giden bütün köprüleri yıktığını 10 ğustos 2012 tarihinde yayınladığımız duyuruda vurgulamış, mahkemenin vereceği kararı tahmin ettiğimizi ve verilecek karardan korkmadığımızı belirtmiştik. Öngörümüz bizi anıltmadı. Bu mahkeme delilleri toplamayan savunmanın lehine olan delilleri adli emanette saklanmasına ve bir kısmının kaybolmasına sessiz kalan en önemli delilleri aylarca savunmaya vermeyen yalan ve iftara ürünü sözde delilleri değerlendirmeyen ve tartışamayn bilirkişi görevlendirmeyen tanık çağırmayan, savcının taleplerinin tamamına yakınının karşılayan, savunmanın taleplerinin hiçbirini karşılamayan ve bu uygulamarıyla hukuku ve savunmayı fiilen yok sayarak avukatsız yargılama yapan bir mahkemedir”

‘Sindirilmez’

“Bu mahkeme akıl ve bilime karşı duruştur. İçinde adalet ve özgürlüğün olmadığı bir ülkede demokrasi de olmaz. Bizler dünya tarihinde örneği görülmeyen bir saldırıya uğrayan, özgürlükleri ve gelecekleri iftira ve yalanlarla çalınan şerefli insanlarız. Bu sürecte yaşananlar yapılanlar ve yapılmayanlar bir savcının basına yansıyan iftiralarında yer alan arzusuna rağmen toplum vicdanında sindirilmeyecektir. Canımız pahasına çok severek yaptığımz askerlik mesleğine son verilse ve her koşulda onurunu koruduğumuz üniformalarımız alınsa da birgün bizlere bu pusuyu kuran alçaklar hainler ve destekçileri meslek onurunu herşeyin üzerinde tutan savcı ve hakimlere mutlaka hesap verecek ve masumiyetimize rağmen yaşanan hukuksuzluk ve vicdansızlık karşısında her seviyede sessiz ve kayıtsız kalanlar ile çıkar sağlayanlar ise utanç duyacaklardır. Açıkca ilan ediyoruz ki devletimiz komplocu bir çete ile mücadelede başarılı olamamıştır. Komşu ülkelerdeki insan hakları ihlallerini önlemeye çalışan ve anlar için hak hukuk ve özgürlük isteyen devletimiz maalesef kendi ordusuna da yapılan ihlalleri haksızkları ve hukuksuzlukları önleyememiştir. Devletimizin bu düzmece davada TSK ‘ya kaşı emperyalist ve cumhuriyet düşmanlarının kurduğu hain komployu görmememiş olması kabul edilemez bir zaafiyettir.

Diğer taraftan devletimiz bu komployu görmüş ve sessiz kalmış ise durum daha da vahimdir. Aziz Türk milleti emin olsun bizler vatanımıza milletimizi ve devletimize ve bayrağımıza asla ihanet etmedik. Vicdanımız tertemiz. Bizlerin değişmez başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’tür ve izleyiciğimiz yol akıl ve bilim yoludur. Bunu hiçbir güç değiştiremez. Vatan Sağolsun”

http://aydinlikgazete.com/mansetler/26095-balyoz-davasinda-63-beraat.html

This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, DEVRİM VE KARŞI DEVRİMLER, ERGENEKON - BALYOZ, HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *