KÜP DOLMADI MI ? * ETİ MADENDE MİLYONLARCA LİRALIK VURGUN SÜMEN ALTI

Müfettişin isyanı
Eti Maden’de sumen altı edilen
‘milyonlarca liralık vurgun’u müfettiş yargıya taşıdı

Yolsuzluk madeni

3 milyon fazladan ödeme Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde görevli başmüfettiş M.D, kurumun ihaleye verdiği üç yapım işinde kamunun zarara uğratıldığını saptadı. Hazırlanan raporlarda, “Emet Yeni Borik Asit Tesisi İşi”ni alan yüklenici firma Öztaş İnşaat Malzemeleri Ticaret Anonim Şirketi’ne işi geciktirdiği halde fazladan 3 milyon 139 bin lira ödeme yapıldığı tespit edildi.

Müfettiş isyan etti Aynı şirkete Kamu İhale Yasası’na aykırı olarak 230 milyon liralık başka bir iş verildiği öne sürüldü. Usulsüzlükler tespit edilmesine karşın Eti Maden yöneticileri gereğini yapmadı. Soruşturma açılmaması üzerine müfettiş M.D. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eti Maden İşletmeleri’nde milyonlarca liralık usulsüzlüklerin gereğinin yapılmamasına kızan başmüfettiş suç duyurusunda bulundu

ANKARA – Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde milyonlarca liralık yolsuzluk yapıldığı iddiası yargıya taşındı. Kurumda görevli Başmüfettiş M.D, Eti Maden’in ihaleye verdiği üç yapım işine ilişkin yaptığı incelemede kamunun zarara uğratıldığını tespit etti. Hazırlanan raporlarda, “Emet Yeni Borik Asit Tesisi ve Yardımcı Üniteleri İşi”ni alan yüklenici firma Öztaş İnşaat Malzemeleri Ticaret Anonim Şirketi’ne 3 milyon 139 bin fazla ödeme yapıldığı tespit edilirken aynı şirkete toplam maliyeti 230 milyon lira olan başka bir işin Kamu İhale Yasası’na aykırı olarak verildiği öne sürüldü.

Bu konuda soruşturma açılmasını isteyen müfettiş, usulsüzlükler hakkında gereğini yapmayan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Eti Maden’in soruşturmaya konu olan ihalelerini alan Öztaş İnşaat’ın sahibi Fethi Vehbi Özkoç’un ise Ankara’da süren “Mavi Hat” davasının sanığı olduğu anlaşıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan bir suç duyurusu, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde yapıldığı iddia edilen “yolsuzlukları” gün yüzüne çıkardı.

Başmüfetiş M.D, Ankara Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusunda, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü ile yönetim ve disiplin kurulu üyeleri, Teftiş Kurulu Başkanı H.K’yi “edimin ifasına fesat karıştırma, kamuya gerekli şeylerin yokluğuna neden olmak, irtikap, denetim görevinin ihmali, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin suçu bildirmeme” ile suçladı.

M.D’nin avukatları Orhan Şimşek ve Doğan Erkan tarafından savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, kurumda yapıldığı iddia edilen yolsuzluklar ve müfettişin başına gelenler anlatıldı. Dilekçenin ekinde yolsuzluğun tespit edildiği 3 ayrı rapor da savcılığa sunuldu.Dilekçede, kurumda yapılan usulsüzlükler şöyle anlatıldı:

4 2011 yılı yatırım programında yer alan 500 bin ton/yıl kapasiteli, 91 milyon 524 bin TL + 20 milyon Avro + 15 milyon dolar bedelli, “Kırka 5. Boraks Pentahidrat Tesisi Yapım İşi” ihalesi, Kamu İhale Kanunu’ndaki, “yapım işlerinde uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılmaz” hükmüne aykırı olarak gerçekleştirildi.

Projelendirilerek yapılması gereken ihale, kurumun Tesis Mühendislik Hizmetleri Dairesi Başkanı D.Ö.İ’nin talimatı ve genel müdürlüğün oluruyla, kanuna aykırı olarak “belli istekliler” veya “pazarlık” yöntemine göre yapıldı. Yaklaşık maliyeti toplamda 230 milyon TL’yi bulan işin ihalesini Öztaş İnşaat firması aldı.

Tadilat kuruma ödettirildi

4 Kırka 4. Boraks Pentahidrat Tesisi Projesi kapsamındaki kazan-turbo jeneratör üniteleri yapım işi için Öztaş İnşaat ile 2 Ekim 2007’de, 10 milyon 947 bin 398 dolar + 912 bin 460 Avro + 6 milyon 590 bin 760 TL bedelli sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre, yapım işinin 720 günde tamamlanması gerekiyordu. Ancak 6 Ekim 2009’da tamamlanması gereken iş zamanında bitirilmedi.

Kurum, talebi üzerine firmaya 3 kez cezasız süre uzatımı verdi. Verilen ek sürelerin ardından, performans testine tutulan jeneratör ve kazanlar arızalı çıktı. Planlanan üretimin yapılması için mobil kazan temin edilmesi istenen firma, kendi kusurundan kaynaklanan kazan arızalarının giderilmesi için 41 bin TL masraf yaptı. Arıza giderim ücretini ise Eti Maden İşletmeleri ödedi. Raporun hazırlandığı 7 Haziran 2012 tarihi itibarıyla, yapım işi halen tamamlanmamış olması ve kazanların kapasitesinin çok altında çalıştırılması nedeniyle üretim kaybına neden olunmasına karşın, kurum zarara uğratılarak yapılan kesintiler firmaya iade edildi.

4 Emet I. Borik Asit Tesisi’nin kojenerasyon yapım işi sürecinde yüklenici firma Öztaş AŞ’nin o zaman da sözleşmenin gereklerini yerin getirmeyerek kurumla mahkemelik olmasına rağmen, bu kez Kırka 4. Boraks Üniteleri yapım işi bu firmaya verildi. Bu ihale konusu da yüklenici firma tarafından şartnameye uygun olarak gerçekleştirilmedi. *1*

Başmüfettiş M.D’den suç duyurusu
Yolsuzluğu gördü cezayı yedi
‘Maden’in üstü örtüldü

Eti Maden’de yolsuzluk tespit eden başmüfettişin başına gelmeyen kalmadı

Eti Maden’de üç ayrı raporla milyonlarca liralık yolsuzluk iddiasını tespit eden başmüfettiş M.D’nin başına gelmeyen kalmadı. M.D. hakkında üç ayrı disiplin soruşturması başlatıldı; her seferinde ceza verildi. Savcılığa suç duyurusunda bulunan M.D, dilekçesinde soruşturma dosyalarını tehdit sonucu bizzat kendisinin kapatmak zorunda kaldığını ifade etti.

ANKARA – Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde başmüfettiş M.D’nin, hazırladığı üç ayrı raporda milyonlarca lira yolsuzluğu tespit etmesi üzerine kurumda olağanüstü gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı. Genel Müdür Orhan Yılmaz’ın talimatıyla müfettişlerin denetleme sırasında kişilerle doğrudan yazışmaları yasaklandı.

Yolsuzluğu raporlaştıran Başmüfettiş M.D hakkında üç ayrı disiplin soruşturması başlatıldı ve her seferinde ceza verildi. Kurumdaki son gelişme ise Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın lağvedilmesi oldu. M.D, savcılığa verdiği dilekçede tüm bunların yolsuzlukların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla yapıldığını savunurken, kurumun işlemlerinin denetim dışına çıkarıltıldığını kaydetti.

Eti Maden İşlemleri’nde başmüfettiş olarak görev yapan M.D, Ankara Başsavcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde 6 Haziran 2012 tarihli raporlarda yolsuzluk tespit edilmesinin ardından Genel Müdür Orhan Yılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Recep Akgündüz müfettişlerin doğrudan soruşturma yapma yetkilerini elinden alan bir talimat yayımladığını belirtti.

Müfettiş M.D hakkında ise peş peşe soruşturma açıldı. Raporların yayımlandığı haziran ayı içinde başlatılan iki soruşturma 31 Temmuz 2012 tarihinde karara bağlandı. M.D’ye önce uyarma, sonra kınama cezası verildi. Raporlarda cezanın gerekçesi, “Mühendis Basri İnal’a tehditkâr sözler sarf ederek, moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemek, neticede yetkisiz, yersiz ve gereksiz konuşmalar yapmak” olarak açıklandı. M.D, son disiplin cezasını ise “verilen görev ve emirleri kasten yapmamak” suçundan 21 Ağustos 2013’te aldı ve aylıktan kesme cezasına çarptırıldı.

Kurum müfettişin Facebook’ta paylaştığı iletiler için yeni bir disiplin soruşturması başlattı. Bu soruşturmadan da ceza çıkması durumunda, müfettişin meslekten atılması dahi gündeme gelebilir. Diğer yandan M.D’ye, raporlardan sonra hiç denetim görevi verilmediği ve müfettişlerin kurumdaki odaları ek binaya taşınarak genel müdürlükten uzaklaştırıldığı belirtildi.

Başmüfettiş hakkındaki soruşturmaların ardından ise daha dikkat çeken bir gelişme yaşandı ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu, 16 Kasım 2012’de toplanarak denetimleri yapan Teftiş Kurulu Başkanlığı’na kapattı. Bu duruma karşı çıkan başmüfettiş M.D, kararı yargıya taşıdı. Ankara 10. İdare Mahkemesi, Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın kapatılmasını hukuka aykırı bularak, “Bu işlemin ancak yasayla yapılabileceğine” vurgu yaptı.

SENİ BİTİRİRİM’ TEHDİDİ

Avukatları tarafından savcılığa verilen suç duyurusunda M.D, dilekçesinde soruşturma dosyalarını yapılan baskı sonucu bizzet kendisinin kapatmak zorunda kaldığını ifade etti. Raporların Teftiş Kurulu Başkanı tarafından kendisine yeniden değerlendirilmesi için iade edildiğini belirten M.D, başkanın yaptığı iki görüşmede kendisini “Kimse bana ‘genel müdürüm yanlış yaptı’ dedirtemez. Ne yapar yapar senin yazdığını raporlarda en ufak bir eksiklik bulur, sana ceza veririm, seni bitiririm” şeklinde sözlerle tehdit ettiğini, buna iki başmüfettişin de tanık olduğunu kaydetti. *2*

*1* Cumhuriyet 27.09.2013 * ALİCAN ULUDAĞ haberi
*2* Cumhuriyet 28.09.2013 * ALİCAN ULUDAĞ haberi

This entry was posted in YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *