YOLSUZLUKLAR * ÖRTÜLÜ nasıl ÖRTÜLDÜ ?

Necati Doğru
25 Eylül 2013

Örtülü!

Adliye’de; örtülü duruşma. Meclis’te örtülü tartışma. GS-Beşiktaş maçında örtülü 1453 Kartalı. Hep merak uyandırır.Adliye’de; örtülü duruşma. Meclis’te örtülü tartışma. GS-Beşiktaş maçında örtülü 1453 Kartalı. Hep merak uyandırır.Örtünün altında ne var?

Gizlenen nedir?

Örtülü ödenek de; gelmiş geçmiş başbakanların “devlet sırrı adına gizleyip örttüğü büyük harcamalar” olduğu için hep merak kışkırtmıştır. Tansu Çiller, başbakanlık görevini Mesut Yılmaz’a devretmeden bir gün önce; örtülü ödenekten 500 milyar TL (bugünün 500 bin TL’si) çektiği için “Yüce Divan’da yargılanıp hapse konulmakla” korkutuldu.

Bu korkuyla gidip “şeriatçılığa gönül koymuş Erbakan’ın ve bugünkü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın partisi Refah ile anlaşıp koalisyon hükümeti” kurdu. Ordunun generalleri de “şeriatçı özlemler taşıyan hükümeti, iktidardan ittirmek için” Sincan’da tank yürüttü. Bugün görülmekte olan “28 Şubat Davası”nın taşları da işte bu “örtülüden Yüce Divan’a gitme” korkusuyla döşenmeye başladı.

* * *

Çok net hatırlıyorum.
Arşivlerde de var.
17 yıl önceydi.

Seçimler sonuçlanmış, hiçbir parti tek başına iktidar olacak oyu alamamıştı. İlk adımda; Tansu Çiller’in partisi DYP ile Mesut Yılmaz’ın partisi ANAP, “dönerli başbakanlık anlaşması” yapmışlar, en yüksek oyu alan Erbakan’ın partisi REFAH’ı dışarıda bırakıp, ortak hükümet olmuşlardı. Tansu Çiller, başbakanlık koltuğunu Mesut Yılmaz’a devretmeden bir gün önce örtülü ödenekten 500 milyar TL çekmişti.

Gazeteler, TV’ler, tetikçi yazarlar, basın patronları, tarikat başları, hoca efendiler, mafya babaları, milletvekilleri hepsi “örtülünün 500 milyar lirası, hangi bankadan, hangi saatte, kimin tarafından çekildiğinin ve bu paranın Çiller’in şahsi mal varlığını çoğaltma ile partisinin seçim pastasını kabartmak” için mi harcandığının peşine düşmüştü.Yılmaz, belgeleri açıkladı.Çiller, harcamayı doğruladı.

Fakat 500 milyarı; “devletin yüksek menfaatleri- milli güvenliği-istihbaratı- terörü bitirmek için kapalı savunmaya harcadığını” söyledi. Gitti; kendisi için “Çiller, gavur aşığı, başını eteği ile örtüyor. Taharet bilmez Batı’nın peşinde koşuyor” diyen Erbakan ile anlaştı.28 şubat böyle başladı.

* * *

Ne günlerdi!
Bugün Başbakan Erdoğan’ın “örtülü ödenekten harcadığı para” tüm Cumhuriyet tarihinin rekoru düzeyine ulaştı. 2005 yılında 98 milyon TL olan örtülüden harcama 2013 yılının (sekiz ayında) 873.8 milyon TL’ye çıktı. Bir tek Milletvekili Atilla Kart (CHP), bu harcamaların hesabını soruyor ve “Türkiye demokrasi tarihindeki karanlık noktalar ile örtülü ödeneğin harcama yapısı arasında çok doğrudan bir bağlantı bulunduğuna” dikkat çekiyor.Attila Kart, soruyor:

Tayyip Erdoğan, başbakan olur olmaz ilk icraatı sahtecilikten mahkum olmuş Maksut Serim’i Örtülü Ödenek’in başına getirmek oldu. Neden?

* * *

17 yıl önce Çiller’in örtülüden yaptığı harcamaya şahin kesilenler: bugün Tayyip Erdoğan’ın örtülüden yaptığı rekor harcamalara kayıtsız ve Fransız!

Kim bu Maksut Serim?

Niçin ona “Tayyip Erdoğan’ın muslukçusu” diye bir olumsuz etiket yapıştırılıyor? Yarınki yazıda Atilla Kart’ın 2005 yılından beri yılmadan, usanmadan, takip edip ulaştığı belge ve bilgilerin bir özetini sunarak Örtülü Ödenek’in altına bir nebze ışık tutmaya çalışacağım.

Erbakan’ın Kaddafi örtüsü de manidardı!

17 yıl önce aynı günlerde REFAH’ın başkanı Necmettin Erbakan’ın da Libya Lideri Kaddafi’den 500 bin dolar aldığı ve kişisel servetine aktardığı çok konuşuldu, yazıldı, tartışıldı. Darçın ve Mercümek soyadlı iki partili; “Erbakan’ın özel kasası ve muslukçusu” diye tarihe geçtiler. Kaddafi kendisini ziyarete giden Türkiye’nin Başbakanı Erbakan’a Libya’da çadırında; “500 bin dolar gönderdik sizeÖ” diye bağırdı. Bu da tarihe geçti. Bugün merhum Erbakan’ın evlatları babalarının mirasını paylaşma kavgasında saç saça, baş başa…*1*

Necati Doğru
26 Eylül 2013
Sözcü

Sahteci

17 yıl içinde; 4 başbakan geldi geçti.
Tansu Çiller, örtülü ödeneği kullandı,
Mesut Yılmaz‘a devretti…

Sahteci!

Ne bu suskunluk?

Ne bu duymazlık?

Ne bu pişkinlik?

17 yıl içinde; 4 başbakan geldi geçti.
Tansu Çiller, örtülü ödeneği kullandı, Mesut Yılmaz‘a devretti.
Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan‘a, Erbakan da Bülent Ecevit‘e bıraktı.
Bu dört Başbakan, üst üste konulduğunda, ülkeyi yaklaşık 10 yıl yönettiler ve örtülü ödenekten toplam 312.029.987 TL (312 milyon 29 bin TL) harcadılar.

Beşinci Başbakan koltukta.
O da 10 yıldır yönetiyor.

Tayyip Erdoğan döneminde (2003’den 2013’e) örtülü ödenek harcaması; 4 .982.532.759 TL (4 milyar 982 milyon TL) oldu.Cumhuriyet tarihinde rekora ulaştı.Tayyip Erdoğan kendinden önceki 4 başbakandan 16 kat daha fazla örtülü ödenek harcaması yaptı.(2013’ün sadece ilk 8 ayında 874 milyon TL)

* * *

Bu rekor artış neden?
Nereye harcandı?
Kimlere aktarıldı?

Tayyip Erdoğan, kuşkusuz emir veriyor ve harcamayı “Örtülü Ödeneğin başına atanmış bir yetkili” yapıyor.Harcamanın başında değişmeden 10 yıldır duran kim var?

Nasıl biridir?

Konya Milletvekili Atilla Kart (CHP), üç dönemdir verdiği soru önergelerine aldığı cevapları ve kuşku duyduğu boşlukları araştırıp doğru bilgiye ulaşarak şöyle bir tablo buldu:

Örtülü Ödeneğin başında 10 yıldır Maksut Serim var ve Maksut Serim sahtecilikten hüküm giymiş birisi:

Serim’in başarı öyküsü şöyle:
Maksut Serim, Vakıfbank’ın İstanbul Valide Sultan Şubesi’nin müdürlüğünü yaptığı yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da Tayyip Erdoğan’dı.Belediye’nin nakit akışı yüksek şirketleri (İgdaş, Belbim, İstaç, İston ve İsfalt) paraları bu banka şubesine yatıyordu.

1999 yılında İstanbul Valisi Erol Çakır döneminde; ihbar üzerine yapılan soruşturmada; bu hesaplarda çifte kayıt tutulduğu (Tıpkı Uzanlar’ın İmar Bank’ı soyarken yaptıkları gibi) bazı firma ve şahıslara naylon faturalarla paralar aktarıldığı, bu paralardan bir miktarın Tayyip Erdoğan’ın o günkü partisi Fazilet’e de yollandığı bilgilerine ulaştı.Bu bilgiler “çok gizli” ibareli bir yazıyla İçişleri Bakanlığı’na ulaştı.

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporlar AKP’nin iktidara gelmesiyle “sümen altı” edildi.(9-4-1999 tarihli belge içeriğinde bütün bunlar anlatılıyor)

* * *

Bu arada Maksut Serim’in üniversite diplomasının sahte olduğu ortaya çıktı.Diplomasını Kazakistan’da El Farabi Üniversitesi’nden almış, Vakıfbank’a önce şube müdürü sonra da genel müdür yardımcısı olmuştu.YÖK’ten El Farabi Üniversitesi ile ilgili “bir denklik belgesi” almıştı.

Bu belge sahteydi.

Maksut Serim’in yüksek öğrenim gördüğünü söylediği 4 yıl boyunca sadece 2.5 ayı yurt dışında geçirdiği belgelendi.Mahkeme Maksut Serim’i “resmi evrakta sahtecilik suçundan” 2 yıl hapisle cezalandırdı ve cezasını 5 yıl süreyle erteledi.(9.Ağır Ceza Mahkemesi belgeleri içeriğinde bütün bunlar anlatılıyor)

* * *

Maksut Serim sahtecilikten mahkum birisi ve Tayyip Erdoğan Başbakan olduktan sonra 26 mart 2003 tarihinde onu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne atayarak (ilk yaptığı atama) Örtülü Ödeneğin başına geçirdi.
10 yıldır ödeneğin başında.

4 başbakan: 1 harcamamış.
1 başbakan: 16 harcamış
.

Sahtecilikten mahkum olmuş bir bürokratın elinde örtülü harcaması, son 10 yılda, adeta patlama yapmış.

Örtülüden kime ne verildi?
Halk bilmeli.
Yasa değişmeli, açıklanmalı
.

Erbakan’ın Kaddafi örtüsü de manidardı!

17 yıl önce aynı günlerde REFAH’ın başkanı Necmettin Erbakan’ın da Libya Lideri Kaddafi’den 500 bin dolar aldığı ve kişisel servetine aktardığı çok konuşuldu, yazıldı, tartışıldı.

Darçın ve Mercümek soyadlı iki partili; “Erbakan’ın özel kasası ve muslukçusu” diye tarihe geçtiler.Kaddafi kendisini ziyarete giden Türkiye’nin Başbakanı Erbakan’a Libya’da çadırında; “500 bin dolar gönderdik size” diye bağırdı.Bu da tarihe geçti.Bugün merhum Erbakan’ın evlatları babalarının mirasını paylaşma kavgasında saç saça, baş başa…

DÜZELTME:
Dünkü yazıda; Tansu Çiller, başbakanlığı Mesut Yılmaz‘a devretmeden bir gün önce “Örtülü Ödenek’ten 500 milyar TL (bugünün 500 bin TL’si) çekmiş yer yerinden oynamıştı” diye bir cümle yazdım.Hesap hatası yaptım.

17 yıl öncesinin 500 Milyar TL’si; o günün parasıyla yaklaşık 5 milyon dolar, bugünün parasıyla 10 milyon dolar ediyor.Bu da bugünün yaklaşık 20 milyon lirasına denk geliyor.Düzeltir, özür dilerim *2*

Necip Fazıl “Örtülü ödenek”ten beslenmeliydi!

Başbakan Erdoğan, gençleri yanlış bilgiyle aldatıyor. Necip Fazıl’ı överken; “o kalemini hiç satmadı, kiralamadı” diyerek yine aynı yalan bilgiyi veriyor. Necip Fazıl, örtülü ödenekten beslenen bir kalemdi. O dönemin Başbakanı Adnan Menderes’e “sizin iktidarınızı destekleyeceğim” diyen mektuplar yazıp açıkça para istemişti. Menderes’ de ona; örtülü ödenekten toplam 142.000 TL parayı halktan gizlice vermişti. O dönem çok büyük paraydı. (Kaynak:Yassı Ada Zabıtları-1 Örtülü Ödenek Davası. Yazarı: Emine Gürsoy Naskali (Celal Bayar’ın torunu) Kitabevi yayınları *3*

*1* http://sozcu.com.tr/2013/yazarlar/necati-dogru/ortulu-377804/

*2* http://sozcu.com.tr/2013/yazarlar/necati-dogru/sahteci-378463/

*3* http://sozcu.com.tr/2013/yazarlar/necati-dogru/duyarli-okurum-379093/

 

This entry was posted in NECATİ DOĞRU YAZILARI, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *