EL NUSRA’YA DESTEK BELGESİ!

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan soruyor

EL NUSRA VE EL KAIDE İLE İŞBİRLİĞİ YAPAN
BİR DEVLET HALİNE GELDİK. İŞTE BELGESİ…

İÇİŞLERİ BAKANI, BU GENELGE İÇİN “DÜZMECE” DEDİ,
O ZAMAN ŞU SORULARA YANIT VERSİN:

El Nusra’ya Türkiye’nin desteği oldu mu?
Bu destek lojistik, silâh veya mühimmat şeklinde
ayrı ayrı mı, yoksa hepsi bir arada mı yapıldı?

Konuya ilişkin gazete haberi

Özgür Gündem
27 Eylül 2013

İŞTE EL NUSRA’YA DESTEK BELGESİ!

Türkiye’nin El Nusra’ya desteği belgelendi. İçişleri Bakanı Güler imzalı belgede, ‘Bölgesel çıkarlarımız temelinde PYD’ye karşı desteklediğimiz El Nusra mücahitlerine gerekli desteğin sunulması, kamuya ait sosyal tesislerde barındırılmaları’ ifadeleri yer alıyor.

İDDİALAR YANITLANMAYI BEKLİYOR

Lekolin.org, İçişleri Bakanı Muammer Güler imzalı Hatay Valiliği’ne gönderildiği iddia edilen bir belge yayınladı.

21714546-47201 (81340) 224-5825/42438 sayılı ve 2013/12 sıra numaralı genelgede, “Mücahitlerin Diyanet İşleri Misafirhanelerine bağlı kuruluşlar ve Milli İstihbarat Teşkilatımız tarafından belirlenen kamu misafirhanelerinde konaklatılmaları uygun görülmüştür” deniliyor.

EL NUSRA’YA MİT’İN DENETİMİNDE DESTEK

15/03/2013 tarihli gizli ibareli belgede, “Milli İstihbarat Teşkilatımız denetiminde çeşitli ülkelerden getirilerek bölücü örgüt PKK uzantısı PYD’ye karşı savaştırılan, ağırlıkta Çeçen ve Tunusluların bulunduğu El Nusra’ya bağlı mücahitlerin geçişlerinde gerekli desteğin sağlanarak, güvenliklerine ve konunun gizliliğine riayet edilmesi önem arz etmektedir” ifadeleri yer alıyor.

EL NUSRA’YA DESTEK BELGESİ

Rojava Devrimi’ne dönük saldırıların başladığı ilk günden itibaren, Türkiye’nin El Kaide bağlantılı El Nusra grubunu ve ÖSO’ya bağlı farklı yapıları Kürtlere karşı savaştırdığına dair birçok bilgi daha önce kamuoyuna yansımıştı. Türkiye’nin, bölgedeki saldırıları organize ettiği, sevk ve idaresini sağladığı yine her açıdan lojistik destek verdiği bilinmesine rağmen Türk devleti ve AKP hükümeti bu gerçeği her fırsatta inkar etmeye çalıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın Hatay Valiliği’ne gönderdiği iddia edilen Muammer Güler imzalı gizli ibareli bir belge ise Türkiye ile El Nusra’nın stratejik ilişkisini gözler önüne seriyor. Söz konusu belgede, PYD güçlerine karşı El Kaide’ye bağlı El Nusra örgütünün savaştırıldığı ve bundan kaynaklı her türlü desteğin verilmesi talimatı yer alıyor.

‘PYD’ye karşı savaştırıyoruz’

lekolin.org isimli internet sitesinde yayınlanan gizli ibareli belge İçişleri Bakanı Muammer Güler’in imzasıyla Hatay Valiliği’ne 15/03/2013 tarihinde yazılmış. 21714546-47201 (81340) 224-5825/42438 sayılı ve 2013/12 sıra numaralı genelgenin konusu ise şöyle tanımlanıyor:

“Bölgesel çıkarlarımız temelinde PYD güçlerine karşı desteklediğimiz El Nusra mücahitlerine aşağıda belirlenen çerçevede desteğin sunulması, iliniz sınırları içindeki kamu kurumlarına ait sosyal tesislerde barındırılmaları.”

‘Her türlü destek sunulsun’

Söz konusu belgede, “Milli İstihbarat Teşkilatımız denetiminde çeşitli ülkelerden getirilerek bölücü örgüt PKK uzantısı PYD’ye karşı savaştırılan, ağırlıkta Çeçen ve Tunusluların bulunduğu El Nusra’ya bağlı mücahitlerin, iliniz sınırları içinden Suriye’ye geçişlerinde, istihbarat görevlilerine gerekli desteğin sağlanarak, güvenliklerine ve konunun gizliğine riayet edilmesi önem arz etmektedir” ifadelerine yer veriliyor. Belgede, MİT ve ilgili mercilerin bu konuda görevlendirildiği ve Hatay Valiliği ile koordineli çalışacağına da vurgu yapılmış.

Hatay stratejik merkez

Belgede, çetecilerin Rojava’ya geçişinde Hatay’ın stratejik bir konumuna işaret edilerek, bu bağlamda çeteci gruplara lojistik desteğin aktarılması, eğitimleri ve yaralıların tedavisi ve geçişlerinin ağırlıklı olarak bu kentten yapılacağı talimatı yer alıyor. Çeteci gruplara mensup bireylerin çeşitli kurumlar tarafından karayolu ve havayolu ile Hatay’a gönderildiğine yer verilen belgenin devamında, “İlinize gönderilen mücahitlerin büyük bir gizlilik içerisinde konum itibariyle Diyanet İşleri Misafirhanelerine bağlı kuruluşları ve MİT tarafından belirlenen kamu misafirhanelerinde konaklatılmaları uygun görülmüştür” deniliyor.

http://www.gazetevatanemek.com/index.php/haberler/item/8908-ozgur-gundem-iste-el-nusraya-destek-belgesi.html

This entry was posted in EMPERYALİZM, FAŞİZM, ORTADOĞU ÜLKELERİ, Politika ve Gundem, TERÖR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *