GDO’lu pirinç soruşturması * ÜÇ BAKAN TEKNİK TAKİBE YAKALANDI

Halkın sağlığınla oyanayanların ülkeyi yöneten koltuklarda oturuyor olması bir ülke için talihsizliktir.Bakanlık koltuğuna oturmak şansını ele geçirenlerin topluma zararlı gıda ürünlerini ithal etmeleri ve bunu da saklamak yoluna gitmeleri,bu amaçla mahkemeyi ve bilim adamlarını baskı altına almaları
karşılığında ne gibi menfaatlar elde ettiği soruşturmalıdır.

Bu zihniyet ne yazık ki Ülkemizi 3.sınıf bir konuma getirmiştir.Bu bakanları ve bunlara göz yumanları kınıyor ve istifaya davet ediyorum.

Naci Kaptan
19.08.2013

Cumhuriyet 01.08.2013

GDO’lu pirinç soruşturması
ÜÇ BAKAN TEKNİK TAKİBE YAKALANDI

Haber Merkezi – Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “GDO’lu pirinç” soruşturmasına üç bakanın ismi karıştı.GDO’lu pirinçleri Türkiye’ye sokmaya çalışan şirket yetkilileri, bakanlar Mehdi Eker, Zafer Çağlayan ve Sadullah Ergin’den mahkemenin değiştirilmesini istediği ve bu görüşmelerin dinlendiği ortaya çıktı.

Taraf gazetesinden Mehmet Baransu’nun haberine göre teknik takibe takılan konuşmalarda, pirinç ithalatını gerçekleştiren söz konusu firmanın yetkilileri, savcılığın düğmeye basmasının ardından önce Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’le ardından da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la görüşüyor. Kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle, soruşturmanın kapatılması için yardım talep ediliyor.

Konu aynı gün Adalet Bakanı Ergin’e intikal ettiriliyor. Bakanlıktan mahkeme üzerinde baskı kurması isteniyor. Bakanlığın devreye girmesinin ardından önce şüphelilerin sevk edildiği mahkeme değiştiriliyor. Aynı dönemde Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu devreye sokup Mersin ve Afyon adliyelerinde kapsamlı bir değişiklik yapmak istiyor. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Ankara ve İzmir adliyelerinde değişiklik yapılmasını istemesi üzerine Mersin’e dokunulamıyor.

Bakanlıklardan yalanlama

İddiaları yalanlayan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “GDO’lu pirinç soruşturmasının kapatıldığı ve numunelerin değiştirildiği iddiasının gerçekdışı olduğunu” belirtti. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da iddiaların gerçekdışı olduğu belirtilerek “Bakanlığımız ve Adalet Bakanı’nın yürüyen soruşturmalarda müdahalede bulunma, bu çerçevede haberde ileri sürüldüğü gibi şüphelilerin sevk edildikleri ve sorguyu yapacak olan mahkemeyi değiştirme yetkisi bulunmadığı gibi buna fiilen imkân da bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

***

Hani ‘Yargı’ bağımsızdı?

Savcılığın GDO’lu pirinç soruşturmasına göre firma, Mehdi Eker, Zafer Çağlayan ve Sadullah Ergin’den mahkemenin değiştirilmesini istiyor. Mahkemenin dinleme kayıtlarına takılan görüşmelerde, Adalet Bakanlığı’nın devreye girmesi ile şüphelilerin sevk edildiği mahkeme değiştirildiği ortaya çıktı.

İşte Taraf’ta yer alan Mehmet Baransu imzalı o haber:

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “GDO’lu pirinç” soruşturmasına üç bakanın ismi karıştı. Teknik takibe takılan konuşmalarda, pirinç ithalatını gerçekleştiren firmanın yetkilileri, savcılığın soruşturmayı başlatmasının ardından AKP’li bakanlar ve yetkililerle görüşüp, kendilerine yardımcı olunmasını istemişler. Bakanlardan, mahkeme heyeti ve savcılığa baskı yapılması yönünde de talepte bulunmuşlar.

GDO’lu pirinçleri Türkiye’ye sokmaya çalışan şirket yetkilileri, savcılığın düğmeye basmasının ardından önce Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’le ardından da Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la görüşüyorlar. Kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle, soruşturmanın kapatılması için yardım talep ediliyor.

ÖNCE MAHKEME DEĞİŞTİRİLİYOR

Konu aynı gün Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e intikal ettiriliyor. Bakanlık’tan mahkeme üzerinde baskı kurması isteniyor. Bakanlığın devreye girmesinin ardından önce şüphelilerin sevk edildiği mahkeme değiştiriliyor. Aynı dönemde Adalet Bakanlığı, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu devreye sokup, Mersin ve Afyon adliyelerinde kapsamlı bir değişiklik yapmak istiyor. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ankara ve İzmir adliyelerinde değişiklik yapılmasını istemesi üzerine, Mersin’e dokunulamıyor.

Yaşanan tüm bu trafik, soruşturmada ismi geçen isimlerle bakanların yaptığı görüşmeler Mersin Cumhuriyet Savcılığı’nca teknik takibe alınıyor. Hatta Tarım Bakanı Mehdi Eker’in “pirinçler GDO’ludur” diye rapor veren, İTÜ rektörü ve bazı öğretim üyelerini makamına çağırması, makamında bu raporların mutlaka Hüseyin Çelik değiştirilmesi talimatı vermesinin de teknik takibe takıldığı iddia ediliyor. Baz istasyonu incelemesiyle bu görüşmeye kimlerin katıldığı da tespit edilmiş. “

Kaynak: Odatv.com

This entry was posted in Doga - Cevre - Ekoloji - Tarim, Ekonomi, Gundem, YOLSUZLUKLAR. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *