#uyanİZMİR#direnİZMİR/ AĞAÇLI YOLDAN AVM’Lİ YOLA / AĞAÇLI YOLDA AVM BASKISI

Değerli dostlar ,
 
Saygın ve çevreye duyarlı  bilim adamı Prof. Dr. Kayhan Kantarlı uzun süredir İzmir’de ticari talana açılmakta olan YEŞİL ALANLARA sahip çıkarak sürekli olarak toplumu bilgilendirmeye ve hergün biraz daha yok edilen YEŞİL ALANLARI korumak amacıyla  bu konuda toplumun dikkatini çekmeye çalışmaktadır.

ÇAĞRI

#uyanİZMİR#direnİZMİR

http://kayhankantarli.blogspot.com/ adresli blogumda yayınladığım bu çağrı ve ekindeki 39 fotoğraftan oluşan albüm Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı işbirliğinde, imar planları değiştirilerek rant aracına dönüştürülmek istenen İzmir’deki  yeşil alanlara sahip çıkılması amacıyla hazırlandı.

Çağrının amacına ulaşması için 

ÇAĞRI: #uyanİZMİR#direnİZMİR:

http://kayhankantarli.blogspot.com/ ” şeklinde link verilerek   facebook ve twitter hesaplarınızda paylaşılması  ve e-posta listeleriniz üzerinden yayılması, paylaşımcı ve e-posta alıcılarınızın da aynı şekilde paylaşmalarının istenmesi son derece önemlidir !.

LÜTFEN PAYLAŞALIM VE YAYALIM!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şimdi de İzmir’in en güzel yeşil ve ağaçlı alanlarından birisini ticari yapılaşmaya yönelik satışa çıkartmaktadır.
 
Satılacak sanayi tesisleri , tersaneler , limanlar ,bankalar , rafineriler , tüm Ulusal yatırımları satarak bitiren iktidar hükümeti şimdi de akarsuları , maden rezervlerini ve değerli yeşil alanları da tezgaha çıkartarak satmaya başlamıştır.
 
Özelleştirme olayı bir masaldır ve ülkelerin Milli yatırımlarının ve ulusal zenginliklerinin küresel firmalara devredilmesidir. 
 
Örneğin Taksim gezi parkına yapılması planlanan residans ve AVM’lerin gizlice bir Orta Asya devletinin başkanına daha yapılmadan 49 yıllığına 500 milyon dolara satıldığı konuşulmaktadır.Galata Port , Haydarpaşa Garı , Atatürk Orman Çiftliği  , Haliç Tersanesinden sonra sıra İzmir’de olduğu gibi 90 dönümlük yeşil alanların satılmasına sıra gelmiştir.HES’leşen akarsularımız kurumuştur.Derelerimizde türküler susmuştur.
 
Ben ÇEVRECİNİN DANİSKASIYIM diyen başbakan Erdoğan izlediği talan politikalarıyla  ülke zenginliklerinin talan edilmesinde gerçek bir DANİSKA olduğunu göstermektedir.
 
Başbakana bildiği bir sözü tekrar hatırlatalım ;

“Son ağaç kesildiğinde,Son nehir kuruduğunda, Son balık avlandığında, İşte o zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız”

Kızılderili Atasözü 

Sayın Kantarlı Cumhuriyet Gazetesinin bu konuda yapmış olduğu aşağıdaki haberi bizlerle paylaşmıştır. 
 
Naci KAPTAN
 
 
#uyanİZMİR#direnİZMİR
 
Ağaçlı yolda AVM baskısı … Yeşil alan statüsünden çıkarılan Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün 90 dönümlük arazisi önümüzdeki ay satışa çıkıyor.
 
Ozan Yaman
Cumhuriyet / İzmir- Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün Bornova ağaçlı yol üzerinde yer alan 90 dönümlük arazisi 19 Eylül’de ihale usulüyle satışa çıkarılıyor. İlanlarda yeşil alan olarak gözüken arazinin yapısı ihale öncesinde ticaret ve konut alanına dönüştürüldü. Söz konusu araziye AVM yapılmasının önü açılırken ihaleyi kazanan firmanın milyon dolarlara varan rant elde edeceği savlanıyor. Ağaçlı yol üzerinde pek çok kamu kurumunun büyük ölçekli arazilerinin olduğuna dikkat çekilerek olası bir AVM yapımının diğer kamu arazileri için de sonun başlangıcı olabileceğine işaret ediliyor.
 
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)Karayolları Bölge Müdürlüğü’nünBornova’da birisi ağaçlı yol üzerindeki 90 dönümlükdiğeri de yine Bornova’daki 44 dönümlük arazisini özelleştirme kapsamına aldı. 3 Ekim 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu kararında daalanların imar planlarının yeşil alandan ticaret ve konut alanına dönüştürülmesi yönündeki kararın onaylanması istendi. Yapılacak değişiklikten İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin de haberdar edilmesi istendi.
 
Yerel yönetimler imar planı değişikliklerini reddetti. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kararlarını hiçe sayarak plan değişikliklerini gerçekleştirdi. Ardından ÖİB ihale ilanını açıkladı. Pazarlık usulü yapılacak ihalenin 19 Eylül’de gerçekleştirileceği duyuruldu.
 
Gelişmeler üzerine tepkilerini sosyal medya üzerinden yansıtan Bornova halkısöz konusu gelişmenin İstanbul Gezi Parkı’na AVM yapmaktan farksız olduğuna dikkat çekiyor. İzmir Büyükşehir BelediyesiBornova Belediyesi ve kentteki siyasi partilersendikalarmeslek odalarısivil toplum kuruluşlarının satış işlemine ve imar planı değişikliklerine karşı çıkmasını istiyor.
 
Tepkileri dile getirenler arasında yer alan emekli Prof. Dr. Kayhan Kantarlı“Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü kampusunun yer aldığı 90 dönümlük arazi ağaçlı yol olarak bilinen Üniversite Caddesi üzerinde Zeytincilik Araştırma İstasyonu ve Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü tesisleriyle birlikte yan yana dizilmiş olarak yer almaktadır. Bu bölge İzmir’in 100 yılda oluşmuş önemli yeşil alanlarından birisidir ve imar planlarında yeşil alan olarak tescillidir. ÖİB burayı pazarlamaya karar vermiş ve işe ilk olarak 90 dönümlük Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü kampusunun imar planındaki durumunu yeşil alandan ticaret ve konut alanına dönüştürerek başlamıştır” görüşlerine yer verdi.
 
Kantarlı Karayolları Bölge Müdürlüğü kampus alanının satışının ardından bölgede yer alan Zeytincilik Araştırma İstasyonuDevlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü arazilerinin de satışının şaşırtıcı olmayacağını kaydederek “Kentin akciğerlerinin büyükçe bir bölümü daha betonla doldurulacak halk nefessiz bırakılacak ve birilerine hayal dahi edemeyeceği oranda milyon dolarlık rantlar sağlanacaktır” diye konuştu.
 
Prof. Dr. Kantarlı yerel yöneticilerin iptal davası açma dışında bir adım atmadığını söyleyerek “Gezi Parkı protestolarının İzmir bölümünde Kordon’da yer alan siyasi parti temsilcileri nerede? Bu aktörler ağaçlı yolda gerçekleştirilmek istenen doğa katliamını halka anlatıp demokratik haklarını kullanarak yeşil alana sahip çık yönünde bir miting yürüyüş düzenlenmesine öncülük etmişler midir?” diye sordu.
27 Ağustos 2013
Kayhan KANTARLI e-mail: kayhankantarli@gmail.com Tel: (0532)-6301473
 

 

This entry was posted in Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, Ekonomi, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *