ORGENERAL BEKİR KALYONCU NEDEN KUVVET KOMUTANI YAPILMAYARAK EMEKLİ EDİLDİ ? GEN.KUR.BAŞKANI NECDET ÖZEL İSTİFA EDER Mİ ???

ORGENERAL BEKİR KALYONCU NEDEN
KUVVET KOMUTANI YAPILMAYARAK EMEKLİ EDİLDİ ?
GEN.KUR.BAŞKANI NECDET ÖZEL İSTİFA EDER Mİ ???

Laiklik karşıtı odak olmak suçundan dolayı Anayasa Mahkemesince cezalandırılmış olan bir siyasi parti politikalarıyla Ülkeyi bölünme sürecine iterken ve Laik Cumhuriyet’i kırmaya çalışırken, Şerefli , onurlu , Vatansever askerlerin,ülke aydınlarının onur ve yaşamlarını manivela hukuk eliyle talan ederken , Ordunun komutanı neden sessizdir , hatta bu eylemi yapanlarla kol koladır ?

Bu sorunun hem kendisi hem de yanıtı ağırdır !!!

Kıdem ve liyakati nedeniyle K.K.K.’na atanması gereken fakat Başbakan Erdoğan’ın karşı çıkması nedeniyle hem atanması yapılmayan ve hem de emekli edilen Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun neden emekli edildiğinin de yanıtı sayın Özel’den sorulmaktadır ???.

Ama sayın Özel yerine biz yanıtlayalım ;

Kalyoncu paşanın emekli edilmesine , Jandarma genel Komutanlığının 2012 faaliyet raporunda belirtmiş olduğu PARÇALANMA UYARISI neden olmuştur.Başbakan Erdoğan Türkiye’yi bölme pahasına BOP’un görev talimatı olan AÇILIM PROJESİNİ yürütmektedir. Kalyoncu paşa yaptığı açıklama ve raporuyla bu plana karşı çıkmıştır.Boynu vuruladır !!!

Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun atanması yapılmayarak emekli edilmesi ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, önünde kendisinden daha kıdemli iki isim olmasına karşın Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmasıyla TSK’nın kurumsal yapısı ve hiyerarşik düzeni de siyasallaştırılarak parçalanmıştır.

Gen.Kur.başkanı Necdet Özel’in Kadro atanmasını hak eden Orgenerallerine sahip çıkmaması ve TSK’nın tüm kurallarının ters yüz edilmesine ve askeri asker yapan hiyerarşik düzenin de bozulmasına sessiz kalarak görevine devam ediyor olması , istifa etmemesi , yapay ve siyasi,düzmece kanıtlı Ergenekon,Balyoz,SÖZDE casusluk davaları ile TSK içinde cemaat çalışmalarının yoğunlaştığı ve 2013 senesinde 110 savaş pilotunun istifa ettiği , Harp okullarında Atatürk’çü öğrencilerin baskı altında tutularak okuldan ayrılmak zorunda bırakıldığı ,Dz.K.K.’da atayacak amiral ve gemi komutanı kalmadığı haberleriyle birlikte yorumlandığında , TSK’yı daha zorlu ve karanlık günlerin beklediğinin de bir işaretidir.Bu Türkiye’nin geleceği için bir tehlike fişeğidir.

Bülent arınç’ın “İyi ki bu generallerle savaşa girmemişiz” kehaneti gerçekleşmek üzeredir ;

Yargı siyasallaştırılarak nasıl AKP’nin arka bahçesi yapıldıysa , Orgeneral Özel’in de Gen.Kur.Başkanlığına atanmasıyla artık TSK’da siyasallaşan yargıyla aynı labirente girmiştir.

Sayın Özel’in Atatürk Ordusununun defneyle donatılmış şapkasını önüne koyarak düşünmesi gereken zaman geçmektedir !!!

Bundan sonra merak edilen şudur ;

Cumhurbaşkanı ve başbakan ile birlikte üniformasıyla cuma namazına ve dahi zamanı geldiğinde hacca gidecek , eşinin de başı türbanlı olacak ilk Gen.Kur.Başkanı kim olacaktır ?

Naci KAPTAN

04.08.2013

Cumhuriyet 04.08.2013

BARKIN ŞIK HABERİ ■

YAŞ’TA TÜM TEAMÜLLER YIKILDI

Genelkurmay’a Kalyoncu ayarı

İki gün boyunca krizin yaşandığı YAŞ’ta hükümetin istediği oldu. Nisan ayında yayımladığı raporda “parçalanma” uyarısı yapan Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu emekli edildi. Kalyoncu’nun adı Ergenekon davasında geçtiği için hükümetin sıcak bakmadığı da iddia ediliyordu. Balyoz ve Silivri duruşmalarını izleyerek dikkatleri çeken ve Hava Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılan Korgeneral Abidin Ünal da terfi ettirilmedi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, önünde kendisinden daha kıdemli iki isim olmasına karşın Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Akar, iki yıl bu görevi yaptıktan sonra Genelkurmay Başkanlığı koltuğunu devralacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Akın Öztürk, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Oramiral Bülent Bostanoğlu, Jandarma Genel Komutanlığı’na ise Orgeneral Servet Yörük atandı.

Orgeneral Akar için teamüller yıkıldı. Kara Kuvvetleri Komutanı olan Akar 2 yıl sonra TSK’nin başına geçecek. Açılım sürecinde ‘parçalanma’ uyarısında bulunan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Kalyoncu emekli edildi

YAŞ depremi

BARKIN ŞIK

ANKARA – Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) teamüllere göre, Kara Kuvvetleri Komutanı olması beklenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, hükümetin isteği üzerine emekli edildi. Kalyoncu, nisan ayında yayımlanan komutanlığının faaliyet raporunda, “Ülke bütünlüğünün parçalanmasına yönelik tehditlerin içte ve dışta artan yoğunlukta güç kazanma çabası karşısında, değişen güvenlik algılamaları temelinde iç güvenliğin korunması öncelik kazanmıştır” diye yazmıştı. Terfi ederek, Hava Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılan Korgeneral Abidin Ünal da terfi ettirilmeyerek görev süresi 1 yıl uzatıldı. Ünal, geçen hafta Balyoz davasının Yargıtay’daki temyiz duruşmasına sivil olarak katılmış ve kendisini fark edenlerin, “Sizin için bu ziyaret tehlikeli değil mi? Malum YAŞ var” sorusuna , “İnsani, vicdani ve ahlaki olarak görevimi yapıyorum. Bundan dolayı (YAŞ’ta) önüm kesilecekse kesilsin. Bu benim için onur olur” cevabını vermişti.Kalyoncu krizinin damga vurduğu YAŞ, çalışmalarını tamamladı. Şûrada, pek çok sürpriz yaşandı ve teamüller altüst oldu.

Erdoğan ilk kez konuşma yaptı

Şûrada yaşanan kriz nedeniyle İstanbul’a gidiş programını değiştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Yüksek Askeri Şûra kararlarını imzaladığı toplantıda bir ilke imza atarak şûra üyelerine yönelik kapanış konuşması yaptı. YAŞ’ta 34 general ve amiral ile 50 albay bir üst rütbeye yükselirken 33 general ve amiralin görev süresi uzatıldı. 41 general ve amiral ise emekliye sevk edildi.

4 yıl Genelkurmay Başkanı

Emekliye ayrılan isimler arasında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da yer aldı. Önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na daha sonra ise Genelkurmay Başkanlığı’na gelmesi beklenen Kalyoncu da emekli edildi. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, önünde kendisinden daha kıdemli iki isim bulunmasına karşın Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. Akar, iki yıl bu görevi yapmasının ardından Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in koltuğunu devralarak 2015-2019 yılları arasında 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yapacak.

Açılım sürecinde Jandarma Genel Komutanı’ndan kritik tespit

Parçalanma uyarısı

Öncelik iç güvenlik Orgeneral Bekir Kalyoncu, “Ülke bütünlüğünün parçalanmasına yönelik tehditlerin içte ve dışta artan yoğunlukta güç kazanma çabası karşısında, değişen güvenlik algılamaları temelinde iç güvenliğin korunması öncelik kazanmıştır” diye yazdı. ■ Orgeneral Bekir Kalyoncu: Parçalanmaya yönelik artan çaba var

Komutandan uyarı

BARKIN ŞIK

ANKARA – Açılım çalışmaları sürerken, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’dan “uyarı” gibi bir mesaj geldi. Kalyoncu, Jandarma Genel Komutanlığı’nın, dün yayımlanan faaliyet raporunda, “Ülke bütünlüğünün parçalanmasına yönelik tehditlerin, içte ve dışta artan yoğunlukta güç kazanma çabası karşısında, iç güvenliğin sağlanması ve korunması öncelik kazanmıştır” dedi.

Jandarma 2012 yılına ilişkin çalışmalarının yer aldığı faaliyet raporunu yayımladı. Raporda, “üst yönetici” sıfatıyla Orgeneral Kalyoncu’nun değerlendirmeleri de yer aldı.

‘Güvenlik algılamaları değişti’

Kalyoncu, mesajında şunları kaydetti: “Küreselleşmenin getirdiği dinamik ortam; ülkelerin iç ve dış güvenlik ayrımının belirsizleşmesi ve güvenlik paradigmalarının değişmesi neticesinde, kamu düzeni ve yasal kurumların da içerisinde olduğu ulusal güvenliğe yönelik tehditler farklılaşmış, terörizm, ayrılıkçı hareketler, etnik ve dini çatışmalar, kitle imha silahlarının yayılması, uluslararası organize suçlar ve siber terörizm gibi asimetrik tehditler, yeni parametreler olarak ortaya çıkmış ve güvenlik algılamalarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Ülke bütünlüğünün parçalanmasına yönelik tehditlerin; içte ve dışta artan yoğunlukta güç kazanma çabası karşısında, değişen güvenlik algılamaları temelinde, iç güvenliğin sağlanması ve korunması öncelik kazanmıştır.”

Raporda, 2012 yılına ilişkin terör istatistiklerine yer verilirken de şöyle denildi: “Jandarma sorumluluk sahasında; 151’i mayına basma ve patlayıcı madde kullanma, 137’si çatışma, 59’u yol kesme, 66’sı adam kaçırma, 13’ü yağma, 287’si taciz ateşi, 57’si silahlı saldırı, 114’ü sabotaj ve kundaklama, 44’ü teslim olma, 48’i toplumsal olay, 261’i terörist/işbirlikçi yakalama, 169’u silah/malzeme ele geçirme, 140’ı mayın ve patlayıcı madde bulma, 142’si diğer olaylar olmak üzere toplam 1.688 terör olayı meydana gelmiştir. Olay sayısı geçen yıla göre % 49 (1.130 olay) artmıştır.”

Jandarma 157 şehit verdi

2012 yılında meydana gelen terör olaylarında 473 terör örgütü mensubunun (338’i ölü, 65’i sağ, 70’i teslim) etkisiz hale getirildiği belirtildi. Raporda, örgüte yönelik operasyonlarda, 36,4 ton esrar ve 60 bin kök kenevir bitkisi ele geçirildiği de kaydedildi. (Cumhuriyet 16.04.2013)

Kalyoncu açılıma karşı çıktı, emekli edildi

Pazar, 04 Ağustos 2013

YAŞ kararları açıklandı. AKP açılımına karşı çıkan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması beklenen Orgeneral Bekir Kalyoncu emekli edilirken, yerine Başbakan Erdoğan’ın çok istediği Hulusi Akar atandı

Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararları açıklandı. Bütün kuvvet komutanları emekli edilirken atamalarda kıdem kuralı da esas alınmadı. Kara Kuvvetleri Komutanı olması beklenen Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu emekli edildi. Kalyoncu’nun emekli edilmesinde, hükümetin, Öcalan ve PKK ile yürüttüğü “açılıma” karşı çıkmasının rol oynadığı ifade edildi. Emekli edilmeseydi Kalyoncu 2015 yılında Genelkurmay Başkanı olacaktı.

‘İstifa edin’ baskısı

Yapılan atamada en dikkat çeken kişi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Hulusi Akar oldu. Hulusi Akar adı kulislerde “Başbakan Erdoğan’ın 2015’te Genelkurmay Başkanı olarak görmek istediği komutan” olarak geçiyordu. Yapılan bu atama ile de Akar’ın 2015’te Genelkurmay Başkanı olmasının önü açıldı. Yalçın Ataman ile Servet Yörük, Hulusi Akar’dan daha kıdemli olmasına rağmen Akar’ın Kara Kuvvetleri Komutanı yapılmasının tepkiyle karşılandığı öğrenildi. *1*

*1*  http://aydinlikgazete.com/mansetler/23816-kalyoncu-acilima-karsi-cikti-emekli-edildi.html
This entry was posted in DEMOKRASİ-ÖZGÜRLÜK, EMPERYALİZM, ERGENEKON - BALYOZ, HUKUK-YARGI-ADALET, Politika ve Gundem, TSK. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *